+ Reply to Thread
Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 41 to 50 of 68
  1. #41
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    21,654
    Thanks
    15,094
    Thanked
    11,266
    Reviews
    14
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the WeekBusiest Member of the Week - week ended 5/2/14Busiest Member of the Week - week ended 31/10/14Busiest Member of the Week - week ended 24/10/14Busiest Member of the Week
    $150 to $170 a week. I used to be able to do that a fortnight. I been lazy lately.

    That for 2 adults, 1 teenage boy who double what anyone else does, 2 pre-teen dd's a 5yr old and a 1 yr old ds's.
    So that is 7 of us all.

  2. #42
    HugsBunny's Avatar
    HugsBunny is offline Once upon a time there was a bunny.........
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    6,603
    Thanks
    4,531
    Thanked
    1,966
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by SoThisIsLove View Post
    Tips? We are at $300 a fortnight atm and would love to get it lower
    I shop at aldi and only go to the big supermarkets if I need a name brand or fruit aldi doesn't stock. I'm very strict though and go straight to the product I need and don't browse whilst in that big supermarket.

    We eat expensive bakery bread but it gets eaten which is more than I can say for the cheap supermarket bread.

    I buy meat in bulk from aldi and separate into meal sizes then freeze. Kids have a fair bit of prepackaged food too.

  3. #43
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    4,423
    Thanks
    513
    Thanked
    1,068
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    $150-$180 per week. 2 adults, 7 and 4 year old, 1 cat and 2 birds

  4. #44
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    4,589
    Thanks
    1,303
    Thanked
    2,569
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by anewme View Post
    $150 to $170 a week. I used to be able to do that a fortnight. I been lazy lately.

    That for 2 adults, 1 teenage boy who double what anyone else does, 2 pre-teen dd's a 5yr old and a 1 yr old ds's.
    So that is 7 of us all.
    Amazing! Can you tell us what kind of things you cook?

  5. #45
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    987
    Thanks
    58
    Thanked
    26
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    $300 a week for food, cleaning stuff, toiletries etc.. for 2 adults, 2 kids. (3 yrs and 6 yrs old)

  6. #46
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    660
    Thanks
    9
    Thanked
    182
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Just worked out that we spend $95 a week. That's including $50 of fruit fruit and veg (we eat a lot of that lol) It does include all meat apart from beef which we eat 3 times a week because we have a beast done whenever we need beef. That's for 2 adults and 2 very very very hungry kids. That includes barely any pre-packaged food

  7. #47
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,880
    Thanks
    1,521
    Thanked
    972
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Around $70 a week I think. 2 adults, one toddler and a part-time teenager. We're vegan though, which makes a big difference I think. We buy grains and legumes in bulk, all fruit and veg from a grocer or markets. We do a bit of dumpster diving too.

  8. #48
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6,030
    Thanks
    5,464
    Thanked
    4,403
    Reviews
    20
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by GreenMama View Post
    We do a bit of dumpster diving too.
    Wow! Do you actually get much?

  9. #49
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,880
    Thanks
    1,521
    Thanked
    972
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by redlipsandpearls View Post
    Wow! Do you actually get much?
    Not a huge amount, but we're not out looking every day. We've found a couple of hot spots near us so check them regularly and get lots of bread from bakeries. We've found that lots actually leave unsold bread in a box either next to or on top of their dumpsters! We get a fair bit from fruit and veg shops but it's usually a big stash of something. Last week DP brought home two plastic bags full of pears that were on the brink but totally fine, so we stewed them all and froze them. A few weeks ago we found a whole box of tomatoes and after carefully checking them all I only had to throw out a couple. I slow roasted them all and froze them for pasta sauce. It's seriously mind blowing the stuff that gets thrown out! I understand that shops won't be able to sell it but it's such a waste!

  10. The Following User Says Thank You to GreenMama For This Useful Post:

    atomicmama  (16-09-2013)

  11. #50
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    online
    Posts
    1,146
    Thanks
    247
    Thanked
    461
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    It varies, but I think around $200-$300 a week


 

Similar Threads

  1. Food Shopping Online
    By Cool Cookies in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 40
    Last Post: 27-04-2013, 16:05
  2. What do you spend on your food shopping each week?
    By neatfreak in forum General Chat
    Replies: 72
    Last Post: 29-01-2013, 14:20
  3. Online food shopping...
    By mum2mj in forum General Chat
    Replies: 23
    Last Post: 06-11-2012, 14:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
WaterWipes
Give your babies bottom a gift this Xmas! They are the only wipe made using just water and a drop of grapefruit seed extract and may help avoid nappy rash. Check out the great reviews on bubhub and see our website for more info and availability.
sales & new stuffsee all
Bub Hub Sales Listing
HAVING A SALE? Let parents know about it with a Bub Hub Sales listing. Listings are featured on our well trafficked Sales Page + selected randomly to appear on EVERY page
featured supporter
Sudocrem / Infacol
Sudocrem® Healing Cream is a soothing emollient cream which aids and assists in the management of nappy rash, eczema, abrasions, wounds and minor skin irritations. Infacol Wind Drops are an effective method of treating wind in infants.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!