+ Reply to Thread
Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 66
  1. #1
    Join Date
    May 2006
    Posts
    10,012
    Thanks
    14,124
    Thanked
    7,612
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week

    Default Budgeting, how much do you spend on groceries per week.

    As the title says, how much do you spend on groceries and how big is your family?

  2. #2
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    736
    Thanks
    480
    Thanked
    245
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    For 2 adults and 2 children we spend around $250 a week which includes all milk, bread, fruit, vege top-ups and all toiletries and other household items.

  3. #3
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7,668
    Thanks
    5,719
    Thanked
    3,068
    Reviews
    25
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    We spend $240-$260 a week for a family of 5 and 2 cats. We have a baby on formula and all 3 kids in nappies. That includes meat, fruit and veg for the week and we don't usually have to go back to the shops during the week unless It's for bread.

    I should also mention that everything up here costs more
    Last edited by Purple Lily; 10-12-2014 at 21:28.

  4. #4
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    22,001
    Thanks
    3
    Thanked
    1,782
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Varies. I havent done a proper shop for a few weeks now. Fortnightly can be anywhere between $300-$500 for 3 adults and 1 child for main meals, snacks for child, toiletries, cleaning products etc.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    32,361
    Thanks
    122
    Thanked
    491
    Reviews
    9
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    For 2 adults, 1 child and a baby we spend between $150-$200 a week and it always feels like we have very little food by the middle of the week.

    That's for meat, fruit, veggies, snack foods which is what we go through the most, formula, nappies and wipes.

  6. #6
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    782
    Thanks
    245
    Thanked
    767
    Reviews
    4
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    2 adults and 1 baby on solids it averages to about $110 a week.

  7. #7
    Zombie_eyes's Avatar
    Zombie_eyes is offline Formerly Diamondeyes
    Winner 2012 - Biggest Computer Nerd
    Winner 2013/14 - Funniest Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    9,354
    Thanks
    2,835
    Thanked
    9,033
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    $250/wee 2adults 3kids

  8. #8
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    3,232
    Thanks
    461
    Thanked
    1,153
    Reviews
    3
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    2 adults 1 school kid 1 toddler = $170 on average.

    We were spending in excess of $250 at the larger chain stores. We switched to more budget meals- ditched haloumi, chorizo and fancy $8 feta cheese only to use half a block on top of pasta and waste the rest. : /
    We cook with more budget cuts and slow cook, use mince & vegetarian options and using similar ingredients across meals to reduce waste.ie - spur cream for taco dressing and then use the rest through a pasta sauce. Also I NEVER buy fresh herbs or spring onions that only get sprinkled ontop etc. Just plain stupid expensive and nobody misses them.

    I buy yoghurt in large tubs and portion out instead of buying squeezies and other cost savers like buy only a block of cheese- slice, grate and put into containers with crackers myself instead of buying convenience packaging. The smaller the packets the more it costs so I try and buy the large bag and use containers at home instead.

    Also toddler loves frozen fruit. So I save a tonne buying a box of frozen raspberries instead of fresh. Keep longer and she can have them year round etc.

    We all eat similar meals to save on variations. So for lunch we all have turkey cheese sandwiches one week etc. So I'm not wasting money buying three different fillings and someone decides they don't want it anymore. It was tricky at first. But at some point we all had to suck it up cause it cost too much.
    Last edited by MadeWithLove; 10-12-2014 at 21:55.

  9. The Following 3 Users Say Thank You to MadeWithLove For This Useful Post:

    3cats1pug  (11-12-2014),debsch  (11-12-2014),vue  (11-12-2014)

  10. #9
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Melbourne
    Posts
    2,085
    Thanks
    424
    Thanked
    599
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    Average $170 a week for 2 adults and 1 toddler.

  11. #10
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,342
    Thanks
    595
    Thanked
    395
    Reviews
    6
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    250 a week, 2 adults 4 kids

    Sent from my C6603 using The Bub Hub mobile app


 

Similar Threads

  1. Feeling ripped off!!! *groceries vent*
    By ~Marigold~ in forum General Chat
    Replies: 33
    Last Post: 24-07-2014, 10:57
  2. Replies: 39
    Last Post: 20-02-2014, 18:10
  3. Are you a brand snob with groceries??
    By Theboys&me in forum General Chat
    Replies: 71
    Last Post: 22-01-2014, 16:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Springfree Trampoline
Give the Ultimate Christmas Gift Springfree Trampoline
The World's Safest Trampoline™ is now also the world's first Smart Trampoline™. Sensors on the mat detect your every move and your jumps control fun, educational and active games on tablet. Secure the Ultimate Christmas Gift today!
sales & new stuffsee all
The Health Hub
Give a new mum a fitness boost for Christmas & New Year. Studio-based, small group training sessions - cardio, strength, core, Pilates & boxing. Choice of 16 hrs per week, flexible-arrival feature - bubs & kids welcome! Gift vouchers available.
featured supporter
Baby Monitors
Looking to buy a baby monitor? :: Read viewer reviews of baby monitors BEFORE you buy :: Buy at a local or online Baby Nursery Shop
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!