+ Reply to Thread
Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 51 to 60 of 70
  1. #51
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Sydney
    Posts
    309
    Thanks
    77
    Thanked
    41
    Reviews
    0
    $100 a week

    Can get it down to $75 if I plan for the fortnight

    2 adults and 2 kids

  2. #52
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6,024
    Thanks
    5,460
    Thanked
    4,398
    Reviews
    20
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by GreenMama View Post
    Not a huge amount, but we're not out looking every day. We've found a couple of hot spots near us so check them regularly and get lots of bread from bakeries. We've found that lots actually leave unsold bread in a box either next to or on top of their dumpsters! We get a fair bit from fruit and veg shops but it's usually a big stash of something. Last week DP brought home two plastic bags full of pears that were on the brink but totally fine, so we stewed them all and froze them. A few weeks ago we found a whole box of tomatoes and after carefully checking them all I only had to throw out a couple. I slow roasted them all and froze them for pasta sauce. It's seriously mind blowing the stuff that gets thrown out! I understand that shops won't be able to sell it but it's such a waste!
    I worked in restaurants and cafes for 4 years and the amount that had to be thrown out was incredible! I know many places donate to charities, but so many more could jump on board.

  3. #53
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    12,708
    Thanks
    9,557
    Thanked
    12,689
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the Week - week ended 9/1/15Busiest Member of the Week - week ended 7/11/14Busiest Member of the Week - week ended 3/10/14100 Posts in a week
    Far out... You ladies are awesome. I spend about $330 per week for 2 adults and a toddler. And I meal plan. Am trying to cut back but not having much luck. With working I tend to buy packaged/pre-made stuff that saves time.

  4. #54
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    12,708
    Thanks
    9,557
    Thanked
    12,689
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the Week - week ended 9/1/15Busiest Member of the Week - week ended 7/11/14Busiest Member of the Week - week ended 3/10/14100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by GreenMama View Post
    Not a huge amount, but we're not out looking every day. We've found a couple of hot spots near us so check them regularly and get lots of bread from bakeries. We've found that lots actually leave unsold bread in a box either next to or on top of their dumpsters! We get a fair bit from fruit and veg shops but it's usually a big stash of something. Last week DP brought home two plastic bags full of pears that were on the brink but totally fine, so we stewed them all and froze them. A few weeks ago we found a whole box of tomatoes and after carefully checking them all I only had to throw out a couple. I slow roasted them all and froze them for pasta sauce. It's seriously mind blowing the stuff that gets thrown out! I understand that shops won't be able to sell it but it's such a waste!
    Great tips. I think my problem is I only have a small freezer so can't store a tonne of stuff bought in bulk.

  5. #55
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    1,909
    Thanks
    217
    Thanked
    381
    Reviews
    6
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I'd probably say about $150/wk, which I think is pretty good considering the only two options around are Coles & woollies ( and a fruit shop, but it is more exxy than either supermarket and the food there is half rotten a lot of the time!)

  6. #56
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6,024
    Thanks
    5,460
    Thanked
    4,398
    Reviews
    20
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by VicPark View Post
    Far out... You ladies are awesome. I spend about $330 per week for 2 adults and a toddler. And I meal plan. Am trying to cut back but not having much luck. With working I tend to buy packaged/pre-made stuff that saves time.
    Can you give me an example of what you would have for dinner for a week?

  7. #57
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    5,931
    Thanks
    910
    Thanked
    4,460
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Subbing for later

  8. #58
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    794
    Thanks
    109
    Thanked
    411
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by anewme View Post
    $150 to $170 a week. I used to be able to do that a fortnight. I been lazy lately.

    That for 2 adults, 1 teenage boy who double what anyone else does, 2 pre-teen dd's a 5yr old and a 1 yr old ds's.
    So that is 7 of us all.

    wow that's impressive
    can I ask what sorts of food you eat? Dinners, lunches, breakfasts & snacks?

    I budget $220 a week for 2 adults, 3 children & a dog. We almost always never spend it all so the left over cash goes in our holiday tin I prefer to over budget a little bit for the weeks that we may need it!

  9. #59
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    5,931
    Thanks
    910
    Thanked
    4,460
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by redlipsandpearls View Post
    I worked in restaurants and cafes for 4 years and the amount that had to be thrown out was incredible! I know many places donate to charities, but so many more could jump on board.
    I've heard that you can no longer donate to charities as its not safe, food needs to be thrown away. Completely thing this is a load of cr@p but they actually police it I've heard. Even just loaves of bread etc!

  10. #60
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    tweed heads
    Posts
    1,021
    Thanks
    256
    Thanked
    38
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Around $200 a week for 2 adults and 2 kids.


 

Similar Threads

  1. Food Shopping Online
    By Cool Cookies in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 40
    Last Post: 27-04-2013, 16:05
  2. What do you spend on your food shopping each week?
    By neatfreak in forum General Chat
    Replies: 77
    Last Post: 29-01-2013, 14:20
  3. Online food shopping...
    By mum2mj in forum General Chat
    Replies: 23
    Last Post: 06-11-2012, 14:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Nice Pak Products
Australian Made and Owned. The Baby U Goat Milk Skincare range is enriched with soothing goats milk sourced from country, Victoria. Goat's milk has a pH level close to that of our own skin and contains natural sources of amino acids and vitamins.
sales & new stuffsee all
Pea Pods
Buy 2 Award Winning Pea Pods Reusable One Size Nappies for only $38 (in your choice of colours) and receive a FREE roll of Bamboo Liners. Don't miss out, we don't usually have discounts on the nappies, so grab this special offer!
Special Offer! Save $12
featured supporter
Pea Pods Reusable Nappies
Pea Pods are the smart choice when it comes to choosing what's best for you, your baby and the environment. Affordable and simple to use, Pea Pods keep your baby dry & happy. Visit our website to find your nearest stockist or order online.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!