+ Reply to Thread
Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 70
  1. #21
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    10,291
    Thanks
    3,115
    Thanked
    6,303
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Quote Originally Posted by sweetpeamummy View Post
    I've been recommended a dog food called barf for our mastiff.
    Yes!!! But I've been making it myself - she loves it! I got the recipe from the BARF vet - I'm just not sure how much she will eat when she's bigger!! ( its gross as its raw but easy to do!)

  2. #22
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    19,602
    Thanks
    3,256
    Thanked
    4,044
    Reviews
    8
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    I try to stay around $350 a fortnight ($400 max) for 2 adults, toddler and preschooler. Including nappies, household products and food.

    Sent from my GT-I9300 using The Bub Hub mobile app

  3. #23
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    360
    Thanks
    4
    Thanked
    102
    Reviews
    0
    Way too much at the moment! Miss 10 has been loving things like deli cheese and crackers for afternoon tea, she's a good eater and has the more expensive breakfast like Burcher muesli. We've switched to Mungalli Creek yoghurt and milk too, I've found we now use less milk than before but it's a bit more expensive and the yoghurt is nice but again it's not cheap. We have loads of room to move in our budget. We go to the shop most days so I haven't really sat down and worked out how much it would cost. We do get good quality and we buy meat from the butcher and fruit and veg from the market on a Sunday then top up at the local produce place. I've only recently switched to Mungalli Creek dairy but so glad to have discovered it.

  4. #24
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4,953
    Thanks
    3,680
    Thanked
    1,949
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by redlipsandpearls View Post
    Ours is roughly $150 a fortnight.

    Eta- for 2 adults and a 2 1/2 yr old
    Id love to get ours down to that? Any tips?

    Ive managed to get it down to $300 a fortnight from $450 but cant seem to get much lower that that

  5. #25
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4,953
    Thanks
    3,680
    Thanked
    1,949
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by HugsBunny View Post
    $120-$150 a fortnight for myself and two very hungry boys.
    Tips? We are at $300 a fortnight atm and would love to get it lower

  6. #26
    Join Date
    May 2012
    Posts
    804
    Thanks
    222
    Thanked
    292
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    2 adults and 4 kids I spend around $200-230 week.
    I try and spend less, Barely buy any junky snacks, lots of healthy food etc but the 4 kids eat a lot.

  7. #27
    Join Date
    May 2010
    Location
    WA
    Posts
    2,613
    Thanks
    1,495
    Thanked
    686
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    We have $350f/n for 2 adults and an 18mo. If the money runs out, we have to make do as there is no extra in the kitty.

    Sent from my HTC Desire X using The Bub Hub mobile app

  8. #28
    Gothel's Avatar
    Gothel is offline Skip the drama, stay with Mama!
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Stressame Street
    Posts
    6,515
    Thanks
    2,368
    Thanked
    2,113
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    We spend about 250 a week, it's hard to get it lower as we have allergies and have to buy very specific brands and products.
    Eta that's for 2 adults& 2 kids
    Last edited by Gothel; 15-09-2013 at 22:03.

  9. #29
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    923
    Thanks
    229
    Thanked
    224
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Wow everyone's food bills are a lot less than mine. I spend approx $250-$300 a week for 2 adults, a 4yo and 16 mth old. Would love to spend less but don't know what to change. Ive started to get washing liquid and laundry liquid at red dot which saves a lot, I cook from scratch and don't buy the kids pre packaged snacks or anything. Any suggestions?

  10. #30
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Melbourne
    Posts
    3,708
    Thanks
    893
    Thanked
    2,784
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by twolittlemunchkins View Post
    Wow everyone's food bills are a lot less than mine. I spend approx $250-$300 a week for 2 adults, a 4yo and 16 mth old. Would love to spend less but don't know what to change. Ive started to get washing liquid and laundry liquid at red dot which saves a lot, I cook from scratch and don't buy the kids pre packaged snacks or anything. Any suggestions?
    Same here with 2 adults, a 3 year old and a 14 month old. And 2 cats. I CBFd driving round sourcing cheap fruit & veg or bulk products. I get everything from one place (Coles or Woolies). I grocery shop with both kids in tow and the idea of traipsing around to multiple shops makes me feel all twitchy.


 

Similar Threads

  1. Food Shopping Online
    By Cool Cookies in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 40
    Last Post: 27-04-2013, 16:05
  2. What do you spend on your food shopping each week?
    By neatfreak in forum General Chat
    Replies: 77
    Last Post: 29-01-2013, 14:20
  3. Online food shopping...
    By mum2mj in forum General Chat
    Replies: 23
    Last Post: 06-11-2012, 14:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
WaterWipes
Give your babies bottom a gift this Xmas! They are the only wipe made using just water and a drop of grapefruit seed extract and may help avoid nappy rash. Check out the great reviews on bubhub and see our website for more info and availability.
sales & new stuffsee all
Wendys Music School Melbourne
Wondering about Music Lessons? FREE 30 minute ASSESSMENT. Find out if your child is ready! Piano from age 3 years & Guitar, Singing, Drums, Violin from age 5. Lessons available for all ages. 35+ years experience. Structured program.
Use referral 'bubhub' when booking
featured supporter
Einsteinz Music
Fun & interactive music classes!
Classes are taught by professional musicians! Children are taught the fundamentals of music: beat, pitch, rhythm and tempo through hands-on experience. Click for more details!!!
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!