Announcement

Collapse
No announcement yet.

Tuck shop daily? Lazy parenting or genius

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    My daughter loves the same things over and over and over again so as long as I have those things, it’s not stressful for us. I prepare it the night before and just put anything in that would go soggy overnight (like crackers) in in the morning. A lunch order usually ends up costing about $7-9 at our canteen which is way more than I’d spend on a homemade lunch so I wouldn’t do it every day. She has a lunch order maybe once per month.

    Comment


    • #17
      Tuck shop daily? Lazy parenting or genius

      DS (going into 3rd class) has a lunch order maybe once a month, they have no canteen so you order on line and it’s delivered, he’s not a big fan of lunch orders (always gets sushi) as they take longer to eat and sometimes run late and they have to eat lunch sitting down then can run off to play - he much prefers to play than eat ! Lasagna and hot food he definitely wouldn’t like for that reason as well , so maybe just see how you go and what he likes - we have a planet box with 5 small compartments so quick and easy finger food (literally 5 mins a night in preparation) and the bonus is if he doesn’t eat it all at lunch he eats it on the way home
      The main negatives of lunch orders every day I can see is a lot may go to waste if not eaten you can’t take it home and just on a quick health perspective dim sims, lasagna, gravy ect might have a lot of salt (obviously depending who makes it) so maybe only get those kinds of lunches occasionally

      Comment


      • #18
        If it works for you, why not make life that bit easier. Our truck shop is full of so much variety and 90% is up there with being super healthy.

        Comment


        • #19
          Originally posted by Mum-I-Am View Post
          What are tuckshops serving these days? 20 years ago it was expensive junk but I’m guessing that’s changed.
          This was ours. It changes every term and they do different meal deals each day it's open which are advertised on our parents fb page. Everything is made fresh. IMG_20190120_103259.jpg

          Comment


          • #20
            I would do it every day if I could afford it but our tuckshop is 1. Only open twice a week and 2. More expensive!

            Comment


            • #21
              Originally posted by Mum-I-Am View Post
              What are tuckshops serving these days? 20 years ago it was expensive junk but I’m guessing that’s changed.
              We went to an online system last year, so don't have a current menu, but this was the menu from 2017. Not much has changed I don't think. It's a mix of healthy and not so healthy. I don't think the prices are unreasonable as most things are made fresh onsite, but it's still more than me making it.

              IMG_1109.jpgIMG_1110.jpg

              Comment


              • #22
                In highschool I had a cheese salad roll from the tuck shop every day for lunch.
                Our kids highschool tuckshop is largely junk food, and expensive.

                Primary school they have healthy meals...all home made, only thing bought in is sushi. However it only opens one day a week and you have to order and pay in cash two days before so rarely order as I never carry cash.

                Comment


                • #23
                  When DD has been at schools with canteen available every day, I have always used it more as a 'treat'. Great for bribery-required situations, eg. If you're good at this boring event on the weekend, you can have a lunch order on Monday etc.

                  That said, in all the schools I've worked at or had my child at, tuckshop lunch has never been comparable in price to a packed lunch (eg. Less than $1.50 for a meat and salad sandwich). A full lunch box (lunch, 2-3 snacks, 1-2 fruit) made by me costs around $4-5 depending on the fruit chosen

                  If it is cheap and healthy, then it would be a great option. Many canteens are now catering for BYO containers as well (traditionally lots of litter in a lunch order).

                  Comment


                  • #24
                    I couldnt justify the cost so mine have lunch orders once a week on fridays.

                    I have 3 at school this year and i expect that one day of lunch orders will cost me close to $15.
                    Plus theyll still need fruit and snacks that day

                    Comment

                    Working...
                    X