+ Reply to Thread
Page 9 of 10 FirstFirst ... 78910 LastLast
Results 81 to 90 of 92
  1. #81
    Join Date
    May 2009
    Posts
    4,786
    Thanks
    1,021
    Thanked
    2,246
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by Elijahs Mum View Post
    Can I ask how much fruit and veg did you end up with? I couldn't only spend $20 on fruit and veggies for a whole week - even just buying from my local fruit shop and not organic we spend $100 a week easily
    This is us. We spend about $100 a week at the fruit and veg shop. This usually also includes some nuts, wraps, olives etc. I think it just depends on what you eat. I went today to the fruit shop and bought fresh figs, strawberries, wraps, peaches, plums, tiger watermelon, pears, bananas, nectars, grapes, broccoli, butter beans, cherry tomatoes, cucumbers, Italian bread, lettuce etc And $75 later...lol I actually tought that was reasonable. Anyway each to their own.

  2. #82
    hakuna matata's Avatar
    hakuna matata is offline The artist formerly know as babyhopeful
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    5,378
    Thanks
    788
    Thanked
    2,428
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    We had a giant blue cold bag full.
    Fruit- grapes, apples, bananas, nectarines, peaches, mandarins and kiwi fruit.

    Veg- capsicum, onions, tomatoes, lettuce, spinach, zucchini and cucumber.

  3. The Following User Says Thank You to hakuna matata For This Useful Post:

    binnielici  (31-01-2016)

  4. #83
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,008
    Thanks
    777
    Thanked
    773
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Those who are quoting small amounts for their weekly shop eg under $150 are you only including food in this figure or everything you buy at the supermarket?

    I went grocery shopping today and was thinking of this thread while paying for my groceries. A lot of non food items are in my trolley every week eg toilet paper, shampoo, razor blades, pads, tampons, deodorant, cleaning products, tooth brushes, tooth paste, socks (always seem to need replacing), whatever else we need.

    The non food items would actually add up to be quite a fair bit every week. When I quoted my weekly grocery spend I was including all those items.

    With three teens in the house, we go though a lot of the above.

  5. #84
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,427
    Thanks
    497
    Thanked
    1,588
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by hakuna matata View Post
    We had a giant blue cold bag full.
    Fruit- grapes, apples, bananas, nectarines, peaches, mandarins and kiwi fruit.

    Veg- capsicum, onions, tomatoes, lettuce, spinach, zucchini and cucumber.
    14 different items for $20. I'm seriously shocked, assuming you brought equal amounts (I'm sure you didn't). That is $1.40 per item. Spinach is usually $4 a bunch at my F&V, I want to shop where you do!

  6. #85
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Melbourne
    Posts
    3,708
    Thanks
    893
    Thanked
    2,784
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Our weekly shop is around $250-$300. That includes 8-10 litres of milk, bread from Baker's Delight, one of which is sourdough which costs $5, and often 2 dozen eggs at $9 a carton. I meal plan but don't shop in season. Currently I'm paying $4.50 for an avocado and having 2-3 a week. We've cut down our meat consumption and eat mostly vegetarian, partly because we don't want to compromise on brands and I CBFd going to multiple shops.

    Suits us. It's in our budget and we get tons of Flybuys points. I could make it less if I had to, but it would mean compromising on aspects we don't need nor want to.

    Wine is in addition to this, about $60 a month.

    ETA: me, DH who runs 70km a week (so eats more than "normal") and 2 boys. DS1 has hollow legs and I can't fill him. Also have 2 cats and a dog but their dried food I buy in bulk every 3-6 months so that's not included.
    Last edited by Moxy; 31-01-2016 at 15:03.

  7. #86
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Melbourne
    Posts
    3,708
    Thanks
    893
    Thanked
    2,784
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by SSecret Squirrel View Post
    Those who are quoting small amounts for their weekly shop eg under $150 are you only including food in this figure or everything you buy at the supermarket?

    I went grocery shopping today and was thinking of this thread while paying for my groceries. A lot of non food items are in my trolley every week eg toilet paper, shampoo, razor blades, pads, tampons, deodorant, cleaning products, tooth brushes, tooth paste, socks (always seem to need replacing), whatever else we need.

    The non food items would actually add up to be quite a fair bit every week. When I quoted my weekly grocery spend I was including all those items.

    With three teens in the house, we go though a lot of the above.
    I was wondering this. My razors alone are $9 for two and I go through 2 a week easy, sometimes 3.

  8. #87
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    At the beach
    Posts
    10,495
    Thanks
    1,430
    Thanked
    9,003
    Reviews
    3
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the Week - week ended 17/10/14100 Posts in a week
    I actually wouldn't have a clue what I spend. I think I prefer it that way 😎

  9. The Following User Says Thank You to Sonja For This Useful Post:

    Moxy  (31-01-2016)

  10. #88
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Hobart, Tasmania
    Posts
    5,946
    Thanks
    1,973
    Thanked
    2,080
    Reviews
    16
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    @SSecret Squirrel - I don't tend to need to buy non-food items every week, so for us it's not really an issue. For razor blades we signed up to the 'dollar shave club', so for about $7 a month we have 4 razor blades posted to us, which DH and I share because neither of us shave anything daily.

    My Shampoo & Conditioner (mine only) lasts about 3 months, whilst the stuff for DH and the children lasts about a month. Toothpaste is something we buy fortnight, and toothbrushes 2 monthly. Shower gel, I buy the 1lt Dove bottles, so that lasts a few months. My skincare is a monthly purchase as is toilet paper. Deodorants again are probably a 1-2 month purchase.

    Washing up liquid, spray and wipe, laundry powder etc are all 6 monthly purchases.

    I guess for me, the way my non-food items are staggered I am left buying food items only more often than not, so the shops are cheaper, but yes, when I do buy non-food items, the end bill is higher.

  11. #89
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    2,377
    Thanks
    1,504
    Thanked
    883
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by GucciDahling View Post
    I think we're about $200-$250 a week. That's for 2 adults and 1 toddler. I don't pay attention to shopping. It's the worst habit I have with money.
    If we want it, jt goes in the trolley.
    I also shop out of habit and have no idea what's in the pantry or in the freezer and throw out far too much.
    It's a goal for this year, shop smarter but also healthier.
    Same here only we have 2 kids.
    Add to that dh also does grocery shops here and there so I have no idea how much we spend. One of my biggest cost is fruit for the kids.
    We also have coffees and eat out for lunch and sometimes dinner on weekends.

  12. #90
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4,953
    Thanks
    3,680
    Thanked
    1,949
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by hakuna matata View Post
    It's definitely possible! Just did the shopping today. $20 at the fruit shop for all beg for dinners and fruit for lunches. $60 at Aldi and $20 at Safeway, so was actually under $120 this week, granted I didn't need to buy any cleaning stuff this week. This included all meat for meals, except for 3 chicken breasts as I have some in the freezer.
    What meat did u buy can I ask? Meat is a huge expense. Did u buy it from Aldi? What do u do for lunches & snacks?


 

Similar Threads

  1. Weekly grocery list
    By MrsMummaButterfly in forum Recipes & Lunchbox Ideas
    Replies: 17
    Last Post: 12-01-2016, 12:54
  2. Weekly budgeting
    By MrsMummaButterfly in forum Family Finances
    Replies: 34
    Last Post: 12-03-2015, 14:47
  3. Woman's Weekly Swimming Pool Cake?
    By 2ndtimemumma in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 12
    Last Post: 16-02-2015, 20:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Springfree Trampoline
Give the Ultimate Christmas Gift Springfree Trampoline
The World's Safest Trampoline™ is now also the world's first Smart Trampoline™. Sensors on the mat detect your every move and your jumps control fun, educational and active games on tablet. Secure the Ultimate Christmas Gift today!
sales & new stuffsee all
The Health Hub
Give a new mum a fitness boost for Christmas & New Year. Studio-based, small group training sessions - cardio, strength, core, Pilates & boxing. Choice of 16 hrs per week, flexible-arrival feature - bubs & kids welcome! Gift vouchers available.
featured supporter
Hunter Women's Health Centre
Hunter Women’s Health Centre care for women of all ages, in the full spectrum of their gynaecologic and obstetric health.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!