ADVERTISEMENT

+ Reply to Thread
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 38
  1. #21
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    14,955
    Thanks
    0
    Thanked
    635
    Reviews
    3
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Quote Originally Posted by Chesby05 View Post
    I really do think it also depends on where you live.

    It will cost you twice as much to live in Sydney then Newcastle & twice as much to live in Newcastle than Melbourne. Mackey is twice the price of Perth. You can blame the mines foe that one

  2. #22
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,713
    Thanks
    1
    Thanked
    1
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    When I lived in Sydney I would spend anywhere between $100-$200 on groceries and wipes,nappies and formula.
    Now living in Melbourne I spend $100 all up. The prices are totally different.

  3. #23
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,985
    Thanks
    0
    Thanked
    1
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    We are a family of seven, I always budget myself $150 for the fortnights grocery shopping. That included fruit and veg but i always buy meat in bulk so once every 2 months i put $100 aside for meat and stock up at our local Asian grocery and it fills up my freezer.
    I buy nappies and wipes fortnightly as we've been lazy on using cloth since i started back at work. i spend $100 p/f on those.
    Last edited by BlessedWithBlue; 14-10-2009 at 18:35.

  4. #24
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    572
    Thanks
    0
    Thanked
    0
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Myself, DH, DD 3 and DD 20 months - usually around $300 I would say. Sometimes more, sometimes less. We don't eat much processed or packaged food so that is the cost of eating well I guess! Oh and I forgot to add that we are in Sydney.

  5. #25
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    4,657
    Thanks
    0
    Thanked
    1
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by BlessedWithBlue View Post
    We are a family of seven, I always budget myself $150 for the fortnights grocery shopping. That included fruit and veg but i always buy meat in bulk so once every 2 months i put $100 aside for meat and stock up at our local Asian grocery and it fills up my freezer.
    I buy nappies and wipes fortnightly as we've been lazy on using cloth since i started back at work. i spend $100 p/f on those.
    Oh wow well done!! Sounds like a good budget shop there

  6. #26
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    2,871
    Thanks
    0
    Thanked
    0
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    our bill fluctuates between $150 to $200 a week, plus every couple of weeks another $30 or $40 on fruit and veg from the local farmer's market. Hopefully it will start coming down now we dont need to be buying nappies anymore. We have a big dog and a cat, their food tends to be the most expensive thing on the list (after nappies).

    I always do a plan of what we're eating for the week and we do a list of what we need to get based on that and dont deviate too much from that. Also buy a lot of Coles own brand stuff as it saves heaps.

  7. #27
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    3,230
    Thanks
    0
    Thanked
    17
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by BlessedWithBlue View Post
    We are a family of seven, I always budget myself $150 for the fortnights grocery shopping. That included fruit and veg but i always buy meat in bulk so once every 2 months i put $100 aside for meat and stock up at our local Asian grocery and it fills up my freezer.
    I buy nappies and wipes fortnightly as we've been lazy on using cloth since i started back at work. i spend $100 p/f on those.

    Thats almost what I spend a fortnight for 3 of us!!

    Can I ask you to be specific in what you have eaten this week. Like what have you had for dinner every day - what do you eat for breakfast/lunch and what do the kids snack on.

  8. #28
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    819
    Thanks
    0
    Thanked
    4
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    something like $120 ft night at aldis...that includes 12 bottles of soft drnk..dp is obsessed with it... food for 2 dogs and 1 kitty bikkies,chocolates snacks ect.

    then we get meat for $30 lasts us the ft night we get kilo of chicken breast,2 kilo mince,kilo bacon,3 kilo sasuages and 18 rissoles.

    then i buy nappies at big W a box for $33 i got them last time, 1 tin of formula a week is $14 baby wipes vary.

    and then there is horsey foods... maybe $60 ft night to feed 1 thoroughbred and two german shepard sized ponys lol.
    thats cause we have grass atm once that dies out it will be $60 a week

    and thats our grocery bill a ft night

  9. #29
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    699
    Thanks
    18
    Thanked
    0
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We live in a fairly remote part of WA....on a recent trip to the local supermarket for 2L milk and bread a $10 note wasn't enough!! On a recent holiday to PErth I couldn't believe how cheap my food shopping was....

  10. #30
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    10,656
    Thanks
    303
    Thanked
    1,610
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Quote Originally Posted by TripleTime View Post

    It will cost you twice as much to live in Sydney then Newcastle & twice as much to live in Newcastle than Melbourne. Mackey is twice the price of Perth. You can blame the mines foe that one
    Yep - that's what done it for us, too. The mining boom.

    It's brought a lot of money into this state and made a lot of people rich, but it's also really greatened the divide between rich and poor here, too.

    I should have added that I was talking about capital cities in my earlier post. Rural / country areas are always going to be really, really expensive, no matter where you are.


 

Similar Threads

  1. How much is your weekly grocery shop?
    By Nemmy in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 125
    Last Post: 12-07-2012, 12:13
  2. A grocery price thread with a twist
    By share a book in forum General Chat
    Replies: 43
    Last Post: 13-01-2012, 20:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

FEATURED SUPPORTER
Edge Early LearningEdge Early Learning is Qld’s newest network of community based early learning centres. With unique environments that ...
REVIEWS
"Made bed time less anxious"
by Meld85
My Little Heart Whisbear - the Humming Bear reviews ›
"Wonderful natural Aussie made product!"
by Mrstwr
Baby U Goat Milk Moisturiser reviews ›
"Replaced good quality with cheap tight nappies"
by Kris
Coles Comfy Bots Nappies reviews ›

ADVERTISEMENT