+ Reply to Thread
Page 12 of 14 FirstFirst ... 21011121314 LastLast
Results 111 to 120 of 138
  1. #111
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    2,174
    Thanks
    284
    Thanked
    576
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Unless it's a staple like milk etc that i only buy stuff on soecial. I rarely buy stuff full price. I realky have to need it to buy it or it has to be something i will use alot.

  2. #112
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    390
    Thanks
    686
    Thanked
    239
    Reviews
    0
    its jut myself and two kids,
    We buy treat type foods (ritz, oat bars, shapes etc etc) and the kids can have one of them if were out and about sometimes,
    At home we usually have crackers and cheese / yogurt and fruit / ham, chicken etc sandwich etc

    we average 75 - 100 a week but then will have two weeks here and there where we pantry eat, the eldest is super fussy with fruit etc so he makes things alot harder where as the toddler will eat almost anything you throw at him when he's well (which is great, I love being able to just buy whats in season and know toddler will eat it), toddler is in disposable nappies full time and we have two cats and two rabbits

  3. #113
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Sydney
    Posts
    2,845
    Thanks
    1,822
    Thanked
    1,423
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by delirium View Post
    I can never understand how people say they do their shop for under a 100 a week with kids. I spend probably 50 a week just on fruit and veg. I buy heaps of home brand. But with washing powder, toilet paper, toiletries, 7 meals a week, school food and snacks I just can fathom how it's done I've seen people's lists in the past and my family would eat that in 2 days (none of us are obese). Short of living off pasta and pasta sauce and sausages every night with no snacks and frozen veg I'm lost.

    I find making from scratch just as expensive if not more expensive than jarred/pre made food.
    We only buy washing powder, toiletries and cleaning supplies once a month. So I factor that into our monthly budget, and maybe $10 of each weekly budget.

    Also, my under $100 a week, was just for basic foodstuffs.

    ETA: we also only have the kids 3-4 nights a fortnight, so on the week we don't have them, I spend the same amount and hide the
    'extras'. H tends to find and eat them though, and we end up having to skip a meal with them...which I hate. He has no self-control at all.
    Last edited by DT75; 02-06-2015 at 11:27.

  4. #114
    Join Date
    May 2011
    Posts
    443
    Thanks
    25
    Thanked
    97
    Reviews
    4
    I've found meal planning really does help.

    But yes I'm a specials buyer too. It's extremely frustrating at the moment having a Bub in disposables (tried cloth on dd1 but our climate just doesn't agree!) and she's also on formula. I buy woollies select or homebrand boxes of wipes and I only really use them at home for bums and very occasionally a face at home (most of the time i use a wet face washer for after meals..sometimes I get lazy!).

    I've found that buying nappies from big w (their home brand "dymples") are probably the easiest and best way to save $$. I use those nappies for day time ($16 a box!) and then use the huggles for overnight only.... Means one box of huggies lasts us about 6 weeks.

    I also buy the duo washing powder in 5kg boxes from big w and the sard stain remover in 2.5kg packs. I stocked up when I was working for when my income runs out and we are only just starting to use the stocks now.

    I ask dh what he needs and generally I will buy him what's on special for deodorant / razors etc. I do the same for me. I've also been known to go to the reject shop to buy deodorant; nappy sacks etc. I also only use nappy sacks for poop so wee nappies just go in the bin ( which is a normal bench top bin which i line with shopping bags ) and I empty that daily.

    Oh and instead of baby wash I will just buy a one litre tub of adult body wash for both kids to use; Bub as a bubble bath; and sometimes as a soap alternative for the older one. A 1litre bottle lasts well over a year and works out much cheaper than the ones in the baby aisle. For soap we buy home brand too.

    Meat and vege I try to utilise the butcher and green grocer as much as possible but I'm finding its rare we get change from $150 a week for the 4 of us. And that $150 doesn't include the meat as we try to buy a lot in bulk then I just create meals from the freezer.

  5. #115
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,688
    Thanks
    3,507
    Thanked
    976
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I just bought a heap of edgell tinned beans at woolies on special for $1 each. I got kidney beans, butter beans, 4 bean mix and chick peas! Also yellow split peas were on sale $1.39 - usually $2.29 so I got some of those too. Put an extra $10 on my shopping but will more than pay for themselves bulking out meals!

  6. The Following User Says Thank You to KitiK For This Useful Post:

    Chunkydunks  (04-06-2015)

  7. #116
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    my house
    Posts
    17,710
    Thanks
    1,392
    Thanked
    7,295
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    Our grocery bill is our second biggest expense behind mortgage. We don't scrimp on food unless we have 1000 bills come in at once. When that happens, I buy the cheap milk in Coles or woollies, some home brands, and buy meat on special from there as well.

    Usually I order from Aussie farmers. Their meat and fresh produce is nice, but more expensive.

    My meal plan is usually the same every few weeks or so. I work 3 days a week and 2 of my kids have after school activities almost every day, so I have to be organised.

    There was an interesting article by choice today... http://m.smh.com.au/business/retail/...0150604-ghfjyu

    I don't often shop at Aldi but they are good for things like nappies. Their fruit and veg is horrible. I've been to Costco not somewhere I would go regularly. I find IGA a rip off everywhere.

  8. #117
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    21,654
    Thanks
    15,094
    Thanked
    11,263
    Reviews
    14
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the WeekBusiest Member of the Week - week ended 5/2/14Busiest Member of the Week - week ended 31/10/14Busiest Member of the Week - week ended 24/10/14Busiest Member of the Week
    If only there was a adli with a 18 hour drive of my house. Seriously wish we had a adli or Costco close by us.

  9. The Following User Says Thank You to LoveLivesHere For This Useful Post:

    KitiK  (04-06-2015)

  10. #118
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    2,200
    Thanks
    213
    Thanked
    721
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    200 Posts in a weekBusiest Member of the Week - week ending 5/6/15100 Posts in a week
    The price of food is awful at the moment. I cant get it down any further even if i wanted to. Mince, the cheapest i have found that isn't from the supermarket is over $9 a kilo. I have got our food bill down to $250 for the fortnight including pet food, nappies, formula and cleaning products.

    I don't buy any packaged foods and cook from scratch. We also have a night of leftovers each week.

  11. #119
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Toowoomba
    Posts
    15,262
    Thanks
    628
    Thanked
    1,178
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the Week - week ended 26/3/15100 Posts in a week
    The article is interesting but even more savings can be made by buying the Homebrand/Savings products. I actually find the Select and Coles brand on par with brand name prices at times. Personally, I don't like the Homebrand or Coles tinned tomatoes so refuse to buy them. I will occasionally get the Select ones but even then prefer to get one of the other brands.

    It also depends on the sort of things you usually buy. I buy oil by the 4Lt can and it's $20 at Coles (Woolies recently put the same brand up to $28). It works out the cheapest that I've found so far. Toilet paper, I buy the 24 pack (Woolies $12) or 20 pack (Coles $10) of Quilton. Most other brands that are on par with price seem to run out quicker. Really not sure why this is. We go through a fair bit of cheese but buy the $6 1kg Homebrand or Savings ones. Not sure how much Aldi's is. I get the high fibre pasta so stock up on it while it's on special for $1 a pack. We don't have it all that often so it lasts a while. I might just have to go check out exactly what Aldi have that we could save on. It's only 2 minutes up the road.

  12. The Following User Says Thank You to Chunkydunks For This Useful Post:

    Little Miss Sunshine  (04-06-2015)

  13. #120
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    22,848
    Thanks
    6,202
    Thanked
    16,895
    Reviews
    10
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Bubhub Blogger - Thanks100 Posts in a week
    We do about $230 a week with formula and nappies. I spend about 70 per fortnight on formula, nappies, wipes. How are you feeding a family for 90 a week including cleaning products Maxwell?


 

Similar Threads

  1. GHD Hair Straightener....best price on the Coast!
    By Cupcake in forum Gold Coast
    Replies: 10
    Last Post: 01-02-2015, 01:13
  2. Baby food v family food
    By VicPark in forum Recipes & Lunchbox Ideas
    Replies: 49
    Last Post: 04-11-2014, 08:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Bamboo Lulu
Unique, non-toxic wooden eco toys for babies. Water-based paints, saliva-resistant & baby safe. Super soft, prints & basics for baby, made from bamboo & organic cotton. Hypoallergenic - great for eczema relief. FREE gift with purchase. Code BUBHUB
sales & new stuffsee all
Bub Hub Sales Listing
HAVING A SALE? Let parents know about it with a Bub Hub Sales listing. Listings are featured on our well trafficked Sales Page + selected randomly to appear on EVERY page
featured supporter
Softmats
Softmats specialises in safe, non-toxic, and durable play mats. The international Premium Dwinguler™ Play Mats and Premium Bubba Mat™ range of floor spaces are the best quality in the world.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!