+ Reply to Thread
Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 68
  1. #1
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    2
    Thanks
    0
    Thanked
    0
    Reviews
    0

    Default How much does everyone spend on food shopping?



    A constant debate in my house on how much food should cost a week for 2 adults and a toddler....

    Usually I work on $50 fruit/veg and $50 meat/groceries and $25 coffee adventure.

    what does everyone else budget on?

  2. #2
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6,391
    Thanks
    5,807
    Thanked
    4,744
    Reviews
    21
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Ours is roughly $150 a fortnight.

    Eta- for 2 adults and a 2 1/2 yr old
    Last edited by atomicmama; 15-09-2013 at 20:44.

  3. #3
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,489
    Thanks
    745
    Thanked
    570
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Wow. We spend heaps more than this. Thaysv2 adults 2 kid's and breastfed DS. About $300 but often more. I'm a really bad impulse buyer. Ive started shopping online and it's almost cut it in half.

    Sent from my GT-I9505 using The Bub Hub mobile app

  4. #4
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Newcastle, NSW
    Posts
    885
    Thanks
    101
    Thanked
    305
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Total shop for 2 adults; $160 - $200 per week. Actual food (so no cleaning products, loo paper etc) probably $120 - $150 of that.

  5. #5
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    4,184
    Thanks
    290
    Thanked
    1,870
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    total for 5 of us ( myself, DH, FIL ( who lives with us), DD 16 and DS 18).. fruit, veg,meat, general groceries, day to day stuff... $200 a week

  6. #6
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,489
    Thanks
    449
    Thanked
    1,571
    Reviews
    12
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    $200 per week 2 adults 2 small children - all inclusive of personal items, cleaning, meat, all food and lunches. Meal planned, but we do eat a lot of meat, I would like to spend less but I am extremely time poor so sometimes spending to make life easier is worth it. I buy a lot from the health food aisle too which is expensive but necessary due to allergies.

  7. #7
    headoverfeet's Avatar
    headoverfeet is offline The truth will set you free, but first it will **** you off. -Gloria Steinem
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Australia
    Posts
    18,954
    Thanks
    3,142
    Thanked
    4,892
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    $200-$250 usually, can be up to $300 if hubby is home and we have something planned with friends and we need to buy nappies. I don't buy cleaning products though. Today I spent $186 for a 7 day meal plan for the 3 kids and myself but I will have to buy more fruit, milk and bread midweek.

  8. #8
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    22,174
    Thanks
    3
    Thanked
    1,896
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    About $300 fortnight but that includes incidental visits to woolies for whatever is needed. Will be going up this week as now have an extra person to feed.

    Its now 2 adults and 1 6yr old

    Sent from my GT-I9305T using The Bub Hub mobile app

  9. #9
    bunkx's Avatar
    bunkx is online now Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    The Hills WA
    Posts
    6,673
    Thanks
    576
    Thanked
    1,277
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    I spend anywhere from $200min to $300 max a fortnight for 2 adults 1 teenager 2 children 1 baby & 1 dog

    I do shop around and plan meals, snacks and lunches around shop specials

  10. #10
    HugsBunny's Avatar
    HugsBunny is offline Once upon a time there was a bunny.........
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    6,603
    Thanks
    4,531
    Thanked
    1,966
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    $120-$150 a fortnight for myself and two very hungry boys.


 

Similar Threads

  1. Food Shopping Online
    By Cool Cookies in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 40
    Last Post: 27-04-2013, 16:05
  2. What do you spend on your food shopping each week?
    By neatfreak in forum General Chat
    Replies: 72
    Last Post: 29-01-2013, 15:20
  3. Online food shopping...
    By mum2mj in forum General Chat
    Replies: 23
    Last Post: 06-11-2012, 15:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
FEATURED SUPPORTER
Baby SensoryBaby Sensory is the only baby programme that offers a complete approach to learning & development. Our classes ...
REVIEWS
"Made bed time less anxious"
by Meld85
My Little Heart Whisbear - the Humming Bear reviews ›
"Wonderful natural Aussie made product!"
by Mrstwr
Baby U Goat Milk Moisturiser reviews ›
"Replaced good quality with cheap tight nappies"
by Kris
Coles Comfy Bots Nappies reviews ›