+ Reply to Thread
Page 6 of 19 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast
Results 51 to 60 of 186
  1. #51
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    3,942
    Thanks
    691
    Thanked
    2,297
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I am someone who shops at Aldi and loves it. BUT it is a shock to the system the first few times and I think you need to cook/eat/meal prep a certain way to make the most of it.

    I cook from scratch so buying the basics works for me. I don't really go for the weekly specials unless I need something.

    The meat/veg at our local Aldi is really good. I do know it varies between stores and states.

    The cheese and yoghurts are really good.

    And their fridged deli things like olives, peppers etc are really good.

    I barely shop at Woolies/Coles. I think the only thing we don't like is the bacon from Aldi.

    I now find the layout of Woolies/Coles so confusing and having to make choices between brands makes me eeek!

    I also love packing my groceries.

  2. #52
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    6,868
    Thanks
    5,192
    Thanked
    3,894
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by VicPark View Post
    It took me about 5 shops before I felt comfortable shopping at Aldi. I love my coles Brands. I was forced into shopping at Aldi by necessity - towards the end of Mat leave with DS2 I was short on cash. Couldn't afford to spend $800-$900 per fortnight at Coles. Aldi was $600 per fortnight ... Bottle of wine included
    OMG! What are you buying!!!!

    I can feed our family of 4 (1 army eating machine + 1 bf mummy and 2 kids home FT) on 130-150/wk for all food and nappies. In Canberra. It was cheaper in Brisbane.

    I'm stunned. $900 is my entire budget for the month to include food gym fees, mobile costs and fuel plus any incidentals IE coffee etc.

  3. The Following 7 Users Say Thank You to Rose&Aurelia&Hannah For This Useful Post:

    AdornedWithCats  (26-01-2016),CakeyMumma  (26-01-2016),HollyGolightly81  (26-01-2016),moosey  (26-01-2016),munchkin275  (26-01-2016),Nemmi1987  (26-01-2016),Sonja  (26-01-2016)

  4. #53
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    22,839
    Thanks
    6,199
    Thanked
    16,883
    Reviews
    10
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Bubhub Blogger - Thanks100 Posts in a week
    I find it's very easy to spend that amount when you buy good quality meat and organic veg. For a tray of rump for a family is 5 with a bubba that only eats a few bites of steak is $15.

  5. The Following User Says Thank You to delirium For This Useful Post:

    SoThisIsLove  (26-01-2016)

  6. #54
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Brisbane
    Posts
    3,165
    Thanks
    2,773
    Thanked
    2,282
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I love Aldi! Started using it on Mat leave like VP. Couldn't believe how much cheaper it was. A full trolley of food cost $140.
    It often costs me a bit more now because I have drastically changed the way my family eats, but their basics are amazing. I love coffee pods (addicted to my Aldi coffee machine), the chocolate, the herbal tea, dried fruit (dates/apricots mainly) nuts are so much cheaper than the big 2, almond meal, hoisin sauce to feed my rice paper roll addiction, nappies, wipes, tp and paper towel, the Aldi brand napisan is excellent, the meat is fine and the free range chicken is a pretty good price.

    Cons- you need to shop early or late to avoid an eon at the register/packing my bench, I can't get everything I need so have to top up at Coles, I can't find (on the package or online) how truly free range their eggs are so have stopped buying them, I find the shelf life of veggies is poor (2/3 days maximum) which is fine if I am organised enough to cook and freeze our meals but a bummer if I am having a lazy week or lots of salad.

    That being said, it saves me so much money that I tolerate it

  7. #55
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    2,041
    Thanks
    2,298
    Thanked
    1,387
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts

    Default Tell me about Aldi

    Quote Originally Posted by delirium View Post
    I find it's very easy to spend that amount when you buy good quality meat and organic veg. For a tray of rump for a family is 5 with a bubba that only eats a few bites of steak is $15.
    Or it's $15 for one piece of organic rib eye... Guilty! I love my steak. Will buy home brand tinned food, porridge, etc., but when it comes to steak I blow the budget.

    I used to shop at Aldi sometimes when there was one near me (4-5 yeas ago). I loved their cheese, chocolate, fruit & vege, random international foods, salmon and frozen curries and found these to be very well priced. A lot of home brand items from Woolies were much the same price and quality - eg tinned food, flour, sugar, etc.
    Last edited by babyno1onboard; 26-01-2016 at 08:32.

  8. #56
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    At the beach
    Posts
    10,495
    Thanks
    1,430
    Thanked
    9,003
    Reviews
    3
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the Week - week ended 17/10/14100 Posts in a week
    I feed a family of 6 for around $400 a week. We don't buy much meat. But that's everything and organic fruit and veg.

    VicPark is it meat? That's a lot for a family of 4.

  9. #57
    Join Date
    May 2013
    Posts
    7,832
    Thanks
    5,050
    Thanked
    4,433
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the Week - week ended 17/4/15100 Posts in a week
    Can someone explain the packing your own food thing. Is it just like going through a self serve checkout at Coles or Woolies?

  10. #58
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    3,942
    Thanks
    691
    Thanked
    2,297
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by A-Squared View Post
    Can someone explain the packing your own food thing. Is it just like going through a self serve checkout at Coles or Woolies?
    Well, there is a person at the checkout. Pretty much they scan the item and move it to a (small) pick up bench (it just slides across). You then put it in your trolley. There is usually no time to pack it in bags in the trolley unless you are extremely organised (not me). Then after paying you can move to the packing benches along the wall or go to your car and pack it into bags in the car (I stay instore due to aircon and well - for me its easier not worrying about DS running onto the road anywhere).

  11. #59
    AdornedWithCats's Avatar
    AdornedWithCats is online now Winner 2013 - Spirit of BubHub Award
    Winner 2014 - Best Username

    Join Date
    May 2012
    Location
    Melbourne
    Posts
    7,810
    Thanks
    6,768
    Thanked
    3,405
    Reviews
    16
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the WeekBusiest Member of the Week - week ended 12/6/15Funniest Caption400 Posts in a week300 posts in a week
    Quote Originally Posted by A-Squared View Post
    Can someone explain the packing your own food thing. Is it just like going through a self serve checkout at Coles or Woolies?
    The operators scan all your products and put them on the ledge at the end of the counter, there's not a lot of space there so you'll either need to have bags set up in your trolley ready to be packed or put everything in the trolley and pack later (they have nice wide benches at the front of the store to help you pack your own bags after you have paid). They don't supply free bags but you can buy them there. Or you can bring your own: bags, baskets, boxes - whatever you like! Sometimes they have boxes lying around the store you can grab.

  12. #60
    Join Date
    May 2011
    Posts
    1,474
    Thanks
    630
    Thanked
    795
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I think Aldi is so much better and more cost effective but the thing that drives me nuts is the registers...
    I cannot stand the processes. You get stuck behind a person with a trolly overflowing with groceries and then they open another register and all the people behind you move to the next register. I AM NEXT IN THE QUEUE!! The constant opening and closing of registers is crazy!

    Also, my family of 4 spends $150 per fortnight on our groceries. $900 or $600 per fortnight seems massive!

  13. The Following User Says Thank You to moosey For This Useful Post:

    Rose&Aurelia&Hannah  (26-01-2016)


 

Similar Threads

  1. Aldi trampoline??
    By Ffrenchknickers in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 1
    Last Post: 07-12-2015, 16:40
  2. ALDI formula
    By Renesme in forum General Chat
    Replies: 10
    Last Post: 01-12-2015, 04:24
  3. Don't get Aldi but ....
    By maternidade in forum General Chat
    Replies: 71
    Last Post: 30-07-2015, 22:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Pebblebee
Parents spend hours looking for things they need NOW. The keys, the remote, darling daughter's treasured teddy. Stop wasting precious time looking & start finding with Bub Hub reviewed Pebblebee Smart Tag. Simply attach a Pebblebee and find it fast.
sales & new stuffsee all
Bub Hub Sales Listing
HAVING A SALE? Let parents know about it with a Bub Hub Sales listing. Listings are featured on our well trafficked Sales Page + selected randomly to appear on EVERY page
featured supporter
Tribalance
TriBalance is a physio, yoga & pilates studio in Brisbane's inner north, offering specialised women's health physiotherapy services. Weekly pregnancy yoga classes are scheduled at the studio on Thursdays 1- 2pm and Saturdays 1-2:15pm.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!