+ Reply to Thread
Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 31 to 40 of 64
  1. #31
    Join Date
    May 2006
    Posts
    10,012
    Thanks
    14,124
    Thanked
    7,612
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    I'm averaging $300 a week on 2 adults and 4 kids, plus I'm Gluten feee - that pushes up the price.
    I am really wanting to try and get below $200 week.

  2. #32
    Join Date
    Apr 2014
    Location
    Sydney
    Posts
    100
    Thanks
    56
    Thanked
    74
    Reviews
    0

    Default Budgeting, how much do you spend on groceries per week.

    2 adults and 1 cat = averaging $300 per week. I am really freaking out as we are about to have twins and will be living on 1 income! Families with kids that averaging $200 per week including nappies, wet wipes and other kids stuff how do you do it? What is your secret? Please share

  3. #33
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    3,517
    Thanks
    432
    Thanked
    3,246
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    It probably averages out to $150ish per week for 3/4 adults and a baby in nappies and on formula and solids. She goes through maybe 3 tins of formula every two weeks. But it varies. Every few months I stock up on non perishables, so tinned food, UHT milk, toilet paper, toiletries, washing powder and cleaning agents + frozen veg and some meats you can buy in bulk and separate along with flours, sugars, jarred things (curry paste and minced garlic mostly).
    Every few weeks I do a meat shop, divide it all and stock the freezers. Then just weekly I get fruit and veg, milk, bread and eggs.

  4. #34
    Join Date
    May 2006
    Posts
    10,012
    Thanks
    14,124
    Thanked
    7,612
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    Ah twins, the nappies, wipes (and for us formula) were an absolute killer in terms of budgeting. Having said that - I spent all of my twins nappy wearing time buying baby love and buggies nappies and then realised after #4 was born that coles nappies - the $11 a packet ones are seriously even better than those expensive ones, and the $3 coles wipes are the bomb, absolute bomb. Even if I do shopping else wear - I will duck into coles to get them.

    Congratulations btw!


    Quote Originally Posted by GirlFromSydney View Post
    2 adults and 1 cat = averaging $300 per week. I am really freaking out as we are about to have twins and will be living on 1 income! Families with kids that averaging $200 per week including nappies, wet wipes and other kids stuff how do you do it? What is your secret? Please share

  5. #35
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    3,521
    Thanks
    1,318
    Thanked
    1,574
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by GirlFromSydney View Post
    2 adults and 1 cat = averaging $300 per week. I am really freaking out as we are about to have twins and will be living on 1 income! Families with kids that averaging $200 per week including nappies, wet wipes and other kids stuff how do you do it? What is your secret? Please share
    If you choose to formula feed, Nutricia sell their formula at about $8/tin to parents of multiples. I think you have to join a club/group to get the deal though.

  6. The Following User Says Thank You to Ngaiz For This Useful Post:

    beebs  (11-12-2014)

  7. #36
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,053
    Thanks
    6,263
    Thanked
    5,481
    Reviews
    4
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a weekBusiest Member of the Week - Most posts for the week ending 5/6/2014
    I swear by Aldi nappies. Only ones I use on DS3.

  8. The Following User Says Thank You to peanutmonkey For This Useful Post:

    VicPark  (11-12-2014)

  9. #37
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    2,138
    Thanks
    220
    Thanked
    764
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by peanutmonkey View Post
    I swear by Aldi nappies.
    This. Also love iga nappies.

  10. #38
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    3,220
    Thanks
    1,254
    Thanked
    1,085
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Between $300-$500 pw for 2 adults, 5 kids, 2 dogs, 4 cats and a guinea pig

  11. #39
    Join Date
    May 2006
    Posts
    10,012
    Thanks
    14,124
    Thanked
    7,612
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    Ah yes - I forgot about that - they do a multiples discount.
    Quote Originally Posted by Ngaiz View Post
    If you choose to formula feed, Nutricia sell their formula at about $8/tin to parents of multiples. I think you have to join a club/group to get the deal though.

  12. #40
    Join Date
    May 2014
    Posts
    2,673
    Thanks
    1,008
    Thanked
    2,414
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Anywhere from $300-$400 a week for two adults and 3 kids. That doesn't include food for the pet, we don't buy chips, soft drinks, juice, cordial, alcohol, only cleaning products I buy are toilet cleaner, I buy dishwashing tablets/washing powder only on half price sale etc.I have got it down as best I can. The cost of our grocery bill is merely a side effect of having a child with allergies. When milk costs $2.30 a Litre and the best sale you get is being able to buy it for $2 a Litre the grocery bill blows out pretty easily. And that's just one product.

  13. The Following User Says Thank You to Full House For This Useful Post:

    beebs  (11-12-2014)


 
+ Reply to Thread
Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Feeling ripped off!!! *groceries vent*
    By ~Marigold~ in forum General Chat
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2014, 10:57
  2. Replies: 39
    Last Post: 20-02-2014, 18:10
  3. Are you a brand snob with groceries??
    By Theboys&me in forum General Chat
    Replies: 71
    Last Post: 22-01-2014, 16:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Tambo Teddies
Visit our online store and select your individually handmade natural sheepskin teddy bear. Our soft and loveable bears come in a range of styles and colours. Created in Outback Queensland each bear is unique individual. 100% Australian made!
sales & new stuffsee all
Bub Hub Sales Listing
HAVING A SALE? Let parents know about it with a Bub Hub Sales listing. Listings are featured on our well trafficked Sales Page + selected randomly to appear on EVERY page
featured supporter
L'il Aussie Prems Foundation
An Australian charity supporting families of premature babies & children. The charity assists families who are at high risk of giving birth prematurely, who have babies currently in hospital and families with toddlers who were born too soon.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!