+ Reply to Thread
Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 101
  1. #11
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    on a sandy beach!
    Posts
    6,461
    Thanks
    338
    Thanked
    2,224
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    That's a week too!!!!!!

  2. #12
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    3,220
    Thanks
    1,254
    Thanked
    1,085
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    $400 pw for 5 kids 2 adults and 6 pets

  3. #13
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    639
    Thanks
    929
    Thanked
    157
    Reviews
    3
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    $300 a fortnight for 3 of us.

  4. #14
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    townsville
    Posts
    2,816
    Thanks
    1,570
    Thanked
    1,277
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by monnie24 View Post
    I have no idea how you guys do it! I spend $200 on me & dp. Then buy formula & nappies .

    I think I need your tips!
    Specials I tells you, also if you don't already I recommend the 4 ingredients books there's some yummy cheap recipies in those books!
    Sit down work your meals on specials, cook double the amount and freeze a portion, if you have one near you a wholesale butcher buy in bulk separate and freeze. Keep in mnd we don't need to sit down to meat every night either, you might find you can make non meat meals a few night of the week and it will lower your bill substantially

    Sent from my PP4MT-7 using The Bub Hub mobile app

  5. The Following User Says Thank You to MonsterMoosMum For This Useful Post:

    Mumma Needs a Wine  (12-06-2013)

  6. #15
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    2,128
    Thanks
    860
    Thanked
    278
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by monnie24 View Post
    I have no idea how you guys do it! I spend $200 on me & dp. Then buy formula & nappies .

    I think I need your tips!
    I found I cut my spending back when I started shopping on line! You get to review it at the end and there is a chance to delete the non necessary things to keep under budget... There is also no impulse buys!


    Sent from my iPhone

  7. The Following User Says Thank You to mrsboyts For This Useful Post:

    sprinkelle  (23-06-2013)

  8. #16
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Newcastle
    Posts
    2,319
    Thanks
    980
    Thanked
    953
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    $250-300pw = 3 adults + 1 toddler

  9. #17
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    3,602
    Thanks
    441
    Thanked
    3,371
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Between 200 and 250 p/f if I need to stock up on staples. If not its easilly 150 p/f or less, usually way less, for four adults.

    Meal plan a lot, shop at fruit and veggie markets, etc. The 150 is me buying things we want not need. If I stuck to needs it would be closer to 75-100 p/f.

  10. #18
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    South East QLD
    Posts
    4,034
    Thanks
    3,349
    Thanked
    1,623
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Between $150 -$200 a week. 2 adults and 2 kids, cat, dog and 2 birds. I try to meal plan and buy specials. That normally allows me enough to buy needs and some wants.

    Sent from my GT-I9100T using The Bub Hub mobile app

  11. #19
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    139
    Thanks
    40
    Thanked
    45
    Reviews
    0
    Usually $200-$250 / fortnight for 2 adults, a toddler & 2 dogs.

  12. #20
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Melbourne
    Posts
    2,026
    Thanks
    355
    Thanked
    831
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by MonsterMoosMum View Post
    Depends on specials I like to base my meals in specials. But anywhere between $130 -160 excluding nappies. Feeds 4 for a week plus builds our chest freezer. So every couple of week I don't have to shop at all other then some milk and bread



    Me(21)+DH(25)+DS(4)+DD(2)
    Tank(mastiff x)+Echo(oz cattle)
    How? How do you go a whole week with just buying bread and milk?

    What about fruit and vegetables? And other fresh things? Do you use frozen veggies? What about your fruit?


 

Similar Threads

  1. For those who do online grocery shopping...
    By Mummabearr in forum General Chat
    Replies: 16
    Last Post: 25-02-2013, 10:34
  2. New house-First grocery shop.
    By One of THOSE mums! in forum House & Gardens
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2012, 17:36
  3. How much is your weekly grocery shop?
    By Nemmy in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 125
    Last Post: 12-07-2012, 11:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
FEATURED SUPPORTER
Billington StreetFor stationery as unique as you are! ♥ Handmade, custom designed stationery for all of life's celebrations WINNER ...
FORUMS - chatting now ...
I has a funny funny #2Games & fun stuff
April/May TTC group chatConception & Fertility General Chat
Miracle March TTC and Testing ChatConception & Fertility General Chat
Feeding a 9 month oldGeneral Parenting Tips, Advice & Chat
Married At First Sight 2017Movies / Music / Books / TV Chat
Dr Antony Lighten - Appreciation threadpregnancy and babies through IVF
REVIEWS
"Pigeon teats rule!"
by Alex
Pigeon PP Wide Neck reviews ›
"Wonderful natural Aussie made product!"
by Mrstwr
Baby U Goat Milk Moisturiser reviews ›
"Replaced good quality with cheap tight nappies"
by Kris
Coles Comfy Bots Nappies reviews ›