+ Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,089
    Thanks
    1
    Thanked
    258
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts

    Default Have you used home delivered foods eg liteneasy

    Have you used home delivered food service like liteneasy? (can't think of others)

    What was your experience?

    Thinking might be good for when I have bub

  2. #2
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    2,033
    Thanks
    325
    Thanked
    464
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    hi
    i use liteneasy atm. I love it because its all done for me but when my DH is home its a bit hard because i still have to cook for him, but i like the food, some of it is a bit weird but you can change your options and the dinners are really nice.
    and i feel healthy of course

  3. #3
    Join Date
    May 2008
    Posts
    4,125
    Thanks
    1,810
    Thanked
    1,694
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    My friend used it for a little bit and really liked it but she was single, no kids. I think if you were going to get it when you have a family, it'd be better just to get the breakfast and lunch option, that way you know you'll have time (don't have to prepare food etc) to eat healthy during the day, but with kids and a hubby, someone will have to prepare a meal at night anyway, a bit of a waste if you don't all eat the same thing iykwim?

  4. #4
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    569
    Thanks
    63
    Thanked
    112
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I did it for awhile and lost a bit of weight but gave it up due to the expense.

    It cost me around $20 per day just for my food. I then had to buy food for hubby and kids.

    If you have the money though it can be a good option if you're busy. The food was pretty good and there were lots of choices. The meals were a good size too - not tiny like those frozen dinners you can buy at the supermarket. You can also get snacks as well as breakfast, dinner and lunch.

    Really for me it was just the cost that put me off continuing. If it was just me it wouldn't be so bad but on top of the almost $150 or so a week for my Lite N easy I was spending another $150 for groceries for the rest of the fam. My actual grocery bill didn't seem lower when I was buying Lite N Easy which was strange since I was eating. I guess it's easier to absorb the cost of feeding one more person when you are cooking all the meals yourself using cheap, fresh ingredients. I went off Lite N Easy and still only spent about $150 total on our grocery bill each week - weird.


 

Similar Threads

  1. Foods you LOVE & Foods you Hate!
    By KillerHeels in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 22
    Last Post: 11-07-2012, 18:18
  2. Anyone with HIF and delivered or delivering at glengarry in Perth?
    By MrsPuMp in forum Private Health Insurance Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 18-01-2012, 14:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
FEATURED SUPPORTER
Cots on BubhubLooking to buy a cot or bassinet? :: Cot safety checklist :: Local or online nursery ...
FORUMS - chatting now ...
Ttc 2018Conception issues & ttc
IVF babies due July/August/September 2018!pregnancy and babies through IVF
Is this rude?General Chat
Formula fed- now refusing bottlesBabies (7 - 12 months)
Bottle RefusalMixed Breast & Bottle Feeding Support
Anyone frozen eggs and embryo with donor sperm?pregnancy and babies through IVF
REVIEWS
"Made bed time less anxious"
by Meld85
My Little Heart Whisbear - the Humming Bear reviews ›
"Wonderful natural Aussie made product!"
by Mrstwr
Baby U Goat Milk Moisturiser reviews ›
"Replaced good quality with cheap tight nappies"
by Kris
Coles Comfy Bots Nappies reviews ›