+ Reply to Thread
Page 6 of 15 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 51 to 60 of 142
  1. #51
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    2,654
    Thanks
    736
    Thanked
    423
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I spend about $150-160 fortnight from Coles. This includes 2 full time nappies + 1 night nappies. Everything is home brand except toiletries!

    We spend about $30-40fn on meat from butcher (chicken breast, mince, schnitzels, couple of steaks for hubby)

    Approx $20 on fresh fruit & veg from fruit mart.

    Then mid fortnight I spend $10-20 topping up fresh fruit and bread.

  2. #52
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,374
    Thanks
    774
    Thanked
    1,771
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I spend about $250 online shop at coles/woolies once a month. Top up with $50 meat once a month from the butcher.... and $100-150 per week on fresh fruit &veg. Its our biggest expense! We do eat a lot of it though I guess

  3. #53
    SuperGranny's Avatar
    SuperGranny is offline Worlds best grandma! Winner 2012 - Most Helpful Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    sunshine coast qld
    Posts
    6,143
    Thanks
    4,543
    Thanked
    2,724
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    I know when I had four children and two adults to feed I would spend about $150 a week, now it is just the two adults, and it is still often about $150 a week. I feel so bad for any young families trying to balance a budget and eat well. marie.

  4. The Following User Says Thank You to SuperGranny For This Useful Post:

    KitiK  (01-06-2015)

  5. #54
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,687
    Thanks
    3,504
    Thanked
    975
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    2 adults and 3 kids... very hard.

  6. #55
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Brisbane
    Posts
    50
    Thanks
    26
    Thanked
    11
    Reviews
    0
    I shop for 2 adults, 2 teens & 2 under 2 for about $100 a week (not including nappies etc) & thats not going without anything, the key I've found is bulk buy when your regular items are on sale, school snacks, pasta sauces, household items, baking mixes (cheap treat snacks) shampoo everything! It saves so much money, I have 4 large tubs stockpiled so I never pay full price for those items & it brings your costs down greatly over time. If u cant afford to buy a few just buy an extra 1 if the item is half price or 2 for x$ you'll be amazed how much it saves u if u do that across the board Your going to buy the item in your next shopping trip anyways so why pay full price?!

  7. #56
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Toowoomba
    Posts
    15,262
    Thanks
    628
    Thanked
    1,178
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the Week - week ended 26/3/15100 Posts in a week
    First suggestion would be to check out veggie num num. There are some awesome and really cheap meals on there.

    Vegetarian chilli is great and versatile. We have it with rice, as nachos or even in tacos. It's completely adjustable with the spiciness but even as is it's quite mild. I also only use red kidney beans but that's a personal preference.

    Mushroon and parmesan risotto. This one used to be on ******* and coles websites but has been taken down for some reason. From memory it was:
    1 onion
    2 cloves of garlic
    oil
    3 sprigs of thyme (or equivalent dry thyme works)
    2 cups arborio rice
    3/4 cup white wine
    8 cups of vegetable or chicken stock
    200g mushrooms
    1/2 cup parmesan cheese
    4 tbs butter
    2 tbs lemon juice
    salt & pepper to taste

    Heat the stock. In a separate pan fry off the onion, garlic and thyme in the oil. Throw the rice in and make sure it's coated in the oil. Add wine and stir until it's absorbed. Three choices here - add the stock a little at a time and stir until absorbed each time; add all the stock and stir occasionally until all absorbed; or my favorite method, transfer to rice cooker, add the stock and let it go. After all the stock is absorbed, take the thyme stems out (if you used fresh) and strip the leaves off, re-adding them. Throw in the mushrooms, cheese, lemon juice and butter, stirring until it's all combined. Check seasoning and add to taste. (before going veggie we used to slow roast lamb shanks, shred the meat and serve it on top. So not healthy but oh so yum!!!)

    Red lentil and pumpkin soup

    Lentil cottage pie. I just make up the mash how I normally would and add cheese on top.

    Stuffed mushrooms. There are plenty of recipes including these pizza quinoa stuffed mushrooms which I'm yet to try but they sound awesome!!

    We have a number of different soups and stews we make too. In summer time we have frittata/quiche and salad, brown rice salad and other things like that.

    Hope that helps a bit

  8. The Following User Says Thank You to Chunkydunks For This Useful Post:

    KitiK  (01-06-2015)

  9. #57
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Sydney
    Posts
    2,841
    Thanks
    1,819
    Thanked
    1,421
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    You know it's great to say "bulk buy" and "buy on special", but the reality is that many people cannot afford to do this.

    Yes, it saves you more in the long-term, but in the short-term where is the money supposed to come from.

    E.g. I spend, on average, $60 pw on regular groceries. If I bulk bought the pasta, rice etc we use, it would average out to $40 pw... but I don't have more than $60 to do that.

  10. The Following User Says Thank You to DT75 For This Useful Post:

    KitiK  (01-06-2015)

  11. #58
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Toowoomba
    Posts
    15,262
    Thanks
    628
    Thanked
    1,178
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the Week - week ended 26/3/15100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by DT75 View Post
    You know it's great to say "bulk buy" and "buy on special", but the reality is that many people cannot afford to do this.

    Yes, it saves you more in the long-term, but in the short-term where is the money supposed to come from.

    E.g. I spend, on average, $60 pw on regular groceries. If I bulk bought the pasta, rice etc we use, it would average out to $40 pw... but I don't have more than $60 to do that.
    The times I'm buying more of the things on special I make cuts to the budget elsewhere to allow for it. We also have a little more flexibility than we had a few months back so we have a bit of room to move.

    I know what you mean though. There have definitely been times when we just haven't had any extra money at all to buy things that we didn't need then and there.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Chunkydunks For This Useful Post:

    DT75  (01-06-2015),KitiK  (01-06-2015)

  13. #59
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    4,222
    Thanks
    894
    Thanked
    3,218
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    KitiK- some of my cheap non-meat meals are
    - tuna mornay ($2 tin of tuna)
    - homemade soups and home made bread (home made bread because it seems to fill them up more). for eg. pumpkin soup, tomato soup, carrot and bacon soup, chicken and vegie soup using leftover chicken.
    - risottos, for eg pumpkin risotto, mushroom risotto, tomato and herb risotto).
    - homemade gnocchi (this is super cheap to make if you get marked down potatoes!)
    - sometimes I do eggy things as well but eggs are getting so expensive anyway, so quiches and frittatas.

    I'm sure there's others I'm not thinking of. But we don't eat much meat, because I can't really afford it. :/

    Edit- with most of these things I taper them to what I have in the fridge already, or things that I can buy marked down or on special. For eg I was given 2 pumpkins off someone, so looks like we'll be having pumpkin soup or pumpkin risotto this week!
    Last edited by CMF; 01-06-2015 at 14:27.

  14. The Following User Says Thank You to CMF For This Useful Post:

    KitiK  (01-06-2015)

  15. #60
    SuperGranny's Avatar
    SuperGranny is offline Worlds best grandma! Winner 2012 - Most Helpful Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    sunshine coast qld
    Posts
    6,143
    Thanks
    4,543
    Thanked
    2,724
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    im just thinking about those families that don't eat much meat. do you find buying the cheaper cuts of meat for casseroles, or sausages?? , is that an affordable option ? I guess lentils, and other grains would be still cheaper than meat. ??


 

Similar Threads

  1. GHD Hair Straightener....best price on the Coast!
    By Cupcake in forum Gold Coast
    Replies: 10
    Last Post: 01-02-2015, 01:13
  2. Baby food v family food
    By VicPark in forum Recipes & Lunchbox Ideas
    Replies: 51
    Last Post: 04-11-2014, 08:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Boody Organic Bamboo Baby Wear
Softer than your bub's bum Boody Organic Bamboo Baby Wear
Australia's favourite eco brand has delivered a gorgeous baby collection. Made from organic bamboo, Boody's extraordinarily soft and stretchy, skin-friendly tops, bottoms, onesies, bibs and wraps don't 'cost the earth'. Get 20% OFF! Code BUBHUB16.
sales & new stuffsee all
Bub Hub Sales Listing
HAVING A SALE? Let parents know about it with a Bub Hub Sales listing. Listings are featured on our well trafficked Sales Page + selected randomly to appear on EVERY page
featured supporter
Wendys Music School
Wendy’s Music School. Experience, Quality and great service! For qualifying students we will get you playing or singing your favourite music in 90 days GUARANTEED! Book a free assessment online now!
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!