+ Reply to Thread
Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 64
  1. #21
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    2,389
    Thanks
    1,515
    Thanked
    885
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I am guessing around 250 for 2 adults and 2 young children. we spend a lot on fruit as the kids love it and dont eat much veg so i try and give them a good variety of fruit. This doesn't include eating out and when dh goes and buys junk food etc.

  2. #22
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Perth, Western Australia
    Posts
    1,914
    Thanks
    364
    Thanked
    1,502
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I'm very impressed by the budgets closer to $100 per week, that's impressive!!

    We used to spend $250pw on 2 adults 1 kid including all nappies, toiletries etc.

    Since using a market based home delivery company for all fresh produce incl meat and only doing a woolies shop for the rest sporadically we're down to $200 per week max.

  3. #23
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    294
    Thanks
    178
    Thanked
    123
    Reviews
    0
    We average on 200 a week for 2 adults and 1 child. This includes everything fruit, veg, meat, house hold supplies, lunches, etc

  4. #24
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    532
    Thanks
    181
    Thanked
    240
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts

    Default Budgeting, how much do you spend on groceries per week.

    Around $300 per week for 2 adults, 1 baby and a 30kg dog.

    We don't have a fruit and vege shop so we can only buy from Woolies and our produce market is only on once month so we can stock up then.

    We aren't in town water so we spend about $20 a week on that until our filtration system is up and running.

    That includes formula, nappies and wipes.

    I buy bulk washing powder and napisan so that isn't included.

    Joys of living rural I guess.

  5. #25
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    904
    Thanks
    316
    Thanked
    555
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Around $100 per week for 2 adults one teenager, 2 big dogs and a cat. We shop at Aldi, bulk buy when meat comes on special etc

  6. #26
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    2,183
    Thanks
    285
    Thanked
    580
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Max would be $300 a fortnight including top ups. I freeze bread and a 3 little milk lasts us 2 weeks plus. I stocked up on toilet paper when it was on special and haven't had to but ant for months. Same for toiletries and cleaning products. We are 2 adults and 1 child here.

    Sent from my GT-N7105T using The Bub Hub mobile app
    Last edited by ProudMumma34; 11-12-2014 at 08:17.

  7. #27
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    my house
    Posts
    17,982
    Thanks
    1,414
    Thanked
    7,613
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    I don't budget for groceries but I do often meal plan. I do my main grocery shopping on a Sunday as I work Monday, Tuesday, Wednesday and it usually costs around $200 or more but then I need to go to stock up again on Thursdays as well which can be $150. Sometimes we go more than this if all fruit is eaten.

    If we need something, we go and get it.

    We are 2 adults and 3 children aged 6, 4 and almost 2.

  8. #28
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    3,792
    Thanks
    144
    Thanked
    1,702
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    3 adults and DD17 and 2 cats.... $150-$200 doesnt include meat- i buy bulk every 6 weeks....

    i need to meal plan only because i get sick of deciding what to cook every night

  9. #29
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    10,341
    Thanks
    3,255
    Thanked
    6,283
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    My guess is $200 per week on average for 2 adults and 1 child.

  10. #30
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Newcastle
    Posts
    651
    Thanks
    270
    Thanked
    217
    Reviews
    5
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Average about $200 a week including top ups and one in nappies. 2 adults 2 children.


 

Similar Threads

  1. Feeling ripped off!!! *groceries vent*
    By ~Marigold~ in forum General Chat
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2014, 09:57
  2. Replies: 39
    Last Post: 20-02-2014, 18:10
  3. Are you a brand snob with groceries??
    By Theboys&me in forum General Chat
    Replies: 71
    Last Post: 22-01-2014, 16:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
sales & new stuffsee all
Hills Swimming
Swim with your friends and you will all get a 33% discount!* We have programs to suit all ages and abilities, with small classes held in our warm indoor 25 metre pool. Highly qualified teachers, and award winning programs. *conditions apply
featured supporter
Maternity Clothes
Looking to buy maternity clothes? :: Check the bubhub directory of local & online maternity clothes shops :: Find preloved maternity wear
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!