+ Reply to Thread
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 49
  1. #21
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,241
    Thanks
    2,219
    Thanked
    803
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Wow, thank you so much for all of the replied ladies. Will be taking all of your points on board and see how December goes!

  2. The Following User Says Thank You to MrsMummaButterfly For This Useful Post:

    pointless1  (15-12-2016)

  3. #22
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,261
    Thanks
    998
    Thanked
    1,154
    Reviews
    4
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    If it hasn't been mentioned.

    Shop alone, don't take you DH or toddlers if you can. If DP comes with me same for DS the grocery bill will always be at least $80 more a week hitting $200. I budget to $120 a week. I've started making my own baby food now that DS2 has settled I made up enough today for 2 weeks and it cost around $15 to do that.

  4. #23
    Join Date
    Apr 2014
    Location
    Roleystone
    Posts
    1,883
    Thanks
    2,601
    Thanked
    2,486
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I finally discovered the trick for our household to cut the food bill down almost by half. DH has started doing the shopping alone. Turns out me skipping around every aisle going "Oooh, look at that, that looks new and isn't the jar/packet/bottle pretty!" was not at all helping our budget. DH goes in, gets what's on the list and gets out. And now, since I'm terrible at it, I don't even have to go! Winning!

  5. The Following User Says Thank You to HillDweller For This Useful Post:

    almai  (04-12-2016)

  6. #24
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Sydney
    Posts
    3,118
    Thanks
    2,008
    Thanked
    1,554
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    $100 for a family of 5... not by choice.

  7. #25
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    3,089
    Thanks
    4,179
    Thanked
    1,838
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    @Clementine Grace thank you!! I will keep the water wipes for when we go out. This is brilliant - will be making some up tomorrow!!

  8. #26
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    3,790
    Thanks
    781
    Thanked
    1,485
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts

    Default Help me cut my grocery bill!

    We always have a few UHT milks in the cupboard to use when we run out of milk, helps avoid the need to go to the shop where you inevitably spend more.

    Frozen veg as a back up option.

    Always have beans, lentils ect on hand. We often have eggs, homemade baked beans and frozen spinach for a meal.

    Do one scrape up meal a week, good for avoiding food wastage and can stretch out the food for the week.

    So we usually plan 6 dinners and one scrap up at the end of the week.

    Another good saving was limiting buying coffee from cafes, takeaway ect.

    Carrots are a great snack, so cheap I just peel a few and take them with me whole on the go.

    We also buy bulk of our favourite yogurt and fill a refillable pouch for my girls as a snack. Can freeze them for lunches too as a smoothie or as plain yoghurt.

    canned tuna on sale can be a good a cheap lunch we make is "tuna bowls" which is tuna , lettuce, cucumber and a cracker crunched up all mixed with a little mayonnaise and black pepper.

    And we use cloth wipes (and nappies) but cloth wipes are so cheap and easy anyone can do it.

    In saying all this we only shop at IGA and our shop is always around $240 a week which is a lot I think for 2 adults and 1 three year old and 1 baby. But we eat almost no packaged food and my husband never buys lunch or coffee out the house.
    Last edited by BlueLips; 30-11-2016 at 20:54.

  9. #27
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    1,239
    Thanks
    607
    Thanked
    683
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    What about cloth wipes? I've got a set of 25 that lasted DD to TT & am now using them for DS. Lots of people just buy a pack of face washers & wet as needed (I keep a days worth in a plastic tub with water added).
    I also keep a stack of flannels in the kitchen to wet as needed & use for hands/faces after meals.

  10. #28
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    3,789
    Thanks
    1,216
    Thanked
    2,137
    Reviews
    15
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Some things that helped us are
    - make everything from scratch
    - meal plan and shop weekly. I meal plan to what meat is on special and eat vego the rest of the week
    - take advantage of rewards programs! Woolies are going hard with triple points and $10 off specials at the moment
    - I make my own yoghurt, muesli bars, scrolls etc for snacks and lunch boxes. Not only do we save a fortune, I know there are no nasties in them
    - shop at green grocers or markets where you can. Better quality and the fruit/veg last longer

  11. #29
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    5,125
    Thanks
    2,310
    Thanked
    2,920
    Reviews
    6
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Doesn't suit everyone but I buy a big piece of cheap meat (silverside or cheap beef roast) once a week and slow cook it. We then eat that meat for as long as it lasts with salad or veg. It's especially good on work night with frozen veg and for DH when he works late - he'll eat cold meat, carrot, tomato and bread for tea.

  12. #30
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    3,066
    Thanks
    3,991
    Thanked
    2,330
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by Anjalee View Post
    Some things that helped us are
    - make everything from scratch
    - meal plan and shop weekly. I meal plan to what meat is on special and eat vego the rest of the week
    - take advantage of rewards programs! Woolies are going hard with triple points and $10 off specials at the moment
    - I make my own yoghurt, muesli bars, scrolls etc for snacks and lunch boxes. Not only do we save a fortune, I know there are no nasties in them
    - shop at green grocers or markets where you can. Better quality and the fruit/veg last longer
    Do you still get woollies rewards points? I haven't gotten a single one in months, I had just assumed they had discontinued the program.


 

Similar Threads

  1. For those that grocery shop online?
    By Janesmum123 in forum General Chat
    Replies: 13
    Last Post: 05-03-2016, 20:06
  2. Weekly grocery list
    By MrsMummaButterfly in forum Recipes & Lunchbox Ideas
    Replies: 16
    Last Post: 12-01-2016, 12:54
  3. My gas bill
    By CMF in forum General Chat
    Replies: 15
    Last Post: 07-01-2016, 15:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
FEATURED SUPPORTER
Pear Exercise Physiology: Pregnancy & Women's HealthWe are Women's Health specialists and prescribe exercise to support changes in your body brought on by pregnancy, ...
REVIEWS
"Made bed time less anxious"
by Meld85
My Little Heart Whisbear - the Humming Bear reviews ›
"Wonderful natural Aussie made product!"
by Mrstwr
Baby U Goat Milk Moisturiser reviews ›
"Replaced good quality with cheap tight nappies"
by Kris
Coles Comfy Bots Nappies reviews ›