+ Reply to Thread
Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 31 to 40 of 70
  1. #31
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6,019
    Thanks
    5,460
    Thanked
    4,397
    Reviews
    20
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by SoThisIsLove View Post
    Id love to get ours down to that? Any tips?

    Ive managed to get it down to $300 a fortnight from $450 but cant seem to get much lower that that
    Be poor and have no choice

    I do a general meal plan
    Shop at aldi for basics
    Improvise ie. I love honey mustard chicken volauvents but I've started doing puff pastry in a muffin tin instead (saves about $7 switching from vol cases to pastry sheets)
    Buy the cheapest option when possible
    Buy meat in bulk packs
    Use rice, pasta or potatoes to stretch a meal
    Make a lot of lunch things from scratch like mini quiches, sausage rolls etc.

    Dinners that get cooked regularly:
    -Devilled sausages with mash and veg
    -Pasta bake (pasta, mince, sauce, cheese) will do two nights
    -Quiche (homemade including shortcrust base) with chips and salad
    -Chicken fried rice packed with veg
    -Tacos
    -Homemade chicken parmas with baked veg or chips & salad
    -chicken & basil pesto pasta
    -meatloaf with mash & veg
    -spaghetti bolognese
    Most of those will also have enough left for lunch or dinner the next day.

  2. #32
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,431
    Thanks
    1,238
    Thanked
    1,710
    Reviews
    9
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    2 adults and a toddler, we spend about $150 a week

  3. #33
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1,878
    Thanks
    76
    Thanked
    629
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by Secret of Cleo View Post
    Way too much at the moment! Miss 10 has been loving things like deli cheese and crackers for afternoon tea, she's a good eater and has the more expensive breakfast like Burcher muesli. We've switched to Mungalli Creek yoghurt and milk too, I've found we now use less milk than before but it's a bit more expensive and the yoghurt is nice but again it's not cheap. We have loads of room to move in our budget. We go to the shop most days so I haven't really sat down and worked out how much it would cost. We do get good quality and we buy meat from the butcher and fruit and veg from the market on a Sunday then top up at the local produce place. I've only recently switched to Mungalli Creek dairy but so glad to have discovered it.
    I haven't seen you around recently! Glad you're here!

    I spend approx $100 a week for DD and I, she is TT so no nappies etc

  4. #34
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Melbourne
    Posts
    6,213
    Thanks
    387
    Thanked
    594
    Reviews
    3
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    We spend around $300/week for me, dh, 6yo ds and almost 2yo dd. Ds is still in pullups at night and dd is still in nappies, so they are a definite added expense. We definitely spend less when we meal plan and shop once a week, but life can get busy sometimes and then I don't plan the weekly shop so well and suddenly I end up going every 2nd day and buying more & more stuff and it becomes rather expensive.

  5. #35
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    3,525
    Thanks
    1,890
    Thanked
    2,539
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    For me it's not the food that kills my wallet at the supermarket, it's those damn laundry and bathroom isles!

  6. #36
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    4,109
    Thanks
    1,604
    Thanked
    2,085
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    We spend about 200-250pw with a $300 shop occasionally when staples are low or I'm about to do a batch cook.

    2 adults, 5yo and 3mo in nappies who occasionally gets formula. We hardly ever go out so I 'indulge' a little with the groceries (nice chocolate, out of season fruit etc). As it is my nearest Supermarket is 20 min away, local butcher way more pricey, closest Veg market 1hr+ away, no Aldi in WA and I've found Spud Shed stuff goes off so quickly what I save in $$ just goes in the bin.

    Sent from my GT-S5830 using BubHub

  7. #37
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,362
    Thanks
    135
    Thanked
    129
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I aim for $160/week for 2 adults and 2 kids. About once a month I do a bigger shop at Aldi and stock up on cleaning stuff, meat etc.

  8. #38
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Brisbane Northside
    Posts
    341
    Thanks
    15
    Thanked
    41
    Reviews
    0
    I spend on average $200-220/week for two adults and a toddler. This includes lunches (and daycare meals), toiletries, nappies and cleaning products. But not alcohol or dog food which we pick up separately.

  9. #39
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    757
    Thanks
    99
    Thanked
    120
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Usually around $260 for the fortnight with milk and bread trips in between And that's for me hubby and 7 yr old

  10. #40
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    TAS
    Posts
    1,191
    Thanks
    454
    Thanked
    782
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We spend about 120-140 a week and its only the two of us at the moment. Meal planning helps me. And I stay clear of junk food and fizzy.


 
+ Reply to Thread
Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Food Shopping Online
    By Cool Cookies in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 40
    Last Post: 27-04-2013, 16:05
  2. What do you spend on your food shopping each week?
    By neatfreak in forum General Chat
    Replies: 77
    Last Post: 29-01-2013, 14:20
  3. Online food shopping...
    By mum2mj in forum General Chat
    Replies: 23
    Last Post: 06-11-2012, 14:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Tambo Teddies
Visit our online store and select your individually handmade natural sheepskin teddy bear. Our soft and loveable bears come in a range of styles and colours. Created in Outback Queensland each bear is unique individual. 100% Australian made!
sales & new stuffsee all
Bub Hub Sales Listing
HAVING A SALE? Let parents know about it with a Bub Hub Sales listing. Listings are featured on our well trafficked Sales Page + selected randomly to appear on EVERY page
featured supporter
ProSwim
ProSwim Rostrevor runs learn to swim classes for children and adults. Lessons are run during the Summer months (Oct-Mar). Our indoor centre at Plympton Park has lessons all year round, including school holidays.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!