+ Reply to Thread
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 38

Hybrid View

  1. #1
    Join Date
    May 2009
    Posts
    4,854
    Thanks
    1,068
    Thanked
    2,303
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts

    Default Yet another grocery thread...

    I thought why not I haven’t seen one around lately.
    So currently I spend a stupid and embarrassing amount on groceries. I was good for a while and than just sort of lost the motivation.
    We have 2 adults, 2 kids, one being a teenager, 2 dogs and 2 cats. I find I’m going to the grocery store twice a week. One big shop and another “top up”.
    I would love to spend around $250 a week including cleaning items and pet food, not sure if that’s possible.
    I was speaking to a lady at work who has 1 child plus herself and hubby she said she spends $100 a week... I can’t even grasp that.
    So how much do you spend and for how many people? Also what do you guys do about pet food?

  2. #2
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    344
    Thanks
    7
    Thanked
    50
    Reviews
    0
    I also spend a stupid and embarrassing amount on groceries!! I was tracking it for a while but I could never seem to bring the amount down so I gave up. Will be following along to see what others say. Our household is 2 adults 4 kids no pets.

  3. #3
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    5,055
    Thanks
    1,672
    Thanked
    3,049
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Two adults and two children (8 & 6).
    We spend around $300 per week. I know I could get it down but I don’t want to scrimp on quality.

  4. #4
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,333
    Thanks
    1,702
    Thanked
    1,458
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    It's around $200 a week at the moment, 2 adults 3 kids (one just a toddler though), no pets. Toddler in part time disposable nappies.

    We are vegetarian but eat a lot of tofu/tempeh which adds up.

  5. #5
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    9,242
    Thanks
    1,372
    Thanked
    6,093
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts

    Default Yet another grocery thread...

    3 adults, 6 kids and 1 dog and spend between $150 and $250 a week. That includes fruit, vege, school food x4, nappies x2 (2 in nappies full time, 1 in nappies at night), formula, cleaning products and personal items, and dog food.

    I meal plan, buy in season fruit, frozen vege when possible (cheaper and less waste), buy the cheapest brand on most things (except coffee!). I go through the fridge and pantry to see exactly what we need and write a list and stick to it. If something we use regularly and/or a lot of is on special for a good price I stock up then. I bulk meals up with extra vege so use less meat.

    We also buy meat packs in bulk and afterpay them from a local butcher and base our dinner meals from that. Better quality meat, and works out cheaper than buying from woolies or coles. 1 meat pack lasts us over a month.

    ETA- regional qld, only Woolies or Coles here
    Last edited by SheWarrior; 23-08-2019 at 20:52.

  6. #6
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,863
    Thanks
    722
    Thanked
    1,568
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    $500 per week here, 2 adults, 8 kids, 3 cats, 2 dogs, regional Queensland, only option, Coles and Woolworths.
    Last edited by stacey10; 23-08-2019 at 09:41.

  7. #7
    Join Date
    May 2007
    Posts
    15,972
    Thanks
    1,660
    Thanked
    5,456
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts

    Default Yet another grocery thread...

    I’ve never actually properly tracked it, but I’d say it’s somewhere around $200 per week on average. We’re a blended family and have kids on and off in every fortnight cycle. I really should try and add it up as I’m curious to know!

    Edit: 2 adults, 4 kids, 1 cat. The kids are at our exes houses every second weekend.

  8. #8
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    4,232
    Thanks
    4,177
    Thanked
    3,736
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I would spend around $250 - $300 per week. I spend around $100 on fresh fruit and veg alone. It all gets eaten too. There are five of us. DD1 and DD2 are vegan. I mostly eat vegan food, but do eat fish 1-2 times per week. While we don't eat a lot of meat as a family, we do spend a lot on nuts and seeds.

  9. #9
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    4,232
    Thanks
    4,177
    Thanked
    3,736
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by SSecret Squirrel View Post
    I would spend around $250 - $300 per week. I spend around $100 on fresh fruit and veg alone. It all gets eaten too. There are five of us. DD1 and DD2 are vegan. I mostly eat vegan food, but do eat fish 1-2 times per week. While we don't eat a lot of meat as a family, we do spend a lot on nuts and seeds.
    Out of interest, I've just downloaded my bank statements. We averaged $320 per week for the last 13 weeks. Gotta do some serious budgeting and cutting back I think. No more top up shops mid week and grabbing yet more strawberries and blueberries just because they are yummy.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    4,816
    Thanks
    6,825
    Thanked
    4,092
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    A lot! About $100 per person per week.


 

Similar Threads

  1. Yet another sleep thread.
    By harvs in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 25
    Last Post: 14-11-2016, 05:55
  2. Yet another name thread by me *rolleyes* haha
    By Lemonhead in forum Choosing Baby Names
    Replies: 24
    Last Post: 26-04-2010, 16:06
  3. Yet another dummy thread
    By Wivi in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 2
    Last Post: 14-08-2007, 17:10
  4. Yet another Britney thread...
    By Jem in forum General Chat
    Replies: 30
    Last Post: 04-05-2006, 07:33
  5. Yet another weight gain thread ...
    By Beany in forum Pregnancy & Birth General Chat
    Replies: 9
    Last Post: 24-03-2006, 23:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

FEATURED SUPPORTER
ProSwimProSwim runs learn to swim classes for babies, children and adults. Our indoor centre in Plympton Park has lessons all ...