+ Reply to Thread
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 23 of 23
  1. #21
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    my house
    Posts
    17,842
    Thanks
    1,407
    Thanked
    7,442
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    Quote Originally Posted by Sonja View Post
    Also at DD1's school the teachers don't teach to the books. They are simply another tool they use, in the same way they have mathletics and do reading eggs. Not every child likes mathletics, and not every child like sign post maths books, so they use a mix.

    OP if you haven't found them that helpful in your own job as a teacher why go to a school that has them?
    I have a list of pros and cons.

    To be honest, it is in my top 3 reasons for not choosing the school, despite it being well sought after, with a huge reputation for being an amazing school and extensive waiting lists if you are not in catchment.

  2. #22
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    At the beach
    Posts
    10,495
    Thanks
    1,430
    Thanked
    9,005
    Reviews
    3
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the Week - week ended 17/10/14100 Posts in a week
    Fair enough. But it plays such a small part of DD1's school day I don't even really give it a second thought. She goes through phases of enjoying the computers and then she likes to break from that and use the books. I like the mix. It works for her. Like I said it's not pushed on the kids, but I think it mainly works because her teacher is amazing and seems to just get what works for each child.

  3. #23
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    19
    Thanks
    0
    Thanked
    0
    Reviews
    0
    Quote Originally Posted by BigRedV View Post
    Do you like them?

    How much do they cost?
    My daughter uses beestar online text worksheets. Math is free. ELA costs $20 per semester. Science, Social,Vocabulary cost $30 per semester. The online worksheets is an excellent idea and DD like it very much.
    Lisa


 

Similar Threads

  1. Are you happy with your child's private school education?
    By salamat in forum Preschools and Schools
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2013, 23:04
  2. Donating books to primary schools....
    By wannawannabe in forum General Chat
    Replies: 2
    Last Post: 03-11-2012, 15:32
  3. SPINOFF.........how much do you pay for your child's outside school activities???
    By 25andhopeful in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 46
    Last Post: 01-08-2012, 14:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
sales & new stuffsee all
Be In Blossom
Keen to up the intensity of your exercise after having your baby but unsure how? New physio-led Bootcamp Workshops aim to bridge the gap between low and high intensity training, teaching ways to reduce pelvic floor load in gym and bootcamp settings.
featured supporter
Ro and Co
Ro and Co kids cooking classes and parties are a fantastic way for children to experiment with food. The classes and parties are designed to be both educational and fun, giving your child the skills they need to be confident and creative in the kitchen.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!