+ Reply to Thread
Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 41 to 50 of 64
  1. #41
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Newcastle
    Posts
    653
    Thanks
    817
    Thanked
    217
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Max 150.00 a week (2 adults, 1 child, meat 3 veg household)

  2. #42
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    4,628
    Thanks
    1,319
    Thanked
    2,597
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    About $250 per week for 2 adults, a 4 year old and an 1 year old.
    I shop at the green grocers, butchers and Woolworths.
    One child with allergies.

  3. #43
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    177
    Thanks
    0
    Thanked
    34
    Reviews
    0
    About $300 a week. That's for two adults, a toddler in nappies and a newborn in nappies. The toddler has allergies which means out milk is super expensive as is the yoghurt she can have.

  4. #44
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Mackay
    Posts
    6,275
    Thanks
    809
    Thanked
    2,399
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    About $350-$400 a month for a family of 2 adults, 1 teen, 4 kids, 2 cats and a dog. That includes 4 lots of nappies (2 youngest are still in nappies full time, 2 older kids in nappies at night), formula etc. Plus top ups fortnightly of bread, milk, meat and school food (usually spend between $100-150 a fortnight max).

  5. #45
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    South Burnett
    Posts
    154
    Thanks
    73
    Thanked
    15
    Reviews
    0
    200 a fortnight for 2 adults and 1 baby

    Sent from my GT-I9300T using The Bub Hub mobile app

  6. #46
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    1,904
    Thanks
    1,112
    Thanked
    576
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Subbing

  7. #47
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,342
    Thanks
    595
    Thanked
    395
    Reviews
    6
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    $250 aprox a week, two adults, four kids, one toddler in nappies, no allergies.
    Also large dog, two cats, three parrots.

    Sent from my C6603 using The Bub Hub mobile app
    Last edited by LotusMum; 11-03-2015 at 13:32.

  8. #48
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    The Kimberley WA
    Posts
    4,647
    Thanks
    919
    Thanked
    1,188
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    $250-$300 weekly for 2 adults, 2 kids, a baby on formula in nappies and on solids. I buy good quality, no supermarket brand of anything and try my best to stick to australian owned and made. We don't go without anything. I plan all our meals prior to shopping

  9. #49
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    8,245
    Thanks
    1,772
    Thanked
    2,017
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a weekBusiest Member of the Week - Most posts for the week ended 19/6/2014
    Generally around $125 for an adult and 2 kids.

  10. #50
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    32,362
    Thanks
    122
    Thanked
    497
    Reviews
    9
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Maybe $60 for Dd and I.

    I'll be honest and say that most of what I buy is for her, I am on a diet at the moment so haven't been eating meat or anything processed. I might grab a few more things in between shops but it probably works out to about that much.


 

Similar Threads

  1. Feeling ripped off!!! *groceries vent*
    By ~Marigold~ in forum General Chat
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2014, 10:57
  2. Replies: 39
    Last Post: 20-02-2014, 18:10
  3. Are you a brand snob with groceries??
    By Theboys&me in forum General Chat
    Replies: 71
    Last Post: 22-01-2014, 16:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
sales & new stuffsee all
TriBalance Health + Wellness
Brisbane Pregnancy Pilates Classes TriBalance Health + Wellness
Run as part of our Clinical Pilates program by an experienced physiotherapist. Programs are individually tailored and classes are 60min, scheduled on Saturdays at 9am and 10am. $38 per class or a 5 class pass for $175. (*health fund rebates apply)
SAVE when purchasing 5 classes!
featured supporter
Pea Pods Reusable Nappies
Pea Pods are the smart choice when it comes to choosing what's best for you, your baby and the environment. Affordable and simple to use, Pea Pods keep your baby dry & happy. Visit our website to find your nearest stockist or order online.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!