+ Reply to Thread
Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 61 to 66 of 66
  1. #61
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Melbourne
    Posts
    1,968
    Thanks
    323
    Thanked
    801
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Today I spent $90, that's for the week, me, 2 kids and 2 indoor cats. Would have been $75 if it wasn't for the kitty litter, but that litter will last 4 weeks now.

    I will have to go back for another loaf of bread and milk and some lunch meat on Sunday for dd1 to have school lunches, maybe more fruit too, probably another $25 worth.

    I seriously only buy some meat, fruit, vegetables, milk, bread, rice crackers, chicken stock cubes, yoghurt, milk, soap, dish washing liquid, vinegar (for cleaning) and once in a while I buy laundry detergent, which I dilute by half to make it go further.

    I cannot get my grocery bill any lower than $100 all inclusive, no matter how hard I try.

  2. #62
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    21,645
    Thanks
    15,089
    Thanked
    11,254
    Reviews
    14
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the WeekBusiest Member of the Week - week ended 5/2/14Busiest Member of the Week - week ended 31/10/14Busiest Member of the Week - week ended 24/10/14Busiest Member of the Week
    Between 100 and 150 depending on the specials and if something is on a super special I will stock up.

    That's for 2 adults, 1 teen boy that NEVER stop eating, 2 teen girls and 2 children with the occasional extra adult.

  3. #63
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    4,589
    Thanks
    1,302
    Thanked
    2,569
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by LoveLivesHere View Post
    Between 100 and 150 depending on the specials and if something is on a super special I will stock up.

    That's for 2 adults, 1 teen boy that NEVER stop eating, 2 teen girls and 2 children with the occasional extra adult.
    Can I ask how you do it so cheaply? I would love to get our food bill down but I don't want to compromise on taste or health. Makes it hard!

  4. The Following 3 Users Say Thank You to Lincolns mummy For This Useful Post:

    Gracie's Mum  (11-03-2015),LaDiDah  (11-03-2015),Molros  (11-03-2015)

  5. #64
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    21,645
    Thanks
    15,089
    Thanked
    11,254
    Reviews
    14
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the WeekBusiest Member of the Week - week ended 5/2/14Busiest Member of the Week - week ended 31/10/14Busiest Member of the Week - week ended 24/10/14Busiest Member of the Week
    Quote Originally Posted by Lincolns mummy View Post
    Can I ask how you do it so cheaply? I would love to get our food bill down but I don't want to compromise on taste or health. Makes it hard!
    I don't really know. Lots of homemade stuff lots of fruit and lots of cheap meals. I buy most my meat on clearance/special and stock up on things I use when it is on special.


 

Similar Threads

  1. Feeling ripped off!!! *groceries vent*
    By ~Marigold~ in forum General Chat
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2014, 10:57
  2. Replies: 39
    Last Post: 20-02-2014, 18:10
  3. Are you a brand snob with groceries??
    By Theboys&me in forum General Chat
    Replies: 71
    Last Post: 22-01-2014, 16:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Pyjamas.com.au
With so many gorgeous brands and styles for every season, our pyjamas, nighties, robes, sleepsuits and sleeping bags are lovely for lights out and perfect for lazy days. Get 10% off first order using code bubhub. Be quick offer ends 31/12/16.
sales & new stuffsee all
Pea Pods
Buy 2 Award Winning Pea Pods Reusable One Size Nappies for only $38 (in your choice of colours) and receive a FREE roll of Bamboo Liners. Don't miss out, we don't usually have discounts on the nappies, so grab this special offer!
Special Offer! Save $12
featured supporter
Tribalance
TriBalance is a physio, yoga & pilates studio in Brisbane's inner north, offering specialised women's health physiotherapy services. Weekly pregnancy yoga classes are scheduled at the studio on Thursdays 1- 2pm and Saturdays 1-2:15pm.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!