+ Reply to Thread
Page 9 of 16 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Results 81 to 90 of 154
  1. #81
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,865
    Thanks
    986
    Thanked
    3,330
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by Plan2bamummy View Post
    to stop an argument what about allocating $1 per person per day - so if you're a family of 5 then your allocation is $35 etc
    Sounds like a good idea

    I'm sticking with the simple savings challenge... I don't mind if other families spend $50 for the week or even $100!! It's about saving money for a week.

    If you manage to do it with more people on less well then the only winner is you because you'll have more money in your pocket.

    When starting this thread it wasn't meant to cause debate. It's a challenge that already exists ... It's up to you how you'd like to do it or if you'd rather not even go there. You've got to be prepared to do things a bit differently for the week.

    My kids would normally have much much more fruit (as would I). I also wouldn't use up crap like party pies left over from a child who stayed here who wouldn't eat anything else.

    It's not about making excuses it's about using up things you have and really shopping on the bare minimum for the week. Looking at my list I think I'll be able to come in under $21 which is great for me!!! More $ saved

    Have a little look at this link. In hindsight I should've explained the challenge in my original post. I didn't create this so it's really not up to me to defend it or change the rules. You can do with it what you'd like.

    It actually says some people choose to only do it for main meals.

    I think what's happened is that I've started a thread with a name that meant something to me ... which in my head was - 'the simple savings $21 challenge' but was interpreted differently as we often do challenges on the hub. I'm sorry about the confusion.

    What I meant was 'who wants to do the simple savings $21 survival challenge?'

    http://www.simplesavings.com.au/down...-survival.pdf/

  2. The Following 4 Users Say Thank You to Theboys&me For This Useful Post:

    Amira  (11-11-2013),Chillies  (11-11-2013),dee1  (12-11-2013),TimeForWine  (11-11-2013)

  3. #82
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    4,222
    Thanks
    894
    Thanked
    3,219
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I'm finding it a little bit depressing that this "fun challenge" is something that I do out of necessity on a semi-regular basis. :/

    However in saying that, when I do have those weeks, I still manage to scrounge up/ask my mummy about $30-40 for bread, milk, and school food.
    $21 doesn't buy much these days.

  4. #83
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,865
    Thanks
    986
    Thanked
    3,330
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by CMF View Post
    I'm finding it a little bit depressing that this "fun challenge" is something that I do out of necessity on a semi-regular basis. :/

    However in saying that, when I do have those weeks, I still manage to scrounge up/ask my mummy about $30-40 for bread, milk, and school food.
    $21 doesn't buy much these days.
    Oh if it's making you feel down perhaps you should avoid this thread?? I don't want anyone to feel upset by this.

    I myself often have weeks where I only spend $40. You are right $21 doesn't buy much at all. Grocery shopping is such a huge expense. How lovely your mum can help you. That must be such a relief when you are really struggling x

  5. #84
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    1,465
    Thanks
    575
    Thanked
    597
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Sigh. I wish people would read this thread in the lighthearted way Theboysandme intended.

    Can I just say TBM you have remained so upbeat and positive despite a few things thrown at you.

    All the best for your challenge. I might give it a go next week- not the same dollar amount but the same principle of eating out of the pantry/freezer/fridge and only restocking basic necessities

  6. The Following 6 Users Say Thank You to My Beloved Ones For This Useful Post:

    #Mama  (12-11-2013),bunkx  (11-11-2013),mummyrissa  (11-11-2013),Pesca77  (12-11-2013),Rose&Aurelia&Hannah  (11-11-2013),Theboys&me  (11-11-2013)

  7. #85
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6,029
    Thanks
    5,464
    Thanked
    4,403
    Reviews
    20
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    We usually do a main grocery shop fortnightly, then top up on basics (fruit, veg, milk etc) the other week.

    Sometimes on 'big shop' week I can't be bothered and end up just doing a top up. It's pretty crazy how much I still have to cook with, even though we don't spend much (well under $200 f/n) on groceries.

    I could definitely see how many people could do this every now and then that don't usually have low food budgets.

    As for pp's saying you couldn't eat healthy if you did this challenge, if you actually have a pantry/freezer stockpile already, buying fruit and veg can be really cheap if you buy what's in season... more so if you go to a green grocer or farmer's market.

  8. The Following User Says Thank You to atomicmama For This Useful Post:

    Theboys&me  (11-11-2013)

  9. #86
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,865
    Thanks
    986
    Thanked
    3,330
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    I've just done my first shop. Total cost $16.55. Soooo different to what it usually costs. I went with bananas and apples for fruit as it seemed the most cost effective ... I'll admit it was a struggle walking by my beloved mangoes.

    ImageUploadedByThe Bub Hub1384128110.241305.jpg

  10. The Following 3 Users Say Thank You to Theboys&me For This Useful Post:

    Ashram  (11-11-2013),OurLittleBlessing  (11-11-2013),TimeForWine  (11-11-2013)

  11. #87
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,532
    Thanks
    1,313
    Thanked
    1,390
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I've just done my first shop too:

    Apples x 8 $2.58
    Bananas x 6 $1.93 (very cheap atm!)
    Butter $1.39
    Frozen Raspberries $4.99

    $10.89

    $10.11 remaining.

    I'm hoping I can make our existing milk last, otherwise it doesn't leave room for anything else much at $8 bottle!

    Luckily I think I might not need anything else anyway.... we'll see.

  12. The Following User Says Thank You to OurLittleBlessing For This Useful Post:

    Theboys&me  (11-11-2013)

  13. #88
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,865
    Thanks
    986
    Thanked
    3,330
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by btmac View Post
    Gosh it doesn't go far does it! I've been reading along but hasn't posted yet. I usually do the shop today but won't be able to because of appointments etc... I know I have plenty of food in the freezer/cupboards so will join in and do a small shop tomorrow!
    Nope doesn't go far at all!!!

  14. #89
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,532
    Thanks
    1,313
    Thanked
    1,390
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    So what's the meal plan for today/tonight for everyone else?

    We are having leftover beef stirfry courtesy of DH's friend (see previous post). Maybe even a glass of wine (rare treat here these days).

    For dessert we will have yoghurt and raspberries.

  15. #90
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    1,260
    Thanks
    589
    Thanked
    687
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Ive done something pretty similar as I just couldnt be bothered going to the shops on the weekend in my present state. Ive got a bub coming in 2 weeks so I ran through the pantry and freezer and cooked up and froze everything I could think of making for dinners. It started to get a bit repetitive towards the end as for some reason I was hoarding mince in my freezer! But I should have enough meals to last the first few weeks after bub is here which was the point. All I should have to do is cook fresh veg or pasta or rice which is plentiful in our pantry.

    I also baked my little butt off for dd school lunches as well. I only sent dh to shops as I ran out of eggs, milk and butter. Again she should have enough to last her 2 weeks. All I should have to buy is fresh wraps and fillings for her lunch, fruit and yogurt.

    All up my challenge (I did it before seeing this challenge) was to make sure my family dh, dd, ds can survive my hospital stay as I will be having a c section and also to limit how many extra trips we will need to make to the shops while im recovering so its easier on dh juggling me, dd, ds, 2 dogs, a newborn and his business! Lol.

    Having said that after looking at this thread last night I think what we will need each week will come under $30 per week (going to try for $21) as it should only be what I mentioned above. So now I except this challenge this aswell!

    I will be doing normal shops until bub is born and ill start tge challenge when I get home from hospital. Good luck to everyone!


    Sent from my GT-I9505 using The Bub Hub mobile app

  16. The Following User Says Thank You to Miados2007 For This Useful Post:

    Theboys&me  (11-11-2013)


 

Similar Threads

  1. Welcome to the challenge!
    By Apple iPhart6 in forum Bubhub's Body Bootcamp Bustin' Brigade
    Replies: 58
    Last Post: 28-02-2013, 15:02
  2. Anyone up for another challenge?
    By Petulia in forum Photography Chat
    Replies: 35
    Last Post: 26-12-2012, 20:21
  3. Answering GQs challenge
    By purplesparkles in forum purplesparkles
    Replies: 5
    Last Post: 03-12-2012, 19:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Einsteinz Music
Make music at Einsteinz Music in age-appropriate class in Sydney's Inner West, Eastern Suburbs or North Shore. For ages 6 mths - 4 yrs. All music is live! Christmas Gift certificates available for full term or casual classes. Call 0431 338 143
sales & new stuffsee all
Wendys Music School Melbourne
Wondering about Music Lessons? FREE 30 minute ASSESSMENT. Find out if your child is ready! Piano from age 3 years & Guitar, Singing, Drums, Violin from age 5. Lessons available for all ages. 35+ years experience. Structured program.
Use referral 'bubhub' when booking
featured supporter
Impressionable Kids
Impressionable Kids are Australia's leader in framed children's memorabilia and specialise in framed baby hand and feet sculptures. With franchise locations throughout Australia you can be assured you will receive a quality handmade product with a lifetime warranty on all frames.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!