+ Reply to Thread
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 31
  1. #1
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    825
    Thanks
    126
    Thanked
    154
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts

    Default Food Shopping

    We desperately need to do a budget, we spend (waste) way too much money on food. I can stick to a budget, if I have one. Just setting one up now, trouble is I don't know what to aim for.

    What's a reasonable amount to spend on food for a family of 2 adults, 2 kids (4yo & 18mths)?

  2. #2
    Join Date
    May 2012
    Posts
    487
    Thanks
    321
    Thanked
    266
    Reviews
    0
    Subbing as I am also trying to stick to a grocery shopping budget!

  3. #3
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    1,836
    Thanks
    1,417
    Thanked
    796
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    For our family of 4 (2 adults, a 3yr old and 18month old). I usually spend $120 at the supermarket per week (sometimes $150 if I need washing powder and dishwasher tablets), about $40 at the butchers per week(mince, chicken and sausages or casserole beef) and $20 a fortnight on nappies from the chemist.
    Last edited by Happymum2; 19-06-2014 at 12:32.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    825
    Thanks
    126
    Thanked
    154
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Bump

  5. #5
    headoverfeet's Avatar
    headoverfeet is offline The truth will set you free, but first it will **** you off. -Gloria Steinem
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Australia
    Posts
    18,954
    Thanks
    3,142
    Thanked
    4,892
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    With nappies, wipes & cleaning products? $200-$250 depending on what brands you buy.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,053
    Thanks
    6,263
    Thanked
    5,481
    Reviews
    4
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a weekBusiest Member of the Week - Most posts for the week ending 5/6/2014
    We have a family of 2 adults and 3 kids (6, 4, 1) and I spend around $130-150. Every 4 or so weeks its slightly more at around $200. Thats with 1 in nappies and on formula still.

    Sent from my GT-I9505 using The Bub Hub mobile app

  7. #7
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    3,232
    Thanks
    461
    Thanked
    1,153
    Reviews
    3
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I'm an aldi convert. We were spending over $200/week for 2 adults and a then 6yr old at Woolie's.
    Now at aldi we get down to less than $160 and also have a very hungry 8mth old added to the mix. We buy a tin of formula a fortnight, nappies once a week also included in this.
    Last edited by MadeWithLove; 19-06-2014 at 19:41.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    825
    Thanks
    126
    Thanked
    154
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I think I will try aim for $250 pw. May seems like a lot, compared with you savvy shoppers, but we have been spending double that (yikes !!!)

    We do entertain heaps so think that might have to stop or reduce.

    I haven't been writing meal plans or shopping lists so I think that's the other place to start.

  9. #9
    HugsBunny's Avatar
    HugsBunny is offline Once upon a time there was a bunny.........
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    6,603
    Thanks
    4,531
    Thanked
    1,966
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    I spend $200 a fortnight for myself and two boys. We don't go without anything, have good cuts of meat and plenty of veggies and fruit and bakery bread :-)

  10. #10
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    825
    Thanks
    126
    Thanked
    154
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    If anyone wouldn't mind sharing their meal plan with me I'd be very grateful


 

Similar Threads

  1. food shopping on a tight budget
    By KillerHeels in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 55
    Last Post: 16-01-2014, 21:23
  2. How much does everyone spend on food shopping?
    By Karma loa in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 67
    Last Post: 16-09-2013, 20:07
  3. Food Shopping - Do you mix stores?
    By Autumncurl in forum Family Finances
    Replies: 35
    Last Post: 14-09-2013, 22:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Softmats
With so many amazing reversible designs, the soft and cushioned Premium Bubba Mats are the perfect space for all the family. Not only do they look fantastic; you can also enjoy the quality and comfort for years to come.
sales & new stuffsee all
CarmelsBeautySecrets
Growing your own natural nails is easy. Years ago, I devised a simple and very effective technique which really helps boosts the nails' growth in as little as three days! And most importantly keeps them that way.
featured supporter
Pea Pods Reusable Nappies
Pea Pods are the smart choice when it comes to choosing what's best for you, your baby and the environment. Affordable and simple to use, Pea Pods keep your baby dry & happy. Visit our website to find your nearest stockist or order online.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!