+ Reply to Thread
Page 5 of 10 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 41 to 50 of 92
  1. #41
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    my house
    Posts
    17,710
    Thanks
    1,392
    Thanked
    7,295
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    I would say $300 for 2 adults and 3 children aged 7, 5, 3 but I don't really keep count.

    I buy good quality meat. I don't always buy in season because I buy what my kids will eat.

  2. The Following User Says Thank You to BigRedV For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  3. #42
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    21,654
    Thanks
    15,094
    Thanked
    11,267
    Reviews
    14
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the WeekBusiest Member of the Week - week ended 5/2/14Busiest Member of the Week - week ended 31/10/14Busiest Member of the Week - week ended 24/10/14Busiest Member of the Week
    Quote Originally Posted by J37 View Post
    I'm addicted to Diet Coke, and I don't drink coffee either, so my reasoning is that it's OK.

    Diet Coke cans are so varied in price from week to week, it drives me batty. Some weeks it is $27.50 for 24 cans (which I never buy), and the same week it can be $13.50 for 30 cans. And $8 for 10 cans!! Can anyone explain that?

    Sent from my SM-N910G using The Bub Hub mobile app
    No explanation but you can always get diet coke for $1.60 a litre at either coles or woollies in either bottle or cans. It a cycle to which is on specials can at coles - bottles at woollies. Than they swap.

  4. #43
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    936
    Thanks
    651
    Thanked
    377
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by Qrazelna View Post
    About $100-120 a week 2 adults 1 toddler. We shop mostly at Woolworths and a f&v shop.
    This is since we cut out meat. With meat it would come close to $200.

  5. The Following User Says Thank You to azelqra For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  6. #44
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,865
    Thanks
    986
    Thanked
    3,331
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    It's around $100 -$150 for 1 adult, and 2 kids (7 & 5). I meal plan and there is no a single bit of wastage. It's been years since I've thrown out any fruit or veg.... In summer it's even better because we get given bags and bags of free mangoes. That's out fruit for school lunches and snacks then. Helps ease the good bill. 4 nights a fortnight it's just me so that helps a bit too. I've budgeted to $150 but often it's only $80 for the week. I make all retreats from scratch and portion meat into freezer bags.

  7. The Following User Says Thank You to Theboys&me For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  8. #45
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    3,965
    Thanks
    706
    Thanked
    2,303
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by Theboys&me View Post
    It's around $100 -$150 for 1 adult, and 2 kids (7 & 5). I meal plan and there is no a single bit of wastage. It's been years since I've thrown out any fruit or veg.... In summer it's even better because we get given bags and bags of free mangoes. That's out fruit for school lunches and snacks then. Helps ease the good bill. 4 nights a fortnight it's just me so that helps a bit too. I've budgeted to $150 but often it's only $80 for the week. I make all retreats from scratch and portion meat into freezer bags.
    OT but extra mangoes are freaking fabulous cut up and used for mango milkshakes/smoothies during the rest of the year.

  9. #46
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6,030
    Thanks
    5,464
    Thanked
    4,403
    Reviews
    20
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Roughly $200 a fortnight, including top ups, for 2 adults and 2 children.
    Main shop at Aldi, plus butcher and green grocer, then Coles for top ups.

  10. The Following User Says Thank You to atomicmama For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  11. #47
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,516
    Thanks
    27,476
    Thanked
    13,884
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I need to sit down and write an actual weekly shop up, and price it all out. We allow $200 a week for 2 adults and two spoiled cats, but I think we should be able to eat well for less than that.

    If I could stretch our weekly food budget to $200 including a meal out for the 2 of us at our local pub I'd be stoked. Time to sit down and do some proper budgeting methinks

  12. The Following User Says Thank You to Blossom74 For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  13. #48
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    56
    Thanks
    4
    Thanked
    14
    Reviews
    0
    6 people in the family (2 adults and 4 kids), it varies on what we need but averages around $200-$300.

  14. The Following User Says Thank You to HomeSchoolMumOf4 For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  15. #49
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Gold Coast, QLD
    Posts
    3,601
    Thanks
    1,294
    Thanked
    1,108
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    2 adults and 4 kids - $200 weekly and some small top ups during the week. We save money by doing our fruit and veg at the markets every fortnight.

  16. The Following User Says Thank You to BabyG4 For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  17. #50
    bunkx's Avatar
    bunkx is offline Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    The Hills WA
    Posts
    6,575
    Thanks
    565
    Thanked
    1,252
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts

    Default Cost of a weekly shop

    Ours is somewhere between $300-$400 fortnight
    Depending on the specials, that's for 2 adults a teenage boy (17), 3 kids(9,7,2) , a baby and a small dog

    2 kids in nappies full time and 1 in night nappies
    Last edited by bunkx; 30-01-2016 at 20:57.

  18. The Following User Says Thank You to bunkx For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)


 

Similar Threads

  1. Weekly grocery list
    By MrsMummaButterfly in forum Recipes & Lunchbox Ideas
    Replies: 16
    Last Post: 12-01-2016, 12:54
  2. Weekly budgeting
    By MrsMummaButterfly in forum Family Finances
    Replies: 32
    Last Post: 12-03-2015, 14:47
  3. Woman's Weekly Swimming Pool Cake?
    By 2ndtimemumma in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 11
    Last Post: 16-02-2015, 20:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Ro&Co
Share magical moments this Christmas with this gorgeous gingerbread house. Exclusively available in Brisbane, with FREE delivery in Brisbane Metro areas. Each Christmas Centrepiece is unique and made to order, from $240.
sales & new stuffsee all
True Fairies
True Fairies is the first interactive website where children can engage and speak with a real fairy through the unique webcam fairy portal. Each session is tailored to the child, and is filled with enchantment and magic.
Visit website to find out more!
featured supporter
Medela Australia
Our goal is to give mothers and babies the best possible support for a great and long lasting breastfeeding experience. Medela have a full range of breastpumps and breastcare products, suited to every need and lifestyle.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!