+ Reply to Thread
Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 92
  1. #11
    Join Date
    May 2010
    Location
    WA
    Posts
    2,613
    Thanks
    1,495
    Thanked
    686
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    We have $350/fortnight for 2 adults, 4yo and 1yo in nappies

    I shop at woolies and spud shed

  2. The Following User Says Thank You to michellek For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  3. #12
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    5,747
    Thanks
    3,825
    Thanked
    3,655
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    We're usually between $250-300 and only have one child. We spend around $100 on fresh fruit & veg alone (local fruit & veg shop, cheaper and fresher than Coles), Coles bill is usually about $100-150. We buy meat from butcher and fresh fish from local fisheries. We buy barely anything packaged and make everything from scratch. Our grocery bill does include things like washing powder, cleaning products etc.

    I think a large reason for the high expense is because we buy a lot of things in bulk - 1kg bags of nuts, coconut oil, etc and these are usually from the organic shop on special, but we only buy them every few months. It all adds up, but I would never compromise on food.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to sunnygirl79 For This Useful Post:

    Shrillian  (31-01-2016),wilt4  (27-02-2016)

  5. #13
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    2,062
    Thanks
    2,315
    Thanked
    1,392
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts

    Default Cost of a weekly shop

    About $175 per week for 1 adult and 1 baby (when DP is away) or $400 per week for 2 adults, 2 kids and a baby (when DP, DSS1 and DSS2 are home).

  6. The Following User Says Thank You to babyno1onboard For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  7. #14
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    3,965
    Thanks
    706
    Thanked
    2,303
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Errr... about $150 a week for 2 adults and 1 toddler. I mostly shop at aldi plus f&v shop.

  8. The Following User Says Thank You to twinklify For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  9. #15
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    120
    Thanks
    138
    Thanked
    46
    Reviews
    1
    Wow I think I shop in the wrong places mine is $250pw and that's only 2 adults no kids (yet - 5weeks preg)

  10. The Following 3 Users Say Thank You to Kristyj For This Useful Post:

    Shrillian  (31-01-2016),Sunsets  (29-01-2016),wilt4  (27-02-2016)

  11. #16
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    3,965
    Thanks
    706
    Thanked
    2,303
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by Kristyj View Post
    Wow I think I shop in the wrong places mine is $250pw and that's only 2 adults no kids (yet - 5weeks preg)
    It really depends on what you eat and how you cook.

    I have cut down on meat quite a bit. I use lentils with mince a lot. Have meatless dinners a bit (maybe 2 nights a week or so). I am not someone who buys branded things for food. And tend to try and buy in season if I can.

    Also depending on where you live will depend on the prices of food. It varies between towns/cities/states a bit.

  12. The Following User Says Thank You to twinklify For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  13. #17
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,005
    Thanks
    291
    Thanked
    729
    Reviews
    6
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    $200-$250 per week for two adults, 4 year old and 1 year old.

  14. The Following User Says Thank You to Ruby_Tuesday15 For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  15. #18
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    4,423
    Thanks
    513
    Thanked
    1,070
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Usually $140 - $160 per week. 2 adults, 2 kids (9 and 6 - very hungry 9 year old). I alternate between aldi and Coles, and mostly buy f & v at green grocer.

  16. The Following User Says Thank You to teenie For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  17. #19
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    4,589
    Thanks
    1,303
    Thanked
    2,569
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    About $250 per week for two adults, a five year old and a two year old

  18. The Following User Says Thank You to Lincolns mummy For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)

  19. #20
    hakuna matata's Avatar
    hakuna matata is offline The artist formerly know as babyhopeful
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    5,385
    Thanks
    793
    Thanked
    2,436
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Around $120 a week for hubby, me, DS who is 6.

    I do most basics at Aldi, top up at Safeway. Fruit from the fruit shop and meat from the butcher.

  20. The Following User Says Thank You to hakuna matata For This Useful Post:

    wilt4  (27-02-2016)


 

Similar Threads

  1. Weekly grocery list
    By MrsMummaButterfly in forum Recipes & Lunchbox Ideas
    Replies: 16
    Last Post: 12-01-2016, 12:54
  2. Weekly budgeting
    By MrsMummaButterfly in forum Family Finances
    Replies: 32
    Last Post: 12-03-2015, 14:47
  3. Woman's Weekly Swimming Pool Cake?
    By 2ndtimemumma in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 11
    Last Post: 16-02-2015, 20:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Riverton Leisureplex
An Extreme Family Pass at Riverton Leisureplex is the ultimate way to cool off during the summer school holidays. The $30 Pass allows pool and waterslide access for 2 adults and 2 children, as well as a drink, popcorn and an icy pole for each person.
sales & new stuffsee all
CarmelsBeautySecrets
Growing your own natural nails is easy. Years ago, I devised a simple and very effective technique which really helps boosts the nails' growth in as little as three days! And most importantly keeps them that way.
featured supporter
Swim Australia
Swim Australia are the leading learn-to-swim experts, and national swim school authority. With over 600 Registered Swim Schools located across the country, through our aquatic education, we aim to build a Safer, Smarter, Stronger nation of swimmers.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!