+ Reply to Thread
Page 5 of 16 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 41 to 50 of 153
  1. #41
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    on a sandy beach!
    Posts
    6,339
    Thanks
    336
    Thanked
    2,199
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Basically the same thing.

    I will post tomorrow as I need to finish reading LOL! I didnt bother to finish the book as we werent in our own home. But now we are any budget tips are great!

  2. #42
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,865
    Thanks
    986
    Thanked
    3,330
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by monnie24 View Post
    Basically the same thing.

    I will post tomorrow as I need to finish reading LOL! I didnt bother to finish the book as we werent in our own home. But now we are any budget tips are great!
    Awesome!!! Sounds good I think it's just a good starting block to use up things that you've already got.

  3. #43
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    3,757
    Thanks
    1,205
    Thanked
    2,112
    Reviews
    15
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I know I can't do $21 but you've definitely inspired me to make meals using what I have in the cupboard and freezer. I am so bad for buying heaps of food when we already have a heap we could use.

  4. The Following User Says Thank You to Anjalee For This Useful Post:

    Theboys&me  (10-11-2013)

  5. #44
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Qld
    Posts
    26,930
    Thanks
    2,736
    Thanked
    6,743
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    I've never followed the "official" version of this, but there have definitely been weeks where I've improvised my own version of it. I am a compulsive over-shopper... our chest freezer is full, the freezer attached to the fridge is full, the pantry is full. So... on our super-broke weeks, I can still feed us (can't say they're the tastiest or healthiest meals though... lol).

    We had one of these weeks 2 weeks ago after we got back from our holiday (neither of us working, both being casual, meant no money!).

  6. The Following 3 Users Say Thank You to SassyMummy For This Useful Post:

    Lalasmooch  (12-11-2013),Theboys&me  (10-11-2013),~Marigold~  (10-11-2013)

  7. #45
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    2,174
    Thanks
    284
    Thanked
    576
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by Anjalee View Post
    I know I can't do $21 but you've definitely inspired me to make meals using what I have in the cupboard and freezer. I am so bad for buying heaps of food when we already have a heap we could use.
    Same. I'm going to use up what we have too.

    Sent from my GT-N7105T using The Bub Hub mobile app

  8. #46
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    5,556
    Thanks
    1,602
    Thanked
    2,362
    Reviews
    6
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    I recently went through our pantry, fridge and freezers and cleared out all the stuff that had expired (some cans expired 2yrs ago!!) or I knew we'd just never use.

    It made me realise how much we waste! I think these sort of challenges are really great for just making you use up food that would otherwise get wasted. I always find I get a lot more creative rather than the same old meals over and over, as I have to come up with ways to use stuff up!

    I reckon if people have an issue with $21 because of family size or whatever maybe start by cutting your spend in half for a week and see how you go.

    Good luck TB&M! I am an erratic shopper so have no idea how much I spend, but I'll cheer you on

  9. The Following User Says Thank You to Cue For This Useful Post:

    Theboys&me  (10-11-2013)

  10. #47
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    3,517
    Thanks
    432
    Thanked
    3,246
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Just as a random thing for the compulsive over shoppers (like me) I go through my pantry every 6 months (I stock up on canned things just in case I have an off week) and clear out my canned goods/things I buy in bulk and take them to the nearest university. They usually have welfare cupboards for the really poor students who are struggling to be able to buy food.

    Just an idea to be able to keep track of whats in your cupboard and not keep things in there so long they expire. =)

    Back in my day, ABC played Alice Cooper on the kids cartoons and our cartoons could talk. Being a kid sucks now.

  11. The Following User Says Thank You to Jennaisme For This Useful Post:

    rainbow brite  (10-11-2013)

  12. #48
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    6,311
    Thanks
    2,387
    Thanked
    4,599
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    I was just trying to point out that $21 wouldn't be feasible for a lot of families. So a 'challenge' to reduce weekly top up costs to $21 wasn't necessarily an even starting point.

    Everyone who wants to participate probably needs to work out their own base costs and then challenge costs. Your challenge cost is $3 a day. Mine would probably be $10 a day.

    So I'm not in on a $21 a week challenge. I can't imagine I'm alone in that. On that basis I thought it might be more inclusive to broaden the 'challenge' to a serving or daily cost.

    Again, my apologies for misunderstanding.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to NancyBlackett For This Useful Post:

    lambjam  (10-11-2013),Lauzy  (10-11-2013)

  14. #49
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Australia
    Posts
    692
    Thanks
    577
    Thanked
    175
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by NancyBlackett View Post
    I was just trying to point out that $21 wouldn't be feasible for a lot of families. So a 'challenge' to reduce weekly top up costs to $21 wasn't necessarily an even starting point.

    Everyone who wants to participate probably needs to work out their own base costs and then challenge costs. Your challenge cost is $3 a day. Mine would probably be $10 a day.

    So I'm not in on a $21 a week challenge. I can't imagine I'm alone in that. On that basis I thought it might be more inclusive to broaden the 'challenge' to a serving or daily cost.

    Again, my apologies for misunderstanding.
    You're over thinking it still.

  15. The Following User Says Thank You to tatia&shura For This Useful Post:

    dee1  (12-11-2013)

  16. #50
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    my house
    Posts
    17,710
    Thanks
    1,392
    Thanked
    7,295
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    I see what both of you are saying.

    There are 2 adults and 3 children in this house, so $21 is unrealistic for me, but I'm willing to try and be more conscious of my spending this week. I'd probably spend that much on bread and milk alone, but I am interested in using the mountain of leftovers I have and things in the cupboard to try and save a bit of money this week.


 

Similar Threads

  1. Welcome to the challenge!
    By Apple iPhart6 in forum Bubhub's Body Bootcamp Bustin' Brigade
    Replies: 55
    Last Post: 28-02-2013, 15:02
  2. Anyone up for another challenge?
    By Petulia in forum Photography Chat
    Replies: 35
    Last Post: 26-12-2012, 20:21
  3. Answering GQs challenge
    By purplesparkles in forum purplesparkles
    Replies: 5
    Last Post: 03-12-2012, 19:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Pebblebee
Parents spend hours looking for things they need NOW. The keys, the remote, darling daughter's treasured teddy. Stop wasting precious time looking & start finding with Bub Hub reviewed Pebblebee Smart Tag. Simply attach a Pebblebee and find it fast.
sales & new stuffsee all
Wendys Music School Melbourne
Wondering about Music Lessons? FREE 30 minute ASSESSMENT. Find out if your child is ready! Piano from age 3 years & Guitar, Singing, Drums, Violin from age 5. Lessons available for all ages. 35+ years experience. Structured program.
Use referral 'bubhub' when booking
featured supporter
Softmats
Softmats specialises in safe, non-toxic, and durable play mats. The international Premium Dwinguler™ Play Mats and Premium Bubba Mat™ range of floor spaces are the best quality in the world.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!