+ Reply to Thread
Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 51 to 60 of 66
  1. #51
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    7,369
    Thanks
    2,571
    Thanked
    3,783
    Reviews
    7
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    $250 a week, includes nappies (these are only $11 at Aldi though) and a big bag of dog food which is about $32 every 3-4 weeks.
    We don't each much processed food so the majority of the expense is fruit & veg and meat.

  2. #52
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,366
    Thanks
    531
    Thanked
    356
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    $200 a week give or take.
    2 x adults & 2 x kids (both in nappies)

  3. #53
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    3,242
    Thanks
    2,507
    Thanked
    1,246
    Reviews
    10
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Around $100-$150 depending on whether I'm having to restock staples. 2 adults and 1 child.

  4. #54
    Join Date
    May 2010
    Location
    WA
    Posts
    2,613
    Thanks
    1,495
    Thanked
    686
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    $350 f/n for 2 adults and 3yo. No expense for ds yet as he is only 5mths and exclusively bf. Also have a guinea pig so need hay and a few veggies

  5. #55
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    1,405
    Thanks
    469
    Thanked
    349
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    $250-$300 per week for 4 people, 1 in nappies. This does not include the dog food or the formula DS is on. I buy lots of fresh fruit and veg each week.
    Last edited by New Hope; 11-03-2015 at 16:02.

  6. #56
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Adelaide, SA
    Posts
    2,115
    Thanks
    668
    Thanked
    698
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week

    Default Budgeting, how much do you spend on groceries per week.

    $90 a week for 2 adults and a 9 month old for all food and household products, plus $75 a fortnight for nappies and formula.
    Last edited by Catzilla; 11-03-2015 at 16:02.

  7. #57
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bald Hills, Brisbane
    Posts
    39
    Thanks
    3
    Thanked
    12
    Reviews
    0
    Quote Originally Posted by SheWarrior View Post
    About $350-$400 a month for a family of 2 adults, 1 teen, 4 kids, 2 cats and a dog. That includes 4 lots of nappies (2 youngest are still in nappies full time, 2 older kids in nappies at night), formula etc. Plus top ups fortnightly of bread, milk, meat and school food (usually spend between $100-150 a fortnight max).
    How do you do it she warrior!! Would love some tips. We have a $300 a fortnight max budget usually a $200-250 fortnight shop with the extra money for milk bread etc top ups and toiletries etc. For 2 adults, 2 toddlers and a baby almost here! And 2 dogs.

  8. #58
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    2,200
    Thanks
    213
    Thanked
    721
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    200 Posts in a weekBusiest Member of the Week - week ending 5/6/15100 Posts in a week
    About $300 a week for 2 adults, 2 older kids that eat like adults, 1 baby, (2 nights a fortnight 2x inlaws), 4 cats and 1 medium sized dog.

    We spend 30-40 a week on fresh fruit and veg, 50 a week on meat, 150 a week at costco and 30-50 a week on staples at the supermarket.

    I could go cheaper but i grew up in a house with nothing to eat so i am a bit of a food hoarder and keep a month supply of food, toiletries and cleaning products as back up.

  9. #59
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,391
    Thanks
    812
    Thanked
    688
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Approximately $120-150 a week. Two adults, one toddler who doesn't eat much.

  10. #60
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    330
    Thanks
    60
    Thanked
    214
    Reviews
    0
    About $250 a fortnight for 2 adults and a small dog. We tend to eat out a lot due to our long work hours and lack of motivation to cook, so we admittedly waste a lot of food. I'm hoping to become a bit better with this when I'm on maternity leave. We worked out that we spend on average $200 a week on eating out/buying lunches. Yikes.


 

Similar Threads

  1. Feeling ripped off!!! *groceries vent*
    By ~Marigold~ in forum General Chat
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2014, 10:57
  2. Replies: 39
    Last Post: 20-02-2014, 18:10
  3. Are you a brand snob with groceries??
    By Theboys&me in forum General Chat
    Replies: 71
    Last Post: 22-01-2014, 16:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Tambo Teddies
Visit our online store and select your individually handmade natural sheepskin teddy bear. Our soft and loveable bears come in a range of styles and colours. Created in Outback Queensland each bear is unique individual. 100% Australian made!
sales & new stuffsee all
True Fairies
True Fairies is the first interactive website where children can engage and speak with a real fairy through the unique webcam fairy portal. Each session is tailored to the child, and is filled with enchantment and magic.
Visit website to find out more!
featured supporter
Life Fertility
Life Fertility Clinic is a boutique fertility clinic located in Spring Hill, Brisbane. Our dedicated fertility and IVF specialists offer professional, holistic, personalised options for the treatment of each patient’s specific needs.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!