+ Reply to Thread
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 44
  1. #1
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8,794
    Thanks
    3,395
    Thanked
    3,081
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts

    Default A grocery price thread with a twist

    I was in a car accident last week that resulted in me not being with dd. Of course before I left I did a full grocery shop for her and gave her money for snacks, but then came home to an empty fridge. This is what I bought.

    A loaf of bread: 99c
    A pack of salad: 50c on clearance
    A pack of pasta spirals: 59c
    A tin of vege mince: $3.59.
    A 2 pack of garlic bread: 50c on clearance
    A 5 pack of 2 minute noodles: $2.75
    1l of milk for $1.50

    I also brought home 5 of the mangoes we bought from a friend off her tree, box of 20 for $5.

    I had the salad on sandwiches 2 days in a row. Made enough pasta for 4 meals, with enough left to feed the dog, too. Had garlic bread with the pasta.

    Big difference between only providing for me and having a child to provide for. That got me through from last tuesday until monday of this week, but I still have noodles, just had to buy more pasta, bread, milk and a very small amount of fruit and veg which came to under $10.

  2. #2
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    11,717
    Thanks
    3,009
    Thanked
    3,277
    Reviews
    14
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    Just as an aside, if I were your friend, I could never charge you for Mangoes. I know you got 20 of them, but when I had mango trees they were always laden with Mangoes, so 20 isn't that big a deal off a whole tree. Of course, I don't know your friend and her situation, she well may need the money too, but I would gift them to a single mother friend especially.

  3. The Following 3 Users Say Thank You to Mod-Uniquey For This Useful Post:

    CakeyLoaf  (13-01-2012),elleandsam  (13-01-2012),Witwicky  (12-01-2012)

  4. #3
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    819
    Thanks
    148
    Thanked
    103
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I spend $10 plus a day alone on my fruit/veg so Id be stuffed, before adding milk/yoghurt/wraps/cheese/meats/seafood

  5. #4
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8,794
    Thanks
    3,395
    Thanked
    3,081
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by Uniquey View Post
    Just as an aside, if I were your friend, I could never charge you for Mangoes. I know you got 20 of them, but when I had mango trees they were always laden with Mangoes, so 20 isn't that big a deal off a whole tree. Of course, I don't know your friend and her situation, she well may need the money too, but I would gift them to a single mother friend especially.
    Her kids picked them for pocket money, but thank you, that was a really nice post

  6. The Following 2 Users Say Thank You to share a book For This Useful Post:

    Mod-Uniquey  (12-01-2012),Witwicky  (12-01-2012)

  7. #5
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8,794
    Thanks
    3,395
    Thanked
    3,081
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by fairyflossfairy View Post
    I spend $10 plus a day alone on my fruit/veg so Id be stuffed, before adding milk/yoghurt/wraps/cheese/meats/seafood
    I do too when my daughter is here, but it really shows how much that kid costs just in food alone.

  8. #6
    bunkx's Avatar
    bunkx is online now Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    The Hills WA
    Posts
    6,702
    Thanks
    582
    Thanked
    1,288
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    kids cost so much, if it was jsut me i would be happy living off vegemite and cheese toasties

    my kids have been eating so much fruit and veggies lately i have notice a big jump in food bill, but i shouldnt complain they are eating healthy and liking it

  9. #7
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    19,776
    Thanks
    5,212
    Thanked
    7,064
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    When I buy DS' snacks (crackers, cheese, nuts, cherry tomatoes, cucumbers, yoghurts and LOTS of fruit) I actually spend more than my entire week's food shop used to cost including lunches and dinners for myself. My boy CAN EAT. He's always so energetic and when we visit my parents I am under strict instructions to call first so mum can 'stock up' as she calls it.

    When prople say their kids "don't cost them much" I honestly wonder about their kids' nutrition lol, mine just never stops eating!!!

  10. #8
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    819
    Thanks
    148
    Thanked
    103
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by share a book View Post
    I do too when my daughter is here, but it really shows how much that kid costs just in food alone.
    That is just for me, my kids are about $15 between them, then add hubby. Our food bill is really expensive but so are the prices! You need it though so have to pay it

    ETA...that is JUST fruit and veg nothing else that is extra
    Last edited by fairyflossfairy; 13-01-2012 at 00:52.

  11. #9
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8,794
    Thanks
    3,395
    Thanked
    3,081
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Well I guess it is less because we don't eat meat, but also I eat small portions, unlike my child. She ate an adult size plate of lasagne, like the size you would feed a grown man, followed by a whole mango and a bowl of so good ice cream. That same night I had one serve of the cheap pasta lol.

  12. #10
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Qld
    Posts
    26,930
    Thanks
    2,736
    Thanked
    6,745
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Well... DD naturally eats more than I do now since my op... so I have no idea how much it'd cost to just feed me. More than it costs you cos I have to do protein rather than carbs, unless all I ate was baked beans I suppose... lol.

    We used to have a lot of mashed potato and pasta dishes when I was her father though... food was way cheaper for us then.


 

Similar Threads

  1. Baby showers with a twist?
    By monnie24 in forum Baby Showers
    Replies: 14
    Last Post: 20-11-2012, 00:11
  2. PPL vs Baby bonus and working (with a twist)
    By Yolandac31 in forum Maternity & Parental Leave
    Replies: 6
    Last Post: 13-08-2012, 21:39
  3. Right on Time but There's a Twist!
    By amiamama in forum Birth Stories
    Replies: 1
    Last Post: 04-07-2012, 21:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
FEATURED SUPPORTER
Pea Pods Reusable NappiesPea Pods are the smart choice when it comes to choosing what's best for you, your baby and the environment. Affordable ...
REVIEWS
"Made bed time less anxious"
by Meld85
My Little Heart Whisbear - the Humming Bear reviews ›
"Wonderful natural Aussie made product!"
by Mrstwr
Baby U Goat Milk Moisturiser reviews ›
"Replaced good quality with cheap tight nappies"
by Kris
Coles Comfy Bots Nappies reviews ›