+ Reply to Thread
Page 6 of 10 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 51 to 60 of 92
  1. #51
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    18
    Thanks
    17
    Thanked
    17
    Reviews
    0
    I feel terrible we spend around $500 a week (includin 1 night a week takeaway) for 2 adults 3 children

  2. The Following User Says Thank You to geisha88 For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  3. #52
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    4,117
    Thanks
    2,910
    Thanked
    3,332
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by geisha88 View Post
    I feel terrible we spend around $500 a week (includin 1 night a week takeaway) for 2 adults 3 children
    Yeah but if you worked on it, imagine putting an extra $100 a week on your homeloan! Or into savings for a great holiday. Within 2 years you could take the kids overseas! The stingy spenders have nothing to cut or save, no holiday for me 😜

  4. #53
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    18
    Thanks
    17
    Thanked
    17
    Reviews
    0
    U right wise enough I feel guilty at spending so much on our shopping. I do need to set a budget and stick to it

  5. #54
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    152
    Thanks
    36
    Thanked
    65
    Reviews
    0
    We spend $200-$250 for us 2 adults. DP is vegetarian I don't buy a hell of a lot of meat.
    We rarely eat out and we have cooked breakfasts and make/take our lunches to work everyday.
    I don't know how we would get this down with the fruit and vegetables we buy and I try and buy organic/grass fed free range meat and eggs!!??

  6. The Following User Says Thank You to clb84 For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  7. #55
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    18
    Thanks
    17
    Thanked
    17
    Reviews
    0
    We also eat organic/ free range. We eat alot or salmon,prawns an wide variety of fruit and nuts. Rarely we buy red meat or packaged food. I clean with bicarbsoda and vinegar. We do have a great dane that eats alot and one in nappies so it adds up quickly. Also we buy spelt bread and avacado also makes our bill add up quick

  8. The Following User Says Thank You to geisha88 For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  9. #56
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    4,117
    Thanks
    2,910
    Thanked
    3,332
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by geisha88 View Post
    We also eat organic/ free range. We eat alot or salmon,prawns an wide variety of fruit and nuts. Rarely we buy red meat or packaged food. I clean with bicarbsoda and vinegar. We do have a great dane that eats alot and one in nappies so it adds up quickly. Also we buy spelt bread and avacado also makes our bill add up quick
    Aldi has a lot of organic stuff worth trying.

    I get my eggs around the corner from people with chooks for $3 a dozen. I always feel like I'm ripping them off!

  10. #57
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    795
    Thanks
    109
    Thanked
    411
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We spend around $250-$300 for a family of 5 and all big eaters..

    I'm curious, to the people who spend a small amount, what do your meals consist of? I am so tight haha and go to the different shops to buy specials etc. but to feed my family veg and healthy foods at every meal it's so expensive. So do you sacrafice on some of the produce to keep the price down? Just trying to work out what I'm doing wrong 😊

  11. The Following 4 Users Say Thank You to Jarylee For This Useful Post:

    binnielici  (31-01-2016),Lincolns mummy  (31-01-2016),NoteToSelf  (31-01-2016),SoThisIsLove  (31-01-2016)

  12. #58
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1,427
    Thanks
    497
    Thanked
    1,588
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I'm fascinated how people can eat so cheaply!

    I'd spend around $250 a week for 2 adults and 2 kids (animal food not included). I rarely buy cleaning products as I use bicarbonate, vinegar and Castile soap.

    And that's doing a lot of shopping at Aldi and cooking from scratch.

    Probably $10 a week is spent on avocados!

  13. The Following User Says Thank You to NoteToSelf For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  14. #59
    hakuna matata's Avatar
    hakuna matata is offline The artist formerly know as babyhopeful
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    5,385
    Thanks
    792
    Thanked
    2,435
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    I spend $120 a weeks and this was our dinner meal plan last week;

    'Carbonara'
    Out at a BBQ
    Parmis and salad
    Lasagne and salad
    Steak and veg
    Slow cooker roast lamb
    Hamburgers

    This weeks meal plan;
    Risotto
    Fajitas
    Spaghetti and meatballs
    Out
    Out
    Lamb souvlakis
    Teriyaki chicken burgers

    I think we eat fairly well in terms of variety. DH is fussy so I'm limited in cooking 'fancy' dinners.

  15. The Following User Says Thank You to hakuna matata For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  16. #60
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Hobart, Tasmania
    Posts
    5,946
    Thanks
    1,973
    Thanked
    2,080
    Reviews
    16
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    It varies week to week, naturally, but my last weekly grocery shop (from Coles) was $205, and that's for a family of 6 - children aged 9, 8, 6 and 3.

    We did need to top up milk and bread once - so another $8, and our cat and dog food is budgeted for separately - $40pf.

    Having said that, my DH is a shift worker and doesn't tend to take packed lunches from home, he usually has his own stock of food at work in his drawer/the fridge, so I'm unsure what he spends on that, but it's not a great deal. And I don't do cooked/hot lunches at home, it's just wraps/sandwiches so I'm only budgeting for one proper meal a day.

  17. The Following User Says Thank You to Lillynix For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)


 

Similar Threads

  1. Weekly grocery list
    By MrsMummaButterfly in forum Recipes & Lunchbox Ideas
    Replies: 16
    Last Post: 12-01-2016, 12:54
  2. Weekly budgeting
    By MrsMummaButterfly in forum Family Finances
    Replies: 32
    Last Post: 12-03-2015, 14:47
  3. Woman's Weekly Swimming Pool Cake?
    By 2ndtimemumma in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 11
    Last Post: 16-02-2015, 20:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Springfree Trampoline
Give the Ultimate Christmas Gift Springfree Trampoline
The World's Safest Trampoline™ is now also the world's first Smart Trampoline™. Sensors on the mat detect your every move and your jumps control fun, educational and active games on tablet. Secure the Ultimate Christmas Gift today!
sales & new stuffsee all
Bub Hub Sales Listing
HAVING A SALE? Let parents know about it with a Bub Hub Sales listing. Listings are featured on our well trafficked Sales Page + selected randomly to appear on EVERY page
featured supporter
Little Rugby NSW
Catch, weave, chase, run, but most of all have FUN! Little Rugby runs a NSW network of fun, safe and non-contact footy classes for BOYS and GIRLS aged 2yrs – 7th birthday.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!