+ Reply to Thread
Page 6 of 12 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 51 to 60 of 111
  1. #51
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Toowoomba
    Posts
    15,262
    Thanks
    628
    Thanked
    1,178
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the Week - week ended 26/3/15100 Posts in a week
    Ham will freeze and is a crap load cheaper from the deli than in those little packs.

    DS loves this (and so do I) http://thesuzchef.blogspot.com.au/20...ana-bread.html

    I'll see if I can find it, I had a recipe for a pasta frittata thingy that DS loved too.

    ETA: http://www.taste.com.au/recipes/2708...able+frittatas
    But as is it would lack flavour to us so we added onion and garlic. DS doesn't eat capsicum either so we changed up what vege went in it.

    Sent from my GT-N8010 using The Bub Hub mobile app
    Last edited by Chunkydunks; 10-08-2013 at 23:09.

  2. The Following User Says Thank You to Chunkydunks For This Useful Post:

    IndigoJ  (10-08-2013)

  3. #52
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Sautéed with bacon
    Posts
    6,070
    Thanks
    271
    Thanked
    2,695
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Try storing ham in a Tupperware container with paper towel. It lasts much longer. Just buy whatever's in special from the deli and store it as soon a you get home.!
    You could also cook once, eat twice.
    A roast chicken does us for 3 different meals. Roast and veg, left over meat for sandwiches/soup. Carcass for soup/stock. Things like that. A free range chock from our butcher is $10.

  4. The Following User Says Thank You to faroutbrusselsprout For This Useful Post:

    IndigoJ  (10-08-2013)

  5. #53
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    1,146
    Thanks
    251
    Thanked
    371
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Buy things that you can stretch far. For example I buy 500g of mince, add grated carrot, onion, mushrooms, garlic & pasta sauce... And I can divide that across 3 meals. Sausages is another thing you can buy cheap that you can do a lot with...

    When my son was young I was using chux as baby wipes cause I didn't want to use any products on his skin. Just have a bowl in the nursery and everything you go for a change fill it with warm water. It definitely saved us a lot of money.... As we go through a lot of wipes now.

    Buy cloth nappies.

    Conserve electricity where you can. E.g stop using dryer, switch off power points when you aren't using them.

    Definitely cut out the prepacked school snacks. They are so expensive. Buy rice crackers that you can usually get for $2 and cut up cheese to go with them.

    Review all your expenses. E.g if you have austar, do you really need it? Can you get your insurance any cheaper? Etc etc

  6. #54
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11,313
    Thanks
    1,749
    Thanked
    1,815
    Reviews
    24
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Quote Originally Posted by faroutbrusselsprout View Post
    Try storing ham in a Tupperware container with paper towel. It lasts much longer. Just buy whatever's in special from the deli and store it as soon a you get home.!
    You could also cook once, eat twice.
    A roast chicken does us for 3 different meals. Roast and veg, left over meat for sandwiches/soup. Carcass for soup/stock. Things like that. A free range chock from our butcher is $10.
    I tend to only cook what we need when its just the kids and I. Or I'll do a few bulk cooks and just reheat for meals. When dp is home we cook differently. If we have a roast b or silverside ill make frittersb the next day or just have the same meal again. I'd there a way to cook bulk cabonara/alfredo to freeze? The kids love those packets. Also is buying to cook in bulk expensive. We really only have $300 for the fn so I can't spend up to cook and freezer if that makes sense.

    Sent from my GT-I9100 using The Bub Hub mobile app

  7. #55
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    965
    Thanks
    7
    Thanked
    234
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by IndigoJ View Post
    I tend to only cook what we need when its just the kids and I. Or I'll do a few bulk cooks and just reheat for meals. When dp is home we cook differently. If we have a roast b or silverside ill make frittersb the next day or just have the same meal again. I'd there a way to cook bulk cabonara/alfredo to freeze? The kids love those packets. Also is buying to cook in bulk expensive. We really only have $300 for the fn so I can't spend up to cook and freezer if that makes sense.

    Sent from my GT-I9100 using The Bub Hub mobile app
    We generally spend arouns$150 a fn on groceries with a couple of top ups during the week. I will usually on one day make up a few different meal. I usually do 500g mince in the slow cooker and bulk it out with crushed tomatoes tomato soup etc to make a bolognaise and we can usually freeze 3 nights worth out of that. (I think 500g mince is $3 at coles) then il usually do a chicken stirfry or chicken tonight type thing or 2 500g of chicken thighs on each bout $8-9 a kilo and frozen veg etc.
    these make easy meals for nights I work til 6 or just days where we are busy we always have something healthy and saves us running out for take away

  8. The Following User Says Thank You to Mummy12 For This Useful Post:

    IndigoJ  (10-08-2013)

  9. #56
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11,313
    Thanks
    1,749
    Thanked
    1,815
    Reviews
    24
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    I think another thing that's costs to much is ds1s night nappies. He is being really stubborn with night training. We use Hughes dry nights i think they are. I tried using the biggest cloth nappies a have but they don't fit him.

    Sent from my GT-I9100 using The Bub Hub mobile app

  10. #57
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    1,083
    Thanks
    200
    Thanked
    425
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by Mummy12 View Post
    With your ds yoghurt can you buy a big tub and divvy up into containers I find this is cheaper than the little tubs and can add your own fruit/tinned fruit to mix it up. I also find you can get a longer use by date on the big tubs than the little ones (I find we usually waste a few cos a week use by on 12 tubs etc)
    http://www.pouched.com.au/pouch-packs
    I use these for 'squeezies'. Ican make a 100ml squeexie for about 30c. Much better than $1.50.
    Buy bulk where you can. Do you have a cash and carry where you are? I get all my staples (flour, sugar, bicarb, breadcrumbs etc) at the cash and carry. Heaps cheaper. Shop around...if you go to the super markets at the end of the day there is usually marked down breads and meats. IGA is really good for this.

    http://babyparenting.about.com/cs/di...g/ht/wipes.htm
    Last edited by loislane2010; 11-08-2013 at 00:27.

  11. The Following User Says Thank You to loislane2010 For This Useful Post:

    twotrunks  (11-08-2013)

  12. #58
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    827
    Thanks
    36
    Thanked
    433
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I would cut put the dry nights and use the jumbo sized Coles or Woolies brand disposables- that will save a few dollars a week- we moved my neice back to nappies from dry nights and she got really angry and said I'm not a baby and toilet trained in 3 nights. We have also never bought disposable wipes. I have 50 face washers (3 in nappies) that I just wash with my nappies- when we recently went on holidays and I bought nappies and wipes we spent over $100 that week and I think $20 was wipes.

  13. The Following User Says Thank You to Meags82 For This Useful Post:

    jagamoe  (12-08-2013)

  14. #59
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    1,260
    Thanks
    589
    Thanked
    687
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I think the baby love pull ups or night pants were cheaper than Huggies from memory & they worked just as well for us.

  15. #60
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    965
    Thanks
    7
    Thanked
    234
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by Meags82 View Post
    I would cut put the dry nights and use the jumbo sized Coles or Woolies brand disposables- that will save a few dollars a week- we moved my neice back to nappies from dry nights and she got really angry and said I'm not a baby and toilet trained in 3 nights. We have also never bought disposable wipes. I have 50 face washers (3 in nappies) that I just wash with my nappies- when we recently went on holidays and I bought nappies and wipes we spent over $100 that week and I think $20 was wipes.
    And I'm pretty sure. Actually positive coles sell comfy bots nappy pants which would be a lot cheaper and I know there nappies have a good following and heaps Recommend them so might be worth a try?

  16. The Following User Says Thank You to Mummy12 For This Useful Post:

    IndigoJ  (11-08-2013)


 

Similar Threads

  1. Best Money Saving Tips!
    By IndieBelle in forum General Chat
    Replies: 5
    Last Post: 01-04-2013, 20:56
  2. Money saving tips for my wedding!
    By Mod-Zeddie in forum Weddings
    Replies: 19
    Last Post: 01-02-2013, 07:26
  3. Do you have any money saving tips?
    By decemberbubba in forum Family Finances
    Replies: 10
    Last Post: 27-11-2012, 09:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Bamboo Lulu
Super soft, fun prints & basics for baby, made from bamboo & organic cotton plus non-toxic wooden toys. • Hypoallergenic - perfect for eczema relief • Everything needed to shop for a baby shower • 10% off + FREE gift with purchase. Use code BUBHUB
sales & new stuffsee all
The Health Hub
Give a new mum a fitness boost for Christmas & New Year. Studio-based, small group training sessions - cardio, strength, core, Pilates & boxing. Choice of 16 hrs per week, flexible-arrival feature - bubs & kids welcome! Gift vouchers available.
featured supporter
Billington Street
For stationery as unique as you are! ♥ Handmade, custom designed stationery for all of life's celebrations
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!