+ Reply to Thread
Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 58
  1. #11
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    517
    Thanks
    93
    Thanked
    84
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Cooking vegetarian meals certainly help the budget & bulk meals out with potatoes, pastas, breads, rice for the short term.

  2. #12
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    784
    Thanks
    142
    Thanked
    281
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Subbing for ideas

    & OP - that's a lot of money for three people, I thought we were extravagant, & we spend $200 pw (lots of which goes to the speciality foods for my allergy prone toddler)...I'm not saying that to you with any judgement cause I am terrible at budgeting! but I'm saying it more to point out you could easily shave &100 per week off that - & in a year that's a family holiday good luck with it all!!!

  3. #13
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    4,265
    Thanks
    159
    Thanked
    1,143
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Wows! I'm feeding 4 (sometimes 5-half the time) adults and a toddler on 240 a week....and this is great! I used to do 6-7 adults on 150/week!.

    Meal plan, look to see what you have to throw together in the cupboard...

    Check all catalogues, compare prices.

    My staples are usually generic brands (homebrand, aldi etc)... These are milk, eggs, bread, flours, sugars, cheese slices, marg... I buy also corn and baby peas ... Their cobs are better than mccain super sweet!

    our local iga does rump steak 17/kg. Cut up...or 7/kg. As a whole rump, so I buy this and cut it myself. Any pieces I mess up go into strips or cubes for stir fry/casseroles. If you cut the day along the top off its quite lean looking!

    I make everything from scratch, and usually things like spag sauce in bulk or also do a lasagne. Bulk mince up with kidney beans pureed.

    I buy chickens whole and cut them into pieces or steam them, and debone for soups, stirfries etc

    If we want snitzels I make my own...

    Quiche or zuchinni slice is easy and cheap, but also nice. You can always do mac and cheese/pasta bakes as they are filling and cheap.

    Proudly brought to you by me and my autocorrect fail device.

  4. #14
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    9,884
    Thanks
    3,044
    Thanked
    5,846
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    There are some really good tips here

    For me personally, meal planning is the key. This, and a good look in the pantry/fridge first so you can base your meals around what you already have on hand.

    I used to do a grocery shop and just buy random veges with no specific plan on what they'd be used for. So much waste!

    If you have a slow cooker, you can make some great casseroles/curries using cheaper cuts of meat and lots of veges. There are lots of slow cooker recipes to be found online.

  5. #15
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Gold Coast, QLD
    Posts
    1,231
    Thanks
    108
    Thanked
    134
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Sorry, I know it's not the point of the thread, but wow $300 p/w is huge for 3! I would 'assume' your pantry and possibly freezer is very well stocked so use up what you have there
    I know that personally we don't do the 'bulk things up' with carbs because DH and I have to watch what we eat but we will just go more back to grilled/ BBQ meat (steak, chicken breast or fish) and a simple salad (especially in summer)... So no meals that require lots of ingredients... Keep It Simple good luck

  6. #16
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    4,109
    Thanks
    1,604
    Thanked
    2,085
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Don't get anything from the chip aisle, the soft drink aisle or the confectionary aisle.

    No cheeses beyond some bulk cheddar for toasted sandwiches and for with crackers as a snack.

    No juice.

    Home brand milk and bread.

    No squeezie pack anything. No 'toddler snacks' from the baby aisle or multi pack sultanas etc. Do get a bulk tub of yoghurt, 500g pack of sultanas, box of whatever crackers are on sale.

    Meat free meals or meals like tuna pasta. Lots of meals based around mince (bolognese, tacos, moussaka, rissoles). Stretch out meat meals using tinned beans (red kidney beans for red meat, canelini/butter beans for chicken).

    Everything doesn't have to be from scratch. Little helpers can be cheap like a $2 Greens cake mix to make a batch of muffins (throw in some chopped fruit that's gone too soft to eat).

    Seasonal fruit and veg. Only buy what you will eat. Frozen vegetables.

    Clean up spills with washable cloths, not paper towel. Use the recycled brand toilet paper. Dh used to insist that his sensitive tush could only handle the expensive brands - complete bollocks!

    Only run the dishwasher when it is full (using less powder/tablets), only clean things when they are dirty (using less products). Just use up what cleaning product you have. If you run out of something, post on here asking for tips on what else you can use to clean 'x' part of the house.

  7. #17
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    19,776
    Thanks
    5,212
    Thanked
    7,063
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    Would a herb garden help? I know we spend a lot on fresh herbs so as soon as this horrid heatwave ends I'm planning to just grow them.

  8. #18
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,293
    Thanks
    319
    Thanked
    305
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    i keep my shopping bill to between 100-150 each week and have the same size family (dh, myself and dd who is 26months, but eats as much as an older child).

    I do this by:
    * refusing to buy any meat that costs more than $6.00 for 500g or thereabouts. used to be a $5 limit, but prices have gone up
    * cooking tuna mornay at least once a week as tuna tins are cheap
    * shopping around - look for items on sale or that are cheapest.
    * Buy vegetables and fruit that are in season - they tend to be cheapest
    * choose one or two things you are not willing to compromise on, and buy everything else generic brand
    * never go shopping on an empty stomach
    * take the money out in cash before you go shopping, and don't even look at your card. You will be forced to restrict your shopping to the money in your hand.
    * Only buy essentials - I categorise my shopping into breakfast, lunch, dinner and snacks. Then i add on toiletries. If it doesn't fit into those categories for the week, it is likely to be unnecessary...
    * shop around the outside edges of the store. This tends to be where the less processed, fresh produce and 'necessary' items are kept, with a few exceptions.

  9. #19
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    9,884
    Thanks
    3,044
    Thanked
    5,846
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by Benji View Post
    Would a herb garden help? I know we spend a lot on fresh herbs so as soon as this horrid heatwave ends I'm planning to just grow them.
    I used to buy fresh herbs and I'd often waste quite a bit.

    Now I use whatever I need for the meal within the first day or two of buying them and I dice up whatever is leftover and freeze them in ice cube trays topped up with a little bit of water.

    I'm going to grow my own soon too! I've got the planter ready, just need to buy the herbs.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Mod-Degrassi For This Useful Post:

    Benji  (16-01-2014),Cdro  (16-01-2014)

  11. #20
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,293
    Thanks
    319
    Thanked
    305
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Also, you can often save money by buying your fruit and veg from a greengrocer and your meat from a butcher. better quality too...


 

Similar Threads

  1. How much does everyone spend on food shopping?
    By Karma loa in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 69
    Last Post: 16-09-2013, 20:07
  2. Food Shopping - Do you mix stores?
    By Autumncurl in forum Family Finances
    Replies: 38
    Last Post: 14-09-2013, 22:34
  3. Food Shopping Online
    By Cool Cookies in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 40
    Last Post: 27-04-2013, 16:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
WaterWipes
Give your babies bottom a gift this Xmas! They are the only wipe made using just water and a drop of grapefruit seed extract and may help avoid nappy rash. Check out the great reviews on bubhub and see our website for more info and availability.
sales & new stuffsee all
True Fairies
True Fairies is the first interactive website where children can engage and speak with a real fairy through the unique webcam fairy portal. Each session is tailored to the child, and is filled with enchantment and magic.
Visit website to find out more!
featured supporter
Tribalance
TriBalance is a physio, yoga & pilates studio in Brisbane's inner north, offering specialised women's health physiotherapy services. Weekly pregnancy yoga classes are scheduled at the studio on Thursdays 1- 2pm and Saturdays 1-2:15pm.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!