+ Reply to Thread
Page 7 of 10 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 61 to 70 of 92
  1. #61
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    3,963
    Thanks
    706
    Thanked
    2,302
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by Jarylee View Post
    We spend around $250-$300 for a family of 5 and all big eaters..

    I'm curious, to the people who spend a small amount, what do your meals consist of? I am so tight haha and go to the different shops to buy specials etc. but to feed my family veg and healthy foods at every meal it's so expensive. So do you sacrafice on some of the produce to keep the price down? Just trying to work out what I'm doing wrong 😊
    Quote Originally Posted by NoteToSelf View Post
    I'm fascinated how people can eat so cheaply!

    I'd spend around $250 a week for 2 adults and 2 kids (animal food not included). I rarely buy cleaning products as I use bicarbonate, vinegar and Castile soap.

    And that's doing a lot of shopping at Aldi and cooking from scratch.

    Probably $10 a week is spent on avocados!
    Honestly, if fruit/veg are expensive I do not buy it. Even if I love it. I will always buy the cheaper veg for the week (eg. did not get broccoli as it was $3.50ish a kg this week. I got some green beans instead. Also, bean sprouts were cheap as were mushrooms - am making some green curry this week). Also I always mix mince with lentils. And tend to buy any meat etc on special if I can.

  2. #62
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4,953
    Thanks
    3,680
    Thanked
    1,949
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    $3.50 isn't overly exxy for broccoli is it?

  3. #63
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    3,963
    Thanks
    706
    Thanked
    2,302
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by SoThisIsLove View Post
    $3.50 isn't overly exxy for broccoli is it?
    I'm tight and only buy it under $2kg lol

  4. #64
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    2,039
    Thanks
    2,788
    Thanked
    1,031
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by twinklify View Post
    I'm tight and only buy it under $2kg lol
    I don't think I've ever seen broccoli under $2 kg!

  5. #65
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    936
    Thanks
    651
    Thanked
    377
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by binnielici View Post
    I don't think I've ever seen broccoli under $2 kg!
    I didn't buy broccoli this week for the same reason! $4.99/kg argh! I'm used to $1.99/kg

  6. #66
    Join Date
    May 2015
    Posts
    345
    Thanks
    212
    Thanked
    209
    Reviews
    0
    We average $130 a week for two adults and 2 dogs we also go to both of our parents house 2 nights a week.. I think its pretty expensive for two people would hate to think what it would be like for a family..

  7. The Following User Says Thank You to sarah1502 For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  8. #67
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    3,153
    Thanks
    668
    Thanked
    926
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    About $200 a week with a family of four doing a mix of Aldi and Woolies

  9. The Following User Says Thank You to bel2466 For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  10. #68
    TheGooch's Avatar
    TheGooch is offline Winner 2014 - Newbie of the Year
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    4,791
    Thanks
    8,050
    Thanked
    4,142
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    I think we're about $200-$250 a week. That's for 2 adults and 1 toddler. I don't pay attention to shopping. It's the worst habit I have with money.
    If we want it, jt goes in the trolley.
    I also shop out of habit and have no idea what's in the pantry or in the freezer and throw out far too much.
    It's a goal for this year, shop smarter but also healthier.

  11. The Following User Says Thank You to TheGooch For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  12. #69
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    2,039
    Thanks
    2,788
    Thanked
    1,031
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by Qrazelna View Post
    I didn't buy broccoli this week for the same reason! $4.99/kg argh! I'm used to $1.99/kg
    $5.90kg at Coles this morning. I can't live without broccoli so buy it every week. I'm excited though as I've got seedlings growing ready to put in the Vege beds in the next couple of weeks. I've never grown it before fingers crossed it goes well.

  13. The Following User Says Thank You to binnielici For This Useful Post:

    azelqra  (31-01-2016)

  14. #70
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    22,848
    Thanks
    6,202
    Thanked
    16,895
    Reviews
    10
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Bubhub Blogger - Thanks100 Posts in a week
    I spend around $220 a week for a family of 5 including nappies and formula/wipes etc.

    Quote Originally Posted by hakuna matata View Post
    I spend $120 a weeks and this was our dinner meal plan last week;

    'Carbonara'
    Out at a BBQ
    Parmis and salad
    Lasagne and salad
    Steak and veg
    Slow cooker roast lamb
    Hamburgers

    This weeks meal plan;
    Risotto
    Fajitas
    Spaghetti and meatballs
    Out
    Out
    Lamb souvlakis
    Teriyaki chicken burgers

    I think we eat fairly well in terms of variety. DH is fussy so I'm limited in cooking 'fancy' dinners.
    How do you get all that meat plus vegies, lunch food, snacks, cleaning and hygiene products for $120 a week?

  15. The Following User Says Thank You to delirium For This Useful Post:

    SoThisIsLove  (31-01-2016)


 

Similar Threads

  1. Weekly grocery list
    By MrsMummaButterfly in forum Recipes & Lunchbox Ideas
    Replies: 16
    Last Post: 12-01-2016, 12:54
  2. Weekly budgeting
    By MrsMummaButterfly in forum Family Finances
    Replies: 32
    Last Post: 12-03-2015, 14:47
  3. Woman's Weekly Swimming Pool Cake?
    By 2ndtimemumma in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 11
    Last Post: 16-02-2015, 20:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Shapland Swim Schools
Shapland's at participating schools offer free baby orientation classes once a month - no cost no catches. Your baby will be introduced to our "natural effects" orientation program develop by Shapland's over 3 generations, its gentle and enjoyable.
sales & new stuffsee all
True Fairies
True Fairies is the first interactive website where children can engage and speak with a real fairy through the unique webcam fairy portal. Each session is tailored to the child, and is filled with enchantment and magic.
Visit website to find out more!
featured supporter
Baby Monitors
Looking to buy a baby monitor? :: Read viewer reviews of baby monitors BEFORE you buy :: Buy at a local or online Baby Nursery Shop
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!