+ Reply to Thread
Page 10 of 12 FirstFirst ... 89101112 LastLast
Results 91 to 100 of 111
  1. #91
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11,313
    Thanks
    1,749
    Thanked
    1,815
    Reviews
    24
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    I looked at the yogurt makers today. They didn't seem worth it. $3.50 for the plain (unsweetened). Or $4.30 for the flavoured. It's $4.50 for a a tub of flavoured yogurt. Even if I flavour the plain I don't knew if I can do that for $1.00 and if a can is still a lot of effort lol.

    Sent from my GT-I9100 using The Bub Hub mobile app

  2. #92
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4,953
    Thanks
    3,680
    Thanked
    1,949
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    We also use the woolies loo paper, its the cheapest there and quality is acceptable lol

    I only use vinegar to clean and cheap ajax lemon cream bleach cleanser for the toilet ( its $2 something a bottle) The amount and cost of cleaners is mind boggling

    Also laundry liquid is expensive but I discovered eart choice brand 1L for about $2.20. Bargain!!!

    Sent from my GT-I9305T using The Bub Hub mobile app

  3. #93
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    965
    Thanks
    7
    Thanked
    234
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by IndigoJ View Post
    I looked at the yogurt makers today. They didn't seem worth it. $3.50 for the plain (unsweetened). Or $4.30 for the flavoured. It's $4.50 for a a tub of flavoured yogurt. Even if I flavour the plain I don't knew if I can do that for $1.00 and if a can is still a lot of effort lol.

    Sent from my GT-I9100 using The Bub Hub mobile app
    Where did you price the yoghurt sachets I picked one up at coles yesterday after reading this. Their sachets were from 3.20-3.90 which is heaps cheaper than the 6-7 a tub I was paying for the good brand full cream yoghurt with lower sugars etc.
    I also second snugglers nappies we have just changed to them in the last month and love them and $20 a box at big w at the moment just stocked up.

    We also use the quilton toilet paper the $10 for 20ish rolls. Lasts us ages and is soft

  4. #94
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,865
    Thanks
    986
    Thanked
    3,330
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by IndigoJ View Post
    I looked at the yogurt makers today. They didn't seem worth it. $3.50 for the plain (unsweetened). Or $4.30 for the flavoured. It's $4.50 for a a tub of flavoured yogurt. Even if I flavour the plain I don't knew if I can do that for $1.00 and if a can is still a lot of effort lol.

    Sent from my GT-I9100 using The Bub Hub mobile app
    Do the sachets make more though??

  5. #95
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    21,650
    Thanks
    15,094
    Thanked
    11,259
    Reviews
    14
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the WeekBusiest Member of the Week - week ended 5/2/14Busiest Member of the Week - week ended 31/10/14Busiest Member of the Week - week ended 24/10/14Busiest Member of the Week
    On the yoghurt maker thing, you can make it without maker and without the sachets.

    http://www.bestrecipes.com.au/recipe/yoghurt-L2270.html

  6. The Following User Says Thank You to LoveLivesHere For This Useful Post:

    IndigoJ  (12-08-2013)

  7. #96
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11,313
    Thanks
    1,749
    Thanked
    1,815
    Reviews
    24
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Quote Originally Posted by Mummy12 View Post
    Where did you price the yoghurt sachets I picked one up at coles yesterday after reading this. Their sachets were from 3.20-3.90 which is heaps cheaper than the 6-7 a tub I was paying for the good brand full cream yoghurt with lower sugars etc.
    I also second snugglers nappies we have just changed to them in the last month and love them and $20 a box at big w at the moment just stocked up.

    We also use the quilton toilet paper the $10 for 20ish rolls. Lasts us ages and is soft
    Woolies. They did have flavoured non brand for $4.00 According to the thing they make 1L. I bought a L tub to divide for lunch box. I have to get at more than 12 serves out if it or it will be the same as the indv tubs.

    Eta: the dearest 1l tub was 5.99 on special. I just liked at vaalia, ski ect. I bought ski which was $4.90.

    Anewme ill have a look at that on my computer tomorrow. Thanks

    Another thing is cooking oil. We usually buy Woolies brand olive oil. Wet don't ever cook with vegie oil. Is the hb oil better or is it good to buy quality?


    Sent from my GT-I9100 using The Bub Hub mobile app

  8. #97
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    21,650
    Thanks
    15,094
    Thanked
    11,259
    Reviews
    14
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the WeekBusiest Member of the Week - week ended 5/2/14Busiest Member of the Week - week ended 31/10/14Busiest Member of the Week - week ended 24/10/14Busiest Member of the Week
    I only use the hb olive oil or the spray oil, i haven't noticed a difference. I do that is because of big bum not the price oh and having a wog for a dh that thinks olive oil and tomato paste sandwiches are yum.

  9. #98
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11,313
    Thanks
    1,749
    Thanked
    1,815
    Reviews
    24
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    I'll just make a note on my ignorance about all this. My mum was a single mum and we never went without. I know she skrimped abs saved but she was great with budget. I never paid attention.

    Dp and I earn a lot. So in the 7yr we have been together we havent ever needed to look at prices or find cheaper aternatives. Recent events have forced us to change everything. We still earn the same amount but have overwhelming debts. So now we have to start thinking about this stuff and I've never had to before so it's a learning curve. I should have paid attention to mum.

    So thank you everyone for helping me. Sorry if I sound silly with all these questions. I appreciate all the help and thanks for taking the time to write out posts

    I've written everything down off this thread and when I go shopping in going to start making changes (with our budget, eg bulk food might have to wait a bit).

    Oh ftr our budget for food is $300 a fn. This fn I've spent $240. Add to that $20 for one maccas feed lay night add I had to go to hospital and feed the kids at the same time. stoked with that Di I hope I can get it down further. Though this fni have to buy nappies for both kids.

    Sent from my GT-I9100 using The Bub Hub mobile app

  10. #99
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11,313
    Thanks
    1,749
    Thanked
    1,815
    Reviews
    24
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Gosh that makes me sound hoity toity. I'm not I swear lol.

    Sent from my GT-I9100 using The Bub Hub mobile app

  11. #100
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4,953
    Thanks
    3,680
    Thanked
    1,949
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by IndigoJ View Post
    Gosh that makes me sound hoity toity. I'm not I swear lol.

    Sent from my GT-I9100 using The Bub Hub mobile app
    Not at all. Just honest

    Sent from my GT-I9305T using The Bub Hub mobile app

  12. The Following User Says Thank You to SoThisIsLove For This Useful Post:

    IndigoJ  (12-08-2013)


 

Similar Threads

  1. Best Money Saving Tips!
    By IndieBelle in forum General Chat
    Replies: 5
    Last Post: 01-04-2013, 20:56
  2. Money saving tips for my wedding!
    By Mod-Zeddie in forum Weddings
    Replies: 19
    Last Post: 01-02-2013, 07:26
  3. Do you have any money saving tips?
    By decemberbubba in forum Family Finances
    Replies: 10
    Last Post: 27-11-2012, 09:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Nice Pak Products
Australian Made and Owned. The Baby U Goat Milk Skincare range is enriched with soothing goats milk sourced from country, Victoria. Goat's milk has a pH level close to that of our own skin and contains natural sources of amino acids and vitamins.
sales & new stuffsee all
Pea Pods
Buy 2 Award Winning Pea Pods Reusable One Size Nappies for only $38 (in your choice of colours) and receive a FREE roll of Bamboo Liners. Don't miss out, we don't usually have discounts on the nappies, so grab this special offer!
Special Offer! Save $12
featured supporter
Baby U & The Wiggles - Toilet Training Products
Toilet training can be a testing time but Baby U is there to assist you and your toddler with the daunting task of toilet training. With a range of products that can be used at home, on holidays or out & about.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!