+ Reply to Thread
Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 56
  1. #21
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    6,311
    Thanks
    2,387
    Thanked
    4,599
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Definitely make a list of everything you have in your pantry and freezer and then have a think about what meals you can make with them and if anything can become a meal with just the addition of one or two things.

    Dry pasta is incredibly cheap and only need a few ingredients to make it a nice meal.

    I'm going to go against the grain and say meal planning in advance only makes me waste things. I prefer to buy 'on the day'. I buy less and get a proper idea of how much each meal costs - which is handy to know for future lean weeks.

    Of course it's not always practical to shop daily so do what works for you.

    Oh and FWIW, I don't think $300 a week as shocking as most other people seem to!

  2. The Following 3 Users Say Thank You to NancyBlackett For This Useful Post:

    Benji  (16-01-2014),KillerHeels  (16-01-2014),Purple Lily  (16-01-2014)

  3. #22
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Newcastle, NSW
    Posts
    6,649
    Thanks
    99
    Thanked
    862
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    If ur only needing to do it for a few weeks you should be fine just look thru freezer & pantry to see what meals you can make without buying anything first.

    I think i could prob do a weeks worth of meals at least out of what we already have if needed.

  4. #23
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    21,650
    Thanks
    15,094
    Thanked
    11,260
    Reviews
    14
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the WeekBusiest Member of the Week - week ended 5/2/14Busiest Member of the Week - week ended 31/10/14Busiest Member of the Week - week ended 24/10/14Busiest Member of the Week
    OP I am going to join you. We go away on a holiday in 3 weeks and I trying to save every cent I can.

    My plan.
    List the stuff in freezer/fridge/pantry.
    Work out what meals I can make with no extra or 1 or 2 extra ingredients.
    I hate having a meal plan that says Mon - blah Tues - blah blah. So I just make that list work. Cross meals off if I use them or ingredients.

    Snacks - I will make and freeze
    Try not to be out at meal times.
    Keep water bottles on us when we are out. Etc..
    Keep a reminder in your purse to why your saving.
    Shop at op shops for the clothes and suitcases we need for trip etc...
    Only buy one school uniform per child and only if they can't make do until the end of Feb. Grrrrh to the summer growth spurts)

  5. #24
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    1,083
    Thanks
    200
    Thanked
    425
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I shop once a month at the supermarkets and spend about $300. I shop once a week at the markets (fruit and veg) and spend about $80 and shop once a month at the meat wholesaler and spend about $200. so our budget is about $180 a week for a family of 4 plus 3 cats, a dog and 6 chickens.
    Dont buy pre-packaged stuff...this is where most of your money would go.
    Swap stuff you buy for stuff you make
    eg, make cookies, cakes, pizza (including base), sauces. Dont buy jarred soups/sauces, look up a recipe and make it yourself.

    Buy rice, pasta and make meals around those things.

    Buy homebrand stuff.

    Dont buy pre-packages snacks for kids, make them yourself.
    Shop for fruit and veg at the markets instead of the supermarket, its soooo much cheaper.

    Get meat of special at the wholesalers, heaps cheaper than the butcher/supermarket...sometimes over half the amount of $.

    Lastly check out this website for making squeezies for kids http://www.pouched.com.au/pouch-packs

  6. #25
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    8
    Thanks
    0
    Thanked
    1
    Reviews
    0
    We are in the same position never really had to scrimp for shopping mut now have to with lack of work and a few bills grrr what i have been doing is:

    Pasta bakes in big batches can do two nights.

    No take outs at all!

    slow cooker meals are excellent to spread over two nights and if you grab a homebrand garlic bread its nice to dunk in.

    only buy whats on sale or homebrand.

    big boxes of cereal to go over the week.

    shop late at night meat and hot chickens tend to go on sale just before they shut.

    cleaning supplies can really hike up the bill when we are super broke i just mix water and detergent into an old spray bottle for cleaning and vinegar and water for windows.

    kids snack foods instead of buying a box of chips, musli bars etc that have multiple packets inside and cost an arm and a leg i buy just a big bag of chips and seperate into sandwich bags same with teddy biscuits and homebrand bickies all just rationed out.

    sunday is cooking day i make jellys, pancakes, muffins etc all from homebrand ingredients and put in top of cupboard.

    send hubby and yourself to work with leftovers, cheap and make everyone envious from the yummy smell lol!

    other things we do to get through tight weeks is cheap or free activities, like $2 movie night, blow homemade bubbles in the park, river swim etc it all helps round up the money

    best of luck with it!

  7. #26
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Gold Coast
    Posts
    993
    Thanks
    791
    Thanked
    392
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Thank you so much for your help everyone. A lot are assuming we buy ready made! infact i cook everything because i love cooking i just don't budget on any ingredients eg last night i made chicken mushroom and bacon risotto with greens and garlic bread. risotto was make using 1 large chicken breast, short cut bacon, litre of consume stock, over half a bottle of wine, herbs (home grown), onion, celery, closed cup mushrooms, ****arke mushrooms, bag of fresh parmesan and butter. plus the garlic bread and the broccoli and asparagus and it will do dinner tonight aswell.

    i juice a lot so can spend $100 pw just on fruit and veg so il put that on hold for a few weeks. i can also see i need to plan meals better as i buy so many ingredients but some will be only used in one dish and then the rest is wasted.

    i really do need help to get the cost down but neither of us like plain foods. im going to take a look through my freezer although i don't buy much frozen and my pantry does have lots in it so il try and get creative with that too.

    Sent from my GT-I9100 using The Bub Hub mobile app

  8. #27
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    135
    Thanks
    9
    Thanked
    24
    Reviews
    0
    OP we are just like you! It's hard isn't it . We live in Alice springs where good food is expensive (11.00kg for red capsicums). Great tips!

  9. #28
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    19,776
    Thanks
    5,212
    Thanked
    7,063
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    I'm the same KH. I suspect our food bills are similar to yours for 3 people and we don't do much take away and extremely minimal packaged food (which only includes a block of chocolate for me here and there when I have PMS).

    The times I walk out of the shops and realise "wow that was cheaper than usual" is when I make Asian dishes - pho, cold rolls, etc.

  10. #29
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,089
    Thanks
    1
    Thanked
    258
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by peanutmonkey View Post
    Holy dooly I have a family of 5 and our grocery bill including 1 in nappies and formula is $150 a week.

    Sent from my GT-I9505 using The Bub Hub mobile app
    How?! Do you basic?

  11. The Following User Says Thank You to Bplus3 For This Useful Post:

    Wild_flower  (30-05-2014)

  12. #30
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,053
    Thanks
    6,263
    Thanked
    5,481
    Reviews
    4
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a weekBusiest Member of the Week - Most posts for the week ending 5/6/2014
    Cook from scratch, dont buy pre-packaged food most of the time, shop at aldi, green grocers and bulk butchers. I rarely eat meat so that helps too. I make all DS3's food myself. Meal planning helps a lot too.

    Sent from my GT-I9505 using The Bub Hub mobile app


 

Similar Threads

  1. How much does everyone spend on food shopping?
    By Karma loa in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 67
    Last Post: 16-09-2013, 20:07
  2. Food Shopping - Do you mix stores?
    By Autumncurl in forum Family Finances
    Replies: 35
    Last Post: 14-09-2013, 22:34
  3. Food Shopping Online
    By Cool Cookies in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 40
    Last Post: 27-04-2013, 16:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
BAE The Label
Versatile, premium maternity wear that you will love throughout pregnancy and long after. Cleverly designed for for all stages of motherhood so that you can 'Just be you (+1)'.
sales & new stuffsee all
Pea Pods
Buy 2 Award Winning Pea Pods Reusable One Size Nappies for only $38 (in your choice of colours) and receive a FREE roll of Bamboo Liners. Don't miss out, we don't usually have discounts on the nappies, so grab this special offer!
Special Offer! Save $12
featured supporter
LCF Fun Languages Australia
We offer foreign language lessons for children 2-12 yrs in French, Spanish, Mandarin, Italian or German as after-school and preschool clubs or private language tuition. This is play-based, full immersion language learning with proven results!
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!