+ Reply to Thread
Page 7 of 12 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 61 to 70 of 111
  1. #61
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    4,663
    Thanks
    1,961
    Thanked
    2,568
    Reviews
    6
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by delirium View Post
    I have the easi-yo homemade yoghurt. You just buy the powder sachet for about $3.50, add water, shake then put in the container overnight and it makes 1kg. It does work out heaps cheaper and some like greek and honey are almost as good as Jalna, it's preservative free with lots of flavours. The downside though, is that I find in the winter it doesn't set properly so I buy the bought 1kg tubs. You live in a warm climate so it should be fine, it gets very cold here in winter.
    .
    In winter instead of using cold water to mix with the powder use formula temp water and it will set better.

  2. The Following User Says Thank You to amyd For This Useful Post:

    delirium  (11-08-2013)

  3. #62
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    4,663
    Thanks
    1,961
    Thanked
    2,568
    Reviews
    6
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by Mummy12 View Post
    And I'm pretty sure. Actually positive coles sell comfy bots nappy pants which would be a lot cheaper and I know there nappies have a good following and heaps Recommend them so might be worth a try?
    Woolies do own brand nappy pants now. They seem ok and are cheaper than the other brands.

  4. #63
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    4,663
    Thanks
    1,961
    Thanked
    2,568
    Reviews
    6
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by Mummy12 View Post
    And I'm pretty sure. Actually positive coles sell comfy bots nappy pants which would be a lot cheaper and I know there nappies have a good following and heaps Recommend them so might be worth a try?
    Woolies do own brand nappy pants now. They seem ok and are cheaper than the other brands.

  5. #64
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Country WA
    Posts
    6,641
    Thanks
    3,134
    Thanked
    3,024
    Reviews
    13
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Cut out the steak. I know you said your husband is fifo and you only eat it when he's there, but he needs to make some sacrifices to help you save, and that's a good place to start.

  6. The Following User Says Thank You to Californication For This Useful Post:

    IndigoJ  (12-08-2013)

  7. #65
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Sautéed with bacon
    Posts
    6,070
    Thanks
    271
    Thanked
    2,695
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by amyd View Post
    Woolies do own brand nappy pants now. They seem ok and are cheaper than the other brands.
    My 9yr old (bless him) wears the red Aldi nappies. He's quite small for his age though. But they do the job and cheap as chips!
    (Yes... We are addressing his bed wetting. ; p )

  8. #66
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    621
    Thanks
    1,324
    Thanked
    174
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Aldi nappies are the best!! I used huggies when dd was a newborn then started buying Aldi nappies at infant stage, she's now in crawlers and I cannot fault them. Only $11.50 pk for about 60, much cheaper than supermarket brands too :-)

    Sent from my HTC Sensation XL with Beats Audio X315b using The Bub Hub mobile app

  9. The Following User Says Thank You to olismumma For This Useful Post:

    jagamoe  (12-08-2013)

  10. #67
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11,313
    Thanks
    1,749
    Thanked
    1,815
    Reviews
    24
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Quote Originally Posted by olismumma View Post
    Aldi nappies are the best!! I used huggies when dd was a newborn then started buying Aldi nappies at infant stage, she's now in crawlers and I cannot fault them. Only $11.50 pk for about 60, much cheaper than supermarket brands too :-)

    Sent from my HTC Sensation XL with Beats Audio X315b using The Bub Hub mobile app
    No aldi near me I use woolies brand or babylove, whichever is cheapest.

    Sent from my GT-P7500 using BubHub

  11. #68
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    1,233
    Thanks
    17
    Thanked
    267
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Have you tried Grocery Run? They are a online website with $11 capped shipping. They have so many specials all the time with brand name stuff. Might make a saving there?

    At DS1 school they have litterless lunches so I have a cooler bag with a hard container for a sandwich, yoghurt, carrot/celery and a piece of homemade cake/biscuit. I use a little water bottle I freeze each night to keep his lunch cold that fits under the yoghurt container. He has a separate water bottle they all have to have and they have a special spot for in the class but he can use the little frozen bottle that has defrosted by lunch if he wants super cold water. Could something like that work? I just bought the container and cooler bag from Woolies.

    Have you guys got a good vege/fruit patch? We have really paid attention to ours this year and we are getting a good return from it! I am hoping the set up cost will be recovered quickly and we can have really nice fruit and veges.

  12. The Following User Says Thank You to Aquillah For This Useful Post:

    IndigoJ  (11-08-2013)

  13. #69
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11,313
    Thanks
    1,749
    Thanked
    1,815
    Reviews
    24
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Veggie garden, nope. I'm not even going to bother lol. I kill everything I try to grow. I hate gardeningb with a passion.

    I haven't seen that site I'll have a look at it.

    Sent from my GT-I9100 using The Bub Hub mobile app

  14. #70
    Join Date
    May 2013
    Location
    Brisbane
    Posts
    104
    Thanks
    1
    Thanked
    18
    Reviews
    0
    Indigo, I make yoghurt at home, without the need of a yoghurt maker. All you need is milk, and 1 spoon of yoghurt from the previous batch.

    My hubby is not big on money saving, but between the two of us, we spend 100 $ a fortnight for groceries. We eat mostly vegetarian food though!! I wash the dishes by hand, don't use the dishwasher( but its just 2 of us, so not many dishes), we buy HB dishwasher tablets, dishwashing liquid, washing powder as well as all other cleaning stuff. We have just moved into a new home and used Kmart and superamart to do it all up, saving a huge sum.

    We dont have kids yet, first due in dec, so cant say about those expenses!!


 

Similar Threads

  1. Best Money Saving Tips!
    By IndieBelle in forum General Chat
    Replies: 5
    Last Post: 01-04-2013, 20:56
  2. Money saving tips for my wedding!
    By Mod-Zeddie in forum Weddings
    Replies: 19
    Last Post: 01-02-2013, 07:26
  3. Do you have any money saving tips?
    By decemberbubba in forum Family Finances
    Replies: 10
    Last Post: 27-11-2012, 09:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Ro&Co
Share magical moments this Christmas with this gorgeous gingerbread house. Exclusively available in Brisbane, with FREE delivery in Brisbane Metro areas. Each Christmas Centrepiece is unique and made to order, from $240.
sales & new stuffsee all
Wendys Music School Melbourne
Wondering about Music Lessons? FREE 30 minute ASSESSMENT. Find out if your child is ready! Piano from age 3 years & Guitar, Singing, Drums, Violin from age 5. Lessons available for all ages. 35+ years experience. Structured program.
Use referral 'bubhub' when booking
featured supporter
LCF Fun Languages Australia
We offer foreign language lessons for children 2-12 yrs in French, Spanish, Mandarin, Italian or German as after-school and preschool clubs or private language tuition. This is play-based, full immersion language learning with proven results!
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!