+ Reply to Thread
Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 31 to 40 of 56
  1. #31
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,089
    Thanks
    1
    Thanked
    258
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by peanutmonkey View Post
    Cook from scratch, dont buy pre-packaged food most of the time, shop at aldi, green grocers and bulk butchers. I rarely eat meat so that helps too. I make all DS3's food myself. Meal planning helps a lot too.

    Sent from my GT-I9505 using The Bub Hub mobile app
    I do all of that besides aldi cause I don't find the random few items any cheaper. Hmmm!

  2. #32
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7,668
    Thanks
    5,719
    Thanked
    3,068
    Reviews
    25
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    I wish we had an aldi Just coles and woolies here!

  3. #33
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,866
    Thanks
    986
    Thanked
    3,332
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    I love making sauces from scratch because I enjoy cooking and eating healthy, wholesome foods - but for the purpose of this thread I thought I'd mention that I don't find it cheaper to do so. It seems to cost me more anyway??

  4. The Following 3 Users Say Thank You to Theboys&me For This Useful Post:

    KillerHeels  (16-01-2014),Little Miss Sunshine  (16-01-2014),RobinSparkles  (16-01-2014)

  5. #34
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7,668
    Thanks
    5,719
    Thanked
    3,068
    Reviews
    25
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by Theboys&me View Post
    I love making sauces from scratch because I enjoy cooking and eating healthy, wholesome foods - but for the purpose of this thread I thought I'd mention that I don't find it cheaper to do so. It seems to cost me more anyway??
    Me too...I was wondering if it was just me

  6. #35
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    176
    Thanks
    40
    Thanked
    22
    Reviews
    0
    Subbing

  7. #36
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,053
    Thanks
    6,263
    Thanked
    5,481
    Reviews
    4
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a weekBusiest Member of the Week - Most posts for the week ending 5/6/2014
    It depends if you make it in bulk... I buy home brand pasata and bulk it out with fresh veggies and then I freeze half the sauce. I suppose its not cheaper than buying the cheapest pasta sauce but its cheaprr than the more expensive ones we like. Probably cost me about $3-4 to make enough sauce for 2 meals.

    Sent from my GT-I9505 using The Bub Hub mobile app

  8. #37
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    19,776
    Thanks
    5,212
    Thanked
    7,063
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    Quote Originally Posted by Theboys&me View Post
    I love making sauces from scratch because I enjoy cooking and eating healthy, wholesome foods - but for the purpose of this thread I thought I'd mention that I don't find it cheaper to do so. It seems to cost me more anyway??
    I quite honestly believe our food bill would be a lot smaller if we ate packaged food. Our salmon, salad, asparagus with white wine sauce I will make tonight is approx $30 vs a pack of pasta, jar sauce, with a few veg thrown in would be a few dollars.

  9. The Following User Says Thank You to Benji For This Useful Post:

    KillerHeels  (16-01-2014)

  10. #38
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,053
    Thanks
    6,263
    Thanked
    5,481
    Reviews
    4
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a weekBusiest Member of the Week - Most posts for the week ending 5/6/2014
    And for example making white sauce costs next to nothing from scratch but you could also buy a $2 or so sachet of it... gravy is cheaper to buy gravox than it is to buy instant gravy...

    Sent from my GT-I9505 using The Bub Hub mobile app

  11. The Following User Says Thank You to peanutmonkey For This Useful Post:

    Little Miss Sunshine  (16-01-2014)

  12. #39
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Gold Coast
    Posts
    993
    Thanks
    791
    Thanked
    392
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by Theboys&me View Post
    I love making sauces from scratch because I enjoy cooking and eating healthy, wholesome foods - but for the purpose of this thread I thought I'd mention that I don't find it cheaper to do so. It seems to cost me more anyway??
    same!!

    Sent from my GT-I9100 using The Bub Hub mobile app

  13. #40
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Gold Coast
    Posts
    993
    Thanks
    791
    Thanked
    392
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by peanutmonkey View Post
    It depends if you make it in bulk... I buy home brand pasata and bulk it out with fresh veggies and then I freeze half the sauce. I suppose its not cheaper than buying the cheapest pasta sauce but its cheaprr than the more expensive ones we like. Probably cost me about $3-4 to make enough sauce for 2 meals.

    Sent from my GT-I9505 using The Bub Hub mobile app
    if this was me id also add a good glass of red wine, garlic, stock, herbs and then reduce it down to get the depth of flavor its always.works out more expensive

    Sent from my GT-I9100 using The Bub Hub mobile app


 

Similar Threads

  1. How much does everyone spend on food shopping?
    By Karma loa in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 67
    Last Post: 16-09-2013, 20:07
  2. Food Shopping - Do you mix stores?
    By Autumncurl in forum Family Finances
    Replies: 35
    Last Post: 14-09-2013, 22:34
  3. Food Shopping Online
    By Cool Cookies in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 40
    Last Post: 27-04-2013, 16:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Shapland Swim Schools
Shapland's at participating schools offer free baby orientation classes once a month - no cost no catches. Your baby will be introduced to our "natural effects" orientation program develop by Shapland's over 3 generations, its gentle and enjoyable.
sales & new stuffsee all
True Fairies
True Fairies is the first interactive website where children can engage and speak with a real fairy through the unique webcam fairy portal. Each session is tailored to the child, and is filled with enchantment and magic.
Visit website to find out more!
featured supporter
Baby Monitors
Looking to buy a baby monitor? :: Read viewer reviews of baby monitors BEFORE you buy :: Buy at a local or online Baby Nursery Shop
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!