+ Reply to Thread
Page 33 of 34 FirstFirst ... 2331323334 LastLast
Results 321 to 330 of 332
  1. #321
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    22,330
    Thanks
    15,644
    Thanked
    11,935
    Reviews
    14
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the WeekBusiest Member of the Week - week ended 5/2/14Busiest Member of the Week - week ended 31/10/14Busiest Member of the Week - week ended 24/10/14Busiest Member of the Week
    Quote Originally Posted by maternidade View Post
    Did you read that I was agreeing on someone else's post saying basically yes have a budget but make sure you eat healthy?
    Did you know eating cr@p doesn't fill your tummy for as long as decent food? And that there is strong documented evidence that eating bad contributes to poor health , therefore you may save a few $$ in groceries but then spend a lot more on medications to "manage" an illness that otherwise would have been avoided had you eaten properly in the first place.
    Not to mention potential loss of wages or employment due to poor health and weight issues. ( I personally know of atleast half a dozen so I personally know it does happen)

    You can feed a family cheap with healthy food. We can spend less than $30 on fruit and veg from the markets and come away with more than enough to cover a growing family for the week.
    Protein doesn't have to be meat, eggs and legumes are perfect substitutes. The supermarket often has lentils and chickpeas for $1 a can . Mix with some veggies , eggs and breadcrumbs to make patties that are yummy, cheap and good for you ( and enough to feed a whole family)
    You are extremely blessed to be able to buy fruit and vegetables for a week for 30 at a market. Not every town has a market and in some places in Australia you just can't get cheap fruit and vegetables.


    This thread has been wonderful in helping people who need to get through one bad week.

    IT WAS NEVER DESIGNED AS A CONSTANT DIET.

    One week or eat to survive is not going to cause long term health problems. Not eating on the other hand will.

  2. The Following 6 Users Say Thank You to LoveLivesHere For This Useful Post:

    btmacxxx  (09-02-2015),Clementine Grace  (28-05-2015),GrabbyCrabby  (08-02-2015),HeavenBlue  (08-02-2015),tory1970  (28-05-2015),wilding  (11-02-2015)

  3. #322
    harvs's Avatar
    harvs is offline Winner 2014 - Spirit of BubHub Award
    Winner 2016 - Member you'd most like to meet
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    10,233
    Thanks
    6,516
    Thanked
    16,654
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the Week - week ended 9/4/15Busiest Member of the Week - week ended 2/4/15Busiest Member of the Week - week ended 19/3/15Busiest Member of the Week200 Posts in a week
    I just read the OP for the first time and wanted to say thank you for taking the time to do this. What a wonderful thought.

  4. The Following User Says Thank You to harvs For This Useful Post:

    Uh-Oh  (09-02-2015)

  5. #323
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    77
    Thanks
    0
    Thanked
    17
    Reviews
    0
    Life is tough for most of us.
    It is only going to get harder, with very little, lesss money, less spending, and just basics.

    This is going to soon have an impact on our economy, people with no money - not spending, businesses closing down so on.

    Government is targetting families, and doing it wrongly.

    Some foods may not be the best of look it, but believe me, until you know hungry... your not even going to have a thought on looks or taste, other then east something.

    I have now got into gardening, well, not true, I have always loved to garden, but am not hardcore fruit and vegie grower from my own backyard to help cut the costs of fresh foods and have them at hand or freezer (freeze my own) and reduce my grocery bills to survive.

    4 kids, single now well 2 yrs or so single, and in private rental... there is not much of anything for us money wise at all.

    I can grow, tomatoes, lettuce.... there is lettuce/cheese/tomato sandwiches, near weekly other then buying bread, cheese butter, ham on occasions.

    Or grilled tomato and cheese snacks.

    Cucumbers in the warmer months add to above = salad.

    Parlsey, mint, oregano, basil etc all at hand from my yard.

    Leeks as well.

    Spring summer... tomatoes, beans, lots of beans, corn.. beans grown under the corn and climb up the corn...

    watermelons, rockmelons as well... cauliflower is growing beautifully at the moment too.

    I have a hot house, it looks like a glass house, but isnt and I grow in there, as well as many vegie garden patches.

    I know not everyone has the room to grow, but alot of people can, and can try, even in pots. It is not hard to do, its easier then one thinks... tastes better and helps you save money... just a thought for some people it may help, has helped me some what each week with things I can grow from seed at home, in my own yard, with really not much effort involved.

    With money I save, I put aside a little each week, this i was able to use to buy fruit trees, 2 apple and 2 nectarine, dwarf sized trees that will grow in ground or in a pot quiite fine.

    And honestly I cannot be more grateful to the war between woolies and coles on specials... and woolies select brands on alot of things I have found to be really nice, tasting, and way cheaper then other brands.

    It is making more of an impact each week on my grocery bills buying more woolies select products and growing my own vegies/fruit.

    With whatever money I end up with come July for the family tax thing, I plan to buy one of those preserving food kits, and jars, and make my own jams, will last about a year, sealed, so almost from growing/harvesting season until the next...

    As well as chutneys, relishes, bottles tomatoes, puree and diced etc.

    It all adds up over time and saves more money if you can grow alot from home and preserve and freeze as well. Hope my ramble helps someone.

  6. #324
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    5
    Thanks
    0
    Thanked
    0
    Reviews
    0
    Awesome job! I might try this at home

  7. #325
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Perth
    Posts
    8,543
    Thanks
    1,351
    Thanked
    2,308
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Bumping cause this is an awesome thread

  8. #326
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    213
    Thanks
    105
    Thanked
    133
    Reviews
    0
    Subbing/pinning for later use

  9. #327
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Perth
    Posts
    8,543
    Thanks
    1,351
    Thanked
    2,308
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    I've got so many good ideas from this thread.

  10. #328
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    262
    Thanks
    323
    Thanked
    173
    Reviews
    0
    I haven't read all the posts so I apologise if this has already been mentioned.

    For school aged children investing in some quality containers makes a huge difference.
    On the more basic side sistema goes half price often at Coles and for $5 you get a container with a sandwich spot and 3 sections that comes with a yoghurt tub. This opens the opportunity to buy the big yoghurt tubs or big fruit tubs/cans (or make a mousse or pudding for a treat); as well as big packs of snacks like chips/pretzels/popcorn/crackers and being able to send them without needing additional packaging (plastic/paper bags). Individual serve packs are usually more than double the price and of course have ridiculous amounts of rubbish/packaging.
    For older or fussy kids (or a weekly treat) a thermos for about $30 from big w means you can pack them last nights leftovers.

    Also, small juice containers like pop tops can be reused to house juice, flavoured milk or cordial. My kids rarely drink juice and find it too sweet but will have it occasionally about 3:1 with water. Anyway, this allows for a cheaper treat lunchbox drink than constantly buying individual primas or similar.

    Lastly, oats/porridge for breakfast! Very cheap, exceptionally healthy and versatile. Mix in some sultanas, some dried dates, milo, berries, banana- whatever the budget allows. They are easily flavoured, a little goes a long way and 1/3-1/2 a cup makes a generous serve.

  11. #329
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    on a sandy beach!
    Posts
    6,664
    Thanks
    343
    Thanked
    2,297
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    I can seriously only feed my family because my mum buys my meet discounted so I only have buy fruit and veg as I'm trying to get over debts. So greatful.

  12. #330
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    5,004
    Thanks
    3,738
    Thanked
    1,985
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    The only way we keep our bill down is eating fairly basic food, doesnt mean u cant eat healthy.

    Buy fruit and veg in season and shop the specials, i try not to pay full price for anything at the supermarket.

    We had Aldi open up here a few months back, have definitely saved $ by doing the bulk of our shop there


 

Similar Threads

  1. 12 week old with such bad wind he won't feed... Help!
    By Kri1973 in forum Colic Reflux Wind
    Replies: 10
    Last Post: 22-11-2012, 09:31
  2. 10 Week pregnancy - Photo-shoot! :) Coming up n ext week very excited!
    By Tanzanite in forum Pregnancy & Birth General Chat
    Replies: 3
    Last Post: 06-07-2012, 13:23
  3. please help me feed my family lol
    By lizzieiscontented in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 10
    Last Post: 20-03-2012, 21:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
FEATURED SUPPORTER
Baby SensoryBaby Sensory is the only baby programme that offers a complete approach to learning & development. Our classes ...
REVIEWS
"Made bed time less anxious"
by Meld85
My Little Heart Whisbear - the Humming Bear reviews ›
"Wonderful natural Aussie made product!"
by Mrstwr
Baby U Goat Milk Moisturiser reviews ›
"Replaced good quality with cheap tight nappies"
by Kris
Coles Comfy Bots Nappies reviews ›