+ Reply to Thread
Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 92
  1. #21
    Join Date
    May 2009
    Posts
    4,786
    Thanks
    1,021
    Thanked
    2,246
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    When I add everything up including pet food, washing powder, paper towels, cleaning products etc its $300 a week. Thats for 2 adults, 2 kids, 2 dogs and a cat. And in order for me to keep it at that I have to be really careful. I have no idea how people keep their groceries so low... Wish I could.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Janesmum123 For This Useful Post:

    sunnygirl79  (29-01-2016),wilt4  (27-02-2016)

  3. #22
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    2,726
    Thanks
    1,520
    Thanked
    1,957
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Average of about $120 a week (including toiletries, cleaning products etc.) for 2 adults, 3 year old, 8 month old and a dog. We don't eat much meat and often buy fruit and veg from very cheap grocers. Could do it for less (opt for cheaper meals), but we like our food too much :P

  4. The Following User Says Thank You to Renn For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  5. #23
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    wollongong
    Posts
    65
    Thanks
    30
    Thanked
    18
    Reviews
    0
    I shop fortnightly so 50 in a week for m hubby n bub
    Edit 150 a fortnight I know now I track it
    Last edited by Maddmumma; 18-02-2016 at 18:58.

  6. The Following User Says Thank You to Maddmumma For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  7. #24
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Adelaide, SA
    Posts
    2,115
    Thanks
    668
    Thanked
    698
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    About $120 to $140 a week for 2 adults, and a 20 month old; including nappies, and non-food products.

  8. The Following User Says Thank You to Catzilla For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  9. #25
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,008
    Thanks
    779
    Thanked
    774
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I don't know. Mine seems to be all over the place at the moment.

    I spent close to $450 last week, but I hadn't done a big shop since before Christmas and needed to stock up on a lot of stuff.

    The fridge and cupboards are still reasonably full, so I'll probably only spend around the $50 mark this week.

    At a guess I would say we average around the $250 mark per week. I'm trying to cut down though. This year I'm on a mission to bake more and eat more vegetarian dishes. The baking won't necessarily save money though as I'm doing it for health reasons, so am cooking things with ingredients that can get expensive eg lots of wholemeal flour, oats, seeds and nuts.

    I do like buying good quality meat and fish and prefer a fruit shop that while not cheap has top quality produce that lasts longer and tastes nicer than most of the fruit and veg I can get from Coles or Woolies.

  10. The Following User Says Thank You to SSecret Squirrel For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  11. #26
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    10,295
    Thanks
    3,118
    Thanked
    6,305
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts

    Default Cost of a weekly shop

    Usually around $350-$400 for 2 adults , 1 school kid and a big dog - majority spent on seafood and organic meat and veggies ( we eat an Avocado a day easily and they are $5 each at the moment at our local fruit shop!)

  12. The Following User Says Thank You to Elijahs Mum For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  13. #27
    ~Marigold~'s Avatar
    ~Marigold~ is offline You make me happy, when skies are grey
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Melbourne
    Posts
    7,039
    Thanks
    9,662
    Thanked
    4,985
    Reviews
    7
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Around 200 a week, family of 4. I always try and aim for $300 a fortnight but it's extremely hard. Easily go up to and usually over 400 a fortnight. I usually do a huge shop once a fortnight that totals around 300 but often find myself going back for bits and pieces and that's how I always end up over budget.

  14. The Following User Says Thank You to ~Marigold~ For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  15. #28
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    3,948
    Thanks
    694
    Thanked
    2,298
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by Elijahs Mum View Post
    Usually around $350-$400 for 2 adults , 1 school kid and a big dog - majority spent on seafood and organic meat and veggies ( we eat an Avocado a day easily and they are $5 each at the moment at our local fruit shop!)
    I read about the avocado shortage. Prices are insane this year!

  16. #29
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    9,881
    Thanks
    3,044
    Thanked
    5,846
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by twinklify View Post
    I read about the avocado shortage. Prices are insane this year!
    Yep! I love Avos but I don't like paying more than $3 for one.

  17. #30
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    588
    Thanks
    58
    Thanked
    348
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Around $150 - $200. For two adults, 1 2yo and nappies + formula for 9 week old. I then get bread two to three times a week and take away once a week so maybe add another $20 - $50 for this and other bits and pieces.

  18. The Following User Says Thank You to MillieMollyMandy For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)


 

Similar Threads

  1. Weekly grocery list
    By MrsMummaButterfly in forum Recipes & Lunchbox Ideas
    Replies: 17
    Last Post: 12-01-2016, 12:54
  2. Weekly budgeting
    By MrsMummaButterfly in forum Family Finances
    Replies: 34
    Last Post: 12-03-2015, 14:47
  3. Woman's Weekly Swimming Pool Cake?
    By 2ndtimemumma in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 12
    Last Post: 16-02-2015, 20:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Tambo Teddies
Visit our online store and select your individually handmade natural sheepskin teddy bear. Our soft and loveable bears come in a range of styles and colours. Created in Outback Queensland each bear is unique individual. 100% Australian made!
sales & new stuffsee all
True Fairies
True Fairies is the first interactive website where children can engage and speak with a real fairy through the unique webcam fairy portal. Each session is tailored to the child, and is filled with enchantment and magic.
Visit website to find out more!
featured supporter
Cryosite Family Cord Blood & Tissue Bank
Cryosite has been providing Cord Blood Banking services for over 12 years, and is the trusted choice of Australian families. To discuss the benefits of banking your baby's cord blood & tissue stem cells call us on 1800 220 410.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!