+ Reply to Thread
Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 111
  1. #1
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11,313
    Thanks
    1,749
    Thanked
    1,815
    Reviews
    24
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts

    Default Saving money tips.

    We are on a tight budget so im trying to save money around the house. Any tips?

    Things like, ive recently swapped to powdered milk as its cheaper. We drink about 9L a week and at $5 a 3L it works out to about $15+ a week. A pack of powdered milk makes 8L-9L and is $5 so i can save about $10 a week there.

    How would i save money with the dishwasher? Also, soap for the shower, anyway to save money there ect??

    Any other tips would be great

  2. #2
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    1,260
    Thanks
    589
    Thanked
    687
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I make pretty much every meal from scratch. My pantry only has the staples. But I have a thermomix so it's heaps easier. Maybe buy cheaper brands? Google home made soaps, dish washing detergent beauty products such as scrubs and things. Learning from my mum, lemon juice, vinegar & bi carb soda clean just about anything! Lol.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    22,848
    Thanks
    6,201
    Thanked
    16,895
    Reviews
    10
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Bubhub Blogger - Thanks100 Posts in a week
    Have you considered buying Woolies/Coles milk? I pay $3 for 3L so that's only $9 a week. I used powdered milk ages ago and found it wasn't very nice and really wasn't that much cheaper.

    I buy HB dishwashing tablets and they are great. We have a 2yo Bosch though so it washes well regardless.

  4. The Following User Says Thank You to delirium For This Useful Post:

    mrswhitehouse  (10-08-2013)

  5. #4
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11,313
    Thanks
    1,749
    Thanked
    1,815
    Reviews
    24
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Quote Originally Posted by delirium View Post
    Have you considered buying Woolies/Coles milk? I pay $3 for 3L so that's only $9 a week. I used powdered milk ages ago and found it wasn't very nice and really wasn't that much cheaper.

    I buy HB dishwashing tablets and they are great. We have a 2yo Bosch though so it washes well regardless.
    Yeah i did, we dont mind powdered milk though. I buy the HB packet. Id also never run out. We shop F/n so id need to have 6 3L in the fridge . If we run out i buy from the shop and its over $5 there.

    I looked at the HB tablets, are they really that much cheaper? I was thinking of buying the powder instead. Our DW is only a year old so it washes good.

  6. #5
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,667
    Thanks
    177
    Thanked
    347
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I agree with cooking from scratch. I cook almost everything myself and buy very few snacks and almost no soft drinks/juice. We eat a lot healthier and save lots of money. Today I spent $107 for the weeks groceries for 3 of us.

  7. #6
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,667
    Thanks
    177
    Thanked
    347
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Oh and I've recently discovered using vinegar and hot water for washing the floors. Works a treat!

  8. #7
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1,881
    Thanks
    76
    Thanked
    633
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Try Pinterest for home made soaps etc, there's a million recipes!!

  9. The Following User Says Thank You to SummerFun For This Useful Post:

    IndigoJ  (10-08-2013)

  10. #8
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11,313
    Thanks
    1,749
    Thanked
    1,815
    Reviews
    24
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    I wipe the benches with paper towel and soapy water. I use a steam mop too so dont spend much there.

    I use cloth nappies/disposables, and buy the cheapest good quality i can. I was thinking of making my own wipes for ds2 as well.

  11. #9
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    22,848
    Thanks
    6,201
    Thanked
    16,895
    Reviews
    10
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Bubhub Blogger - Thanks100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by IndigoJ View Post
    Yeah i did, we dont mind powdered milk though. I buy the HB packet. Id also never run out. We shop F/n so id need to have 6 3L in the fridge . If we run out i buy from the shop and its over $5 there.

    I looked at the HB tablets, are they really that much cheaper? I was thinking of buying the powder instead. Our DW is only a year old so it washes good.
    Ahh I see. Yeah running to the corner store or 7/11 will be much more expensive.

    Yes HB tabs are heaps cheaper. I get 30 for 5 bucks. In Finish and other brands you are looking at $15+. They wash fine, but like I said, we have a newish dishwasher that is a good brand so I'm unsure if the HB are good, or if the washer just washes really well if that makes sense.

    I suspect the HB powder is the same stuff just not in tablet form. DH usually packs the dishwasher and is lazy lol he demands the tablets but the powder is only about $3 I think? Normally I refuse to buy HB in cleaning and beauty products, this is the only one I buy.

  12. The Following User Says Thank You to delirium For This Useful Post:

    IndigoJ  (10-08-2013)

  13. #10
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    11,313
    Thanks
    1,749
    Thanked
    1,815
    Reviews
    24
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    I suck at cooking so cant see myself doing everything from scratch. DP is away fifo half a fortnight so our budget is $300 a f/n for two kids and one adult one week and 2kids, 2 adults the other week. Last shopping we spent $180 for the f/n though. DS1 gets sandwiches, fruit, one treat (tiny teddies or shapes, HB, bought in a box and divvied out). A yogurt and a cheap popper for his school lunch.


 

Similar Threads

  1. Best Money Saving Tips!
    By IndieBelle in forum General Chat
    Replies: 5
    Last Post: 01-04-2013, 20:56
  2. Money saving tips for my wedding!
    By Mod-Zeddie in forum Weddings
    Replies: 19
    Last Post: 01-02-2013, 07:26
  3. Do you have any money saving tips?
    By decemberbubba in forum Family Finances
    Replies: 10
    Last Post: 27-11-2012, 09:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Fridge-To-Go Australasia
Xmas with a NEW Fridge-to-go Lunch Bag! Fridge-To-Go Australasia
Fridge-to-go 8 hour cooler bags are ideal under the Christmas tree! Now in modern lunch bag designs - fill them with toys and chocolate to make parents and kids happy! Stay super cool and eat healthy and fresh food all summer long!
sales & new stuffsee all
True Fairies
True Fairies is the first interactive website where children can engage and speak with a real fairy through the unique webcam fairy portal. Each session is tailored to the child, and is filled with enchantment and magic.
Visit website to find out more!
featured supporter
Life Fertility
Life Fertility Clinic is a boutique fertility clinic located in Spring Hill, Brisbane. Our dedicated fertility and IVF specialists offer professional, holistic, personalised options for the treatment of each patient’s specific needs.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!