+ Reply to Thread
Page 9 of 15 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Results 81 to 90 of 142
  1. #81
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    on a sandy beach!
    Posts
    6,327
    Thanks
    336
    Thanked
    2,197
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    How I save money is going Costco with my BF or mum. We share washing powder/toilet paper wipes etc. so then we split the bill. That's how I buy in bulk other wise I would never be able to afford it. Also Vegemite etc there works out cheaper for example 1kg is $12 I think.

    We eat lots of leftovers (left over night) ha!! My worst thing is buying food/drink out!!

  2. #82
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Sydney
    Posts
    2,841
    Thanks
    1,819
    Thanked
    1,421
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by Chunkydunks View Post
    Sounds familiar lol. DH knows that if he goes through his stash too quick I will only buy him oat milk. Even then there is a limit so he'll just switch drinks for the remainder of the fortnight.
    We all drink it though, so if it "runs out" I have to buy more...

  3. #83
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4,953
    Thanks
    3,680
    Thanked
    1,949
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    The cost of food is robbery. No matter how much I try and shop savvy I can't get it below $350 a fortnight without eating crap. That's for 2 adults and 2 kids (1 and 4). I try and do slow cook meals a few times a week and double the amounts...that will do 2 dinners and 1 lunch. But I've noticed even chuck steak is now $12kg :/

  4. #84
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Toowoomba
    Posts
    15,262
    Thanks
    628
    Thanked
    1,178
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the Week - week ended 26/3/15100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by DT75 View Post
    We all drink it though, so if it "runs out" I have to buy more...
    Yeah that makes it a problem. There a different milk alternatives you can make and they work out a lot cheaper but they really are an acquired taste. I've made oat milk for about 20c/lt but I haven't quite perfected it so he still prefers the store bought stuff. Rice milk is cheap to make too.
    @monnie24 I'll hopefully get to experience Costco for myself next year.

  5. #85
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Toowoomba
    Posts
    15,262
    Thanks
    628
    Thanked
    1,178
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the Week - week ended 26/3/15100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by SoThisIsLove View Post
    The cost of food is robbery. No matter how much I try and shop savvy I can't get it below $350 a fortnight without eating crap. That's for 2 adults and 2 kids (1 and 4). I try and do slow cook meals a few times a week and double the amounts...that will do 2 dinners and 1 lunch. But I've noticed even chuck steak is now $12kg :/
    Wow!! I'd love to know why meat is costing so much these days.

  6. #86
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,600
    Thanks
    417
    Thanked
    825
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by Chunkydunks View Post
    Wow!! I'd love to know why meat is costing so much these days.
    The farmers are paid a pittance for their meat. The cost is in butchering and the extreme profits that are put on it by the supermarkets. It really sh!ts me that meat is so expensive yet the farmer gets hardly anything. I do shop at a butcher because it is a bit cheaper but even there the meat (especially red meat) is expensive. I did buy slow cooker beef a couple of days ago and it was $13/kg. Not impressed.

    We basically live off of canned fish and chicken thigh most of the time. Red meat is about once/week or fortnight, and usually in mince/sausages or slow cooker type cuts.

  7. #87
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,687
    Thanks
    3,504
    Thanked
    975
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Yeah, it is hard renting... have you thought about a few pots for like patio dwarf fruit? They have combos of orange and lemon, mandarin and lime etc that are at least moveable... Just a thought?

  8. #88
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,687
    Thanks
    3,504
    Thanked
    975
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We are thinking about getting a calf and fattening it up. But even that will cost about $500? Then feed (before slaughter) a couple of hundred. Butchering is about $400-$600 (depending) so about $1300 for a whole beast, but then we don't have freezer space for it :/

  9. #89
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Sydney
    Posts
    2,841
    Thanks
    1,819
    Thanked
    1,421
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by Chunkydunks View Post
    Yeah that makes it a problem. There a different milk alternatives you can make and they work out a lot cheaper but they really are an acquired taste. I've made oat milk for about 20c/lt but I haven't quite perfected it so he still prefers the store bought stuff. Rice milk is cheap to make too.
    @monnie24 I'll hopefully get to experience Costco for myself next year.
    It's the only one we all like

    I'm going to start buying a cheap non-lactose powdered milk... H won't touch it and at least I have something for my 2 cups of coffee.

  10. The Following User Says Thank You to DT75 For This Useful Post:

    Chunkydunks  (01-06-2015)

  11. #90
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    10,293
    Thanks
    3,115
    Thanked
    6,304
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Quote Originally Posted by Chunkydunks View Post
    Wow!! I'd love to know why meat is costing so much these days.
    Lamb is expensive because of the drought a few years ago and the demand is huge , NZ, Asia and the Middle East buy tons of our lamb so demand from overseas for our meat has increased , beef and pork and chicken should still be ok but it also goes on demand and what's on "trend" at the moment - lamb shanks and pork belly you couldn't give away ten years ago but because of the Masterchef style shows those trendy cuts of meat are in huge demand and the industry can up the prices

    My BIL owns a butcher shop and often after a meat challenge on Masterchef or MKR etc heaps of customers come in and ask for quail or lamb shanks or liver etc

    butchers can be cheaper than the supermarkets ( depending what you buy) you just have to read the price labels - often supermarket pre packed meat will look cheap as its already packed with a dollar amount on it but read the per kilo price and check the same from your local butcher


 

Similar Threads

  1. GHD Hair Straightener....best price on the Coast!
    By Cupcake in forum Gold Coast
    Replies: 10
    Last Post: 01-02-2015, 01:13
  2. Baby food v family food
    By VicPark in forum Recipes & Lunchbox Ideas
    Replies: 51
    Last Post: 04-11-2014, 08:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Tambo Teddies
Visit our online store and select your individually handmade natural sheepskin teddy bear. Our soft and loveable bears come in a range of styles and colours. Created in Outback Queensland each bear is unique individual. 100% Australian made!
sales & new stuffsee all
Wendys Music School Melbourne
Wondering about Music Lessons? FREE 30 minute ASSESSMENT. Find out if your child is ready! Piano from age 3 years & Guitar, Singing, Drums, Violin from age 5. Lessons available for all ages. 35+ years experience. Structured program.
Use referral 'bubhub' when booking
featured supporter
Tribalance
TriBalance is a physio, yoga & pilates studio in Brisbane's inner north, offering specialised women's health physiotherapy services. Weekly pregnancy yoga classes are scheduled at the studio on Thursdays 1- 2pm and Saturdays 1-2:15pm.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!