+ Reply to Thread
Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 45 of 45
  1. #41
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,058
    Thanks
    2
    Thanked
    310
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts

    Default Ways to cut costs.

    I was in woolies the other night at got a whole cooked chicken for $3.80. I popped in in the slow cooker with a carrot, the top of the celery ( leafy part), a stock cube, some onion, garlic and herbs ( so prob $6 in total) covered with water and cooked it for half a day to get a nice stock.
    Then I got a bowl and stained and filtered the juice and the chicken.
    I then picked out the chicken bits from the strainer, put 2 cups of fresh vegies in a pan with some butter, when butter was melted added some flour then 2 cups of the stock, mixed then added a cup of milk, add the chicken and i had a chicken pie mix. So for aprox $10 i made 4 mini lunch pies and 1 big dinner pie and froze the rest of the stock.

  2. #42
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,058
    Thanks
    2
    Thanked
    310
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts

    Default Ways to cut costs.

    Oh I'm also ( and I know it's impulse buying) a big believer in if it's on sale and a product you normally use buy a few, but only when it's a good buy. (Also look at the cost per 100,kg, ea etc as its sometimes better to buy the bame brand sale item than it is to buy generic.
    I've got washing up liquid that was more than half price 2 years ago so I brought 10, I've still got some ( we have a dishwasher now but still occasionally hand wash, and use for cleaning), i brought mouthwash when on sale for $1. Our toilet paper was on sale this week so I purchased 2packs ( 48 rolls) the price per 100 sheets was the same price as homebrand so why not. Also we have 34 weeks until bub comes so my woolies had organic newborn nappies half price this week ( cost per ea was same as homebrand) so I purchased two packs. I'll be buying little things that are on sale as we progress.

  3. #43
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,058
    Thanks
    2
    Thanked
    310
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts

    Default Ways to cut costs.

    Oh and another tip on the sale tickets ( at woolies anyway) there's a start and finish date on the bottom, if the item is on sale, but you have limited $$$ that week then check out the date as you maybe lucky and it be on sale next week too. Also if an item is on sale and no stock available ask for a rain check

  4. #44
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    2,152
    Thanks
    43
    Thanked
    126
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I should get back to meal planning. It definately makes a difference.

    I bought almost 4 kilos of chicken casserole pieces yesterday for $8.40. Its usually a mix between drumsticks, wings and other bits but heaps cheaper. I ended up with 18 drumsticks, 1 wing and 5 other bits. And heaps cheaper than just buying the drumsticks. I froze the drumsticks and wing and made a curry chicken with the other bits which made heaps. Enough for all 5 of us with some leftovers.
    Last edited by Dannielle; 03-01-2013 at 17:50.

  5. #45
    Join Date
    May 2012
    Posts
    804
    Thanks
    222
    Thanked
    292
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    - Grow your own vegies, if you don't have a plot you can grow things in foam boxes that you can pick for free from the green grocer.
    I have a pot full of mixed lettuces that just keep growing and i never need to buy it at all.

    - Menu plan and try and stretch meals that you have leftovers for lunches the next day.

    -Avoid prepackaged treats and instead bake or buy large bags of chips and divide into small ziplock bags.
    A large $2 tin of two fruits can fill about 12 mini containers fro school lunches
    Same with yogurts.
    Mix cordial with water and put into icypole moulds in the freezer.

    - Use freecycle to find free items that you need.

    - Opshop for bargains such as kids clothes and toys, tupperware, books etc.

    - Budget your bills into a weekly amount and put that amount directly into another account and all your bills will be covered when it comes time to pay them.

    - DO not get credit cards

    -Take advantage of free community activities in your area.

    - Bulk up meals with lentils, beans and vegies.

    - Buy $1 day old bread and rolls from the bakery and stick them in the freezer.

    - Don't waste money on food with little nutrient value like junky cereals and treats. Weetbix and oats are cheap healthy breaky's.


 

Similar Threads

  1. In what ways are you lazy?
    By Apple iPhart6 in forum General Chat
    Replies: 24
    Last Post: 12-06-2012, 08:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
FEATURED SUPPORTER
Baby SensoryBaby Sensory is the only baby programme that offers a complete approach to learning & development. Our classes ...
REVIEWS
"Made bed time less anxious"
by Meld85
My Little Heart Whisbear - the Humming Bear reviews ›
"Wonderful natural Aussie made product!"
by Mrstwr
Baby U Goat Milk Moisturiser reviews ›
"Replaced good quality with cheap tight nappies"
by Kris
Coles Comfy Bots Nappies reviews ›