+ Reply to Thread
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 30 of 30
  1. #21
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,600
    Thanks
    417
    Thanked
    826
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    4-5 bananas
    and usually 4-5 pieces of 2 other fruits of whatever is in season (apples/peaches/nectarines/plums/pears/kiwi etc)
    I'll also throw in melon/strawberries/raspberries/mangoes etc for something different and when it's on special. This lasts about 4ish days for 2 adults (DS still just BF at the moment), I usually buy fruit & veg twice a week so it stays fresh. We both usually eat 2 pieces of fruit a day.

  2. #22
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    936
    Thanks
    651
    Thanked
    377
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 posts

    Default Fruit

    We do our shopping weekly

    2-3 kgs of bananas
    1kg of apples
    2-3 kgs of stone fruit (whatever I feel like at the time)
    1kg grapes
    8 avocados (small - fit in my palm)
    3-4 pears
    1/4 watermelon
    1 bag oranges per fortnight
    All are stored in the fridge except bananas
    And I keep mixed frozen berries in the freezer


    So we are spending $40ish a week (including veggies from our local market)

    I buy apples, pears and avocados every second week as I find they last long enough.


    ETA avocados are fruit right?!!
    Last edited by azelqra; 02-02-2015 at 20:19.

  3. The Following User Says Thank You to azelqra For This Useful Post:

    waterlily  (02-02-2015)

  4. #23
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Sydney
    Posts
    2,845
    Thanks
    1,822
    Thanked
    1,423
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    I buy on Monday and Friday. It may stay fresh a week, but it doesn't have a chance to last.
    The kids hound into it- it really annoys me. Especially as they get hyper from more than a portion.

    I buy 1kg grapes, 8 apples (4 red, 4 green), 2 punnets strawberries, 6 bananas, 1 punnet blueberries (DH), and 1 punnet raspberries (mine). Occasionally, I will buy mango as a treat for DSS, and extra red apples for DSD.

  5. #24
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Sydney
    Posts
    2,845
    Thanks
    1,822
    Thanked
    1,423
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by Qrazelna View Post
    We do our shopping weekly

    2-3 kgs of bananas
    1kg of apples
    2-3 kgs of stone fruit (whatever I feel like at the time)
    1kg grapes
    8 avocados (small - fit in my palm)
    3-4 pears
    1/4 watermelon
    1 bag oranges per fortnight
    All are stored in the fridge except bananas
    And I keep mixed frozen berries in the freezer


    So we are spending $40ish a week (including veggies from our local market)

    I buy apples, pears and avocados every second week as I find they last long enough.


    ETA avocados are fruit right?!!
    Where do you get your fruit?? If I bought that and veggies for the week it would cost at least $80!

  6. The Following 2 Users Say Thank You to DT75 For This Useful Post:

    azelqra  (03-02-2015),delirium  (03-02-2015)

  7. #25
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    936
    Thanks
    651
    Thanked
    377
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by DT75 View Post
    Where do you get your fruit?? If I bought that and veggies for the week it would cost at least $80!
    There's a little market up near a motorway they grow their own broccoli and zucchini (think $1.99kg) so they can cut heaps of costs. It's amazing. I have saved soooooooo much money since discovering it!
    They even have fresh baked bread and apple pie on the weekend.
    99c kg oranges, 99c kg watermelon, 8 for $4 avocados etc

  8. #26
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    22,850
    Thanks
    6,202
    Thanked
    16,897
    Reviews
    10
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Bubhub Blogger - Thanks100 Posts in a week
    Wow! We pay $3 an avo here That would be well over $80 there for us

  9. #27
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    936
    Thanks
    651
    Thanked
    377
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 posts

    Default Fruit

    I noticed that I could also get 6 super amazing looking mangos for $7. That seems pretty amazing to me!

    Before DS came along I just went to the fruit market next to our coles and spent well over $90 for the same thing so I love it and definitely appreciate it now

  10. #28
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    5,219
    Thanks
    2,842
    Thanked
    1,467
    Reviews
    8
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    500 Posts in a week
    400 Posts in a week300 posts in a week200 Posts in a week100 Posts in a weekFunniest Caption
    5 apples usually lasts us 2-3 days
    6 bananas lasts the week
    Bag of grapes could last a week or gone in 2 days depending on kids.
    Watermelon lasts maybe 3 days
    Mangoes, we have a box at the moment do thats lasting us.

    We buy it every shop but we don't go shopping every week. If it runs out we have to wait until the next shop unless I pass a fruit store in which case I'll usually grap a couple apples.

    We keep most in the fridge but I will keep a few apples and bananas in the fruit bowl so the boys know they are there.

  11. #29
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Hobart, Tasmania
    Posts
    5,946
    Thanks
    1,973
    Thanked
    2,080
    Reviews
    16
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    My weekly fruit shop this week, went a little something like this:

    2 x punnet of strawberries
    2 x punnet of raspberries
    2 x punnet of blueberries
    2 x punnet of blackberries
    10 x bananas
    1 x rockmelon
    1 x watermelon quarter
    1kg green grapes
    1kg red grapes
    2kg apples

    I switch things up a little, subbing fruits depending on the seasons, but the quantities usually remain the same. This feeds 4 children with the occasional adult help from me or DH. I keep everything in the fridge with the exception bananas, oranges/mandarins and stone fruit (if I buy these). It doesn't need to stay fresh for very long given I do shop weekly, and my children are fruit fiends
    Last edited by Lillynix; 03-02-2015 at 13:21.

  12. #30
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    178
    Thanks
    27
    Thanked
    51
    Reviews
    0
    Not a lot here really,
    2kg ish Bananas
    1kg apples
    The other would be grapes or strawberries/other seasonal fruit here and there. DS is the apple and banana kid (a veggie lover) and DD is the (veggie loathing) fruit bat.

    To keep costs down, I buy seasonally (except apples, lol) and we visit the markets a lot. We're close to a fruit and veg shop too. I saw apples at coles yesterday for $6kg - I paid $2 at the markets..


 

Similar Threads

  1. How do you wash your fruit and veg?
    By LittleGumnut in forum Pregnancy Fitness & Nutrition
    Replies: 58
    Last Post: 15-08-2014, 13:55
  2. What fruit and/or veg do you grow?
    By OurLittleBlessing in forum General Chat
    Replies: 43
    Last Post: 27-04-2014, 08:32
  3. How much fruit do your kids eat!
    By Little Miss Muffet in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 16
    Last Post: 26-02-2014, 19:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Ro&Co
Share magical moments this Christmas with this gorgeous gingerbread house. Exclusively available in Brisbane, with FREE delivery in Brisbane Metro areas. Each Christmas Centrepiece is unique and made to order, from $240.
sales & new stuffsee all
True Fairies
True Fairies is the first interactive website where children can engage and speak with a real fairy through the unique webcam fairy portal. Each session is tailored to the child, and is filled with enchantment and magic.
Visit website to find out more!
featured supporter
Softmats
Softmats specialises in safe, non-toxic, and durable play mats. The international Premium Dwinguler™ Play Mats and Premium Bubba Mat™ range of floor spaces are the best quality in the world.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!