Results 1 to 10 of 331

Threaded View

  1. #1
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    455
    Thanks
    57
    Thanked
    91
    Reviews
    0

    Default Feed your family for $50 a week!

    While I am new to Bubhub, after reading through many threads, I found it has upset me to read that people are unable to feed their families come the end of the week.

    I have been thinking about this for a few days now, and today I went down to Coles armed with my notebook and pen to figure out how we can feed a family of 4 for $50.

    While I am not claiming for these meals to be the most nutritious, tasty or worthy of a spot on Gordon Ramsey's latest menu, the idea here is to prevent the kids from going hungry, while trying to focus on the 2 fruit and some veg a day for the kids.

    Again, I have put this together as a last resort, I am not a dietitician or nutritionist or anything like that, nor have I tried any of the Coles products I have listed.

    Take a look.


    Breakfast for 7 days (whole family): Weetbix (3or 4 per person) If there is enough bread left at the end of the week, you can have jam on toast.

    Lunch: Kids: 1 apple, 1 banana, cut carrot sticks, sandwich with jam, water in a drink bottle from home. Adults, left over sausage sandwich, pasta in a plastic container from the previous nights dinner or jam sandwiches.

    Dinner day 1: Baked beans on toast
    Dinner day 2: Chicken drumsticks with mash spud, fresh carrot and frozen mixed vegetable
    Dinner day 3: Pasta with 2 onions, half of each capsicum, jar of pasta sauce and 1 loaf of garlic bread
    Dinner day 4: Bangers and mash with fresh carrot and frozen vegies
    Dinner day 5: Pasta as day 3.
    Dinner day 6: Fried rice with fresh onion, carrot and mixed frozen vegies
    Dinner day 7: Sausages in bread on the BBQ with 'Ratatouille (is that what it is called - cut up onion, capsicum, whatever veg is left over and grilled)

    Here is the price list (prices are as at Coles today. Items marked with an * are on special this week) Items in bold are the Coles Savings brand.

    2 loaf bread $2.18
    2 packets pasta $1.18
    2 jar pasta sauce $3.18
    1 packet of sausages $8.00*
    8 chicken drumsticks 3.00*
    5 onions $1.50
    2 packet carrots 4.46 (these can come on sale for 99c a packet)
    2 green casicum 2.00
    1 bunch bananas 1.59
    10 apples $1.95*
    5 kg bag potatoes 5.98 (this bag may last 2 weeks)
    1 large box weetbix $2.91
    3 litres milk $3.09
    1kg packet frozen peas and corn $1.59
    2 can baked beans $1.38
    2 garlic bread $1.79
    2KG packet white rice $2.99 (This should last more than one wee)
    1 jar jam $1.50

    Total cost $50.27

    If you have a few extra dollars, enhance your pasta by buying a block of coles tasty cheese for 3.98 for $500 gram. This will also do for cheese sandwiches and cheese on toast!

    Hope this helps some families!

  2. The Following 15 Users Say Thank You to travelmum For This Useful Post:

    &BabyMakes4xxx (31-07-2013),auren (28-12-2010),bambipickle (22-04-2013),BeccyXD (05-08-2011),Bonkers (27-05-2012),Carpe diem 2013 (19-04-2012),GrabbyCrabby (08-02-2015),Huni&Coco (19-04-2013),jemmajam (18-09-2014),KaraB (13-02-2014),Missemzy (19-02-2014),spitthedummy (20-04-2012),terilily (01-12-2015),TTYL (08-01-2011),wildoats (03-10-2012)


 

Similar Threads

  1. 12 week old with such bad wind he won't feed... Help!
    By Kri1973 in forum Colic Reflux Wind
    Replies: 9
    Last Post: 22-11-2012, 10:31
  2. 10 Week pregnancy - Photo-shoot! :) Coming up n ext week very excited!
    By Tanzanite in forum Pregnancy & Birth General Chat
    Replies: 3
    Last Post: 06-07-2012, 14:23
  3. please help me feed my family lol
    By lizzieiscontented in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 10
    Last Post: 20-03-2012, 22:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts