+ Reply to Thread
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 56
  1. #1
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Gold Coast
    Posts
    993
    Thanks
    791
    Thanked
    392
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts

    Default food shopping on a tight budget

    I have never had to budget before which i know makes me very lucky. However cashflow over the next 3 weeks is going to be incredibly tight.as we are waiting on some pay and investments to settle.

    please help me in regards to groceries i normally spend $300+ pw for Dh myself and ds 2.5yrs.... i need to get this as low as possible!! please tell me how!!!!

    Sent from my GT-I9100 using The Bub Hub mobile app

  2. #2
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    975
    Thanks
    7
    Thanked
    243
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Basically what I can cook from scratch bolognaise sauce curried sausages etc I do saves money on meal bases.
    I also either buy home brand or the name brand that is on special also saves a lot of $$

  3. #3
    Join Date
    May 2012
    Posts
    804
    Thanks
    222
    Thanked
    292
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Wow $300 per week for 3 people is pretty expensive.
    We have a family of 6 and I spend between $220-$240 per week.

    The most important thing is to menu plan, write down what you will cook for dinner during the week, have a look in your cuboards and try and base your meals around what you already have.

    Dont buy too much prepackaged junk

    Cook vegetarian meals, use lentils, beans, potatos to bulk up meals.

    Buy homebrand stuff for a while, cheap bread, buy fruit and veg thats in season buy things on special.

    Plan to cook meals that can stretch over two nights such as a large lasagna, pot of fried rice, vegie curry,Soup etc

    Have easy cheap dinners such as eggs/omelette, pita bread pizzas,toasted cheese sanga's, baked beans, pasta.

    Bake your snacks using basic ingredients, jamp drops, cupcakes, chocchip cookies, banana bread..

    Hope that helps.

  4. #4
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,053
    Thanks
    6,263
    Thanked
    5,481
    Reviews
    4
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a weekBusiest Member of the Week - Most posts for the week ending 5/6/2014
    Holy dooly I have a family of 5 and our grocery bill including 1 in nappies and formula is $150 a week.

    Sent from my GT-I9505 using The Bub Hub mobile app

  5. #5
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    19,776
    Thanks
    5,212
    Thanked
    7,063
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    I am in the same boat OP. I'm not even sure exactly what our food costs per week but I would imagine pretty close to that for a family of 3. Wanting to save money but hate the thought of not having an unlimted source of fresh food and good quality meats. I really think I need to shop elsewhere!

  6. #6
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    1,403
    Thanks
    93
    Thanked
    387
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Look in your pantry and freezer make a stocktake and get online. Allrecipes has lots of recepies and let's you search by ingredients, then build a menu plan from that. It's only short term so I'd just look at specials for meats, mince is always a winner and you can do so much with it.
    Instead of snacks especially kids snacks bake some muffins or quiches.
    Bring a calculator to the shops so it's not a big surprise when you get to the check out.
    good luck

  7. #7
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    7,668
    Thanks
    5,719
    Thanked
    3,068
    Reviews
    24
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    I calculate down to the last cent every shop with my phone.

    If you're only doing this short term dont fall for the 2 for $$ if you only need one.

    Buy cheap cuts of meat that can go in the oven or slow cooker. Mince is also very cheap and so are chicken drum sticks.

    Use all old veggies in soups or bake them.

    Out of one pack of $3 puff pastry I can make a whole bunch of mini quiches, vegemite scrolls and pizza scrolls which are great for snacks.

    I mostly buy home brand.

    Only buy for the week you are in not what you might possibly need the week after.

    Hope that helps

  8. #8
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    486
    Thanks
    0
    Thanked
    126
    Reviews
    0
    I try not to go grocery shopping every week. By going once a fortnight I limit the 'extras' - the things not on the list but are on special or you just feel like buying. I have also heard that online shopping makes you stick to the list as well.

    I'm with everyone else on the meal planning! Try to use everything in your pantry before you buy new things.

    Also, know your supermarket! At the end of each day my supermarket marks down meat for example, and on Friday morning they mark down the expensive juices.

    Good luck!

  9. #9
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    my house
    Posts
    17,982
    Thanks
    1,414
    Thanked
    7,613
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    Aldi.
    Meal plan.
    Look what's in your cupboards and freezer and create meals from what's there.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Perth, Western Australia
    Posts
    1,914
    Thanks
    364
    Thanked
    1,502
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Me, DH and DD (19m) spend about $200-$220 pw and definitely don't feel like we're missing out on anything!

    I do my shopping online and hit the specials section first and buy as much as I can that is on special, including meat.

    The 'Save with Jamie' website has some good ideas, e.g. cheap roast cuts can go a long way. He also has tips about how to cut down on waste.

    Cook meals from scratch, throw in a meat-free meal once a week.

    In terms of 'good quality' meats, you can make a cheap meat very tasty, depending on how you cook it. I can't remember the last time I spent more than $13/kg on meat.


 

Similar Threads

  1. How much does everyone spend on food shopping?
    By Karma loa in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 67
    Last Post: 16-09-2013, 19:07
  2. Food Shopping - Do you mix stores?
    By Autumncurl in forum Family Finances
    Replies: 35
    Last Post: 14-09-2013, 21:34
  3. Food Shopping Online
    By Cool Cookies in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 40
    Last Post: 27-04-2013, 15:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
sales & new stuffsee all
Hire For Baby Perth
New RETAIL store - Perth Hire For Baby Perth
Here at Hire for Baby, we offer a wide range of products from Child Restraints to Strollers, Stroller Accessories and Oricom Baby Monitors. Wholesale prices - till the stock ends. Buy from us and get the installation for FREE.
Like us on Facebook and get $10 OFF
featured supporter
Einsteinz Music
Fun & interactive music classes!
Classes are taught by professional musicians! Children are taught the fundamentals of music: beat, pitch, rhythm and tempo through hands-on experience. Click for more details!!!
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!