+ Reply to Thread
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 36 of 36
  1. #31
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Jerilderie
    Posts
    1,050
    Thanks
    487
    Thanked
    519
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Yes and it is worth it. I drive and travel a lot so get stuff as part of my trips to make it more worth the trip

    Aldi 3 L milk $2.80 from memory
    Only have an IGA whee I live and the same milk costs $4.85. We can use anything from 2 - 4 L in a day. We have a big freezer so might buy as much as 45 L at a time

    I buy in bulk and buy specials what ever happens to be there at the time. I get to know when different stores puts out their clearance items and try to buy then. Often and end of the line might be 1/2 price

    My last trip to Aldi's saved me over $200 for buying locally


    Dave The Turning Cowboy

    turning wood into art

  2. #32
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    1,146
    Thanks
    251
    Thanked
    371
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Yep. Always get fruit & vege from the markets.... Far cheaper!!!

  3. #33
    Join Date
    May 2010
    Location
    Brisbane
    Posts
    3,202
    Thanks
    1,702
    Thanked
    2,424
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I buy fruit and veg from either markets or fruit and veg shop.
    bread from the bakery.
    cleaning stuff and baby stuff from ALDI.
    Meat from butcher.
    only go to close or woollies once every 2 weeks (or longer) for other stuff but visit the above mentioned stores (besides ALDI) at least a couple of times a week.

  4. #34
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4,953
    Thanks
    3,680
    Thanked
    1,949
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I was, but now i just go to Woolworths and shop using the specials as much as i can. I still stick to our budget of $150 a week.

    I find when i buy from my local fruit n veg shops some things are cheaper, some are more but the fruit and veg dont last as long.

  5. #35
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6,029
    Thanks
    5,464
    Thanked
    4,403
    Reviews
    20
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    We usually shop at aldi, then woolies or coles for specific things. We get meat packs feom the butchers when needed and bread from the bakery. I find it cheaper this way compared to just doing all of our groceries at woolies/coles

  6. #36
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    233
    Thanks
    19
    Thanked
    49
    Reviews
    0
    Once every 3 weeks I do shopping at the Fruit & Veg Shop & Bulk Meat (Tasman's). Usually $50 - $75 depending on how much or what I'm getting.


    Then once a week I do Safeway/Woolies for everything else, usually $50 unless needing specific 'extra' items (eg: having people over, toiletries, cleaning, etc) which might bump it up to $100, but I generally buy home-brand or items we 'need' when they are on special only.

    *I tend too bulk buy then prep & portion size it all & freeze.
    Last edited by Bumblebeez00; 14-09-2013 at 22:36.


 

Similar Threads

  1. Food Shopping Online
    By Cool Cookies in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 40
    Last Post: 27-04-2013, 16:05
  2. What do you spend on your food shopping each week?
    By neatfreak in forum General Chat
    Replies: 72
    Last Post: 29-01-2013, 14:20
  3. Online food shopping...
    By mum2mj in forum General Chat
    Replies: 23
    Last Post: 06-11-2012, 14:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Ro&Co
Share magical moments this Christmas with this gorgeous gingerbread house. Exclusively available in Brisbane, with FREE delivery in Brisbane Metro areas. Each Christmas Centrepiece is unique and made to order, from $240.
sales & new stuffsee all
Bub Hub Sales Listing
HAVING A SALE? Let parents know about it with a Bub Hub Sales listing. Listings are featured on our well trafficked Sales Page + selected randomly to appear on EVERY page
featured supporter
Softmats
Softmats specialises in safe, non-toxic, and durable play mats. The international Premium Dwinguler™ Play Mats and Premium Bubba Mat™ range of floor spaces are the best quality in the world.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!