+ Reply to Thread
Page 8 of 11 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 71 to 80 of 101
  1. #71
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    188
    Thanks
    1
    Thanked
    97
    Reviews
    0
    Wow - I am in awe.
    I spend $240 a week for DH & I + our two little westies.
    Im going terribly wrong somewhere !!!!

  2. #72
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    9,898
    Thanks
    3,055
    Thanked
    5,860
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    We spend around $200 for DH, DS (2yo) and myself.

  3. #73
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    townsville
    Posts
    2,816
    Thanks
    1,570
    Thanked
    1,277
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    i think "most" people dont shop around and they tend to get all there groceries, meat veg and fruit etc all at the one place. Youll find that actually going to a fruit and veg market or butcher not only are the products much nicer but they have awesome awesome deals

  4. The Following 2 Users Say Thank You to MonsterMoosMum For This Useful Post:

    siennasyummymummyxxx  (12-06-2013),SugarSkull  (12-06-2013)

  5. #74
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,382
    Thanks
    4,454
    Thanked
    1,339
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by MonsterMoosMum View Post
    i think "most" people dont shop around and they tend to get all there groceries, meat veg and fruit etc all at the one place. Youll find that actually going to a fruit and veg market or butcher not only are the products much nicer but they have awesome awesome deals
    Exactly right. DH has recently had to take a huge pay cut so it has been a huge learning experience for us. We now buy our fruit and veggies at a fruit market and our meat from a butcher. Much cheaper!

  6. The Following User Says Thank You to SugarSkull For This Useful Post:

    MonsterMoosMum  (12-06-2013)

  7. #75
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    over there....no over there:)
    Posts
    1,624
    Thanks
    921
    Thanked
    370
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    200 a week for 2 adults 3 kids (9 yrs 3 yrs and 18 months) including nappies for 1 and 3 dogs and 2 cats

    Sent from my GT-N7105 using The Bub Hub mobile app

    1

  8. #76
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    19,600
    Thanks
    3,256
    Thanked
    4,044
    Reviews
    8
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    Around $300-350 a fortnight, I try to get that down, I probably shouldn't be so hard on myself, that's with 2 adults, 1 child & 1 toddler. That's inclusive of nappies and household products etc

  9. #77
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    ocean shores
    Posts
    2,279
    Thanks
    11
    Thanked
    233
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    $300 a fortnight for 2 adults and 3 kids one with who is dairy and gluten free I used to spend $250 a fortnight before he went on his diet.

  10. #78
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    42
    Thanks
    31
    Thanked
    5
    Reviews
    0
    So I guess I have room for improvement based on what I've read. But I'm still taking comfort knowing that $180-$200 a week is common for two adults and one to two kids. DS is 12months but eats the same size meals as me! It's honestly like feeding two kids !! :/
    I'm starting meal planning this week so hopefully I stick to that... Lol

    And thanks for the meal ideas! Yum!

  11. #79
    HugsBunny's Avatar
    HugsBunny is offline Once upon a time there was a bunny.........
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    6,603
    Thanks
    4,531
    Thanked
    1,966
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by Mumma Needs a Wine View Post
    So I guess I have room for improvement based on what I've read. But I'm still taking comfort knowing that $180-$200 a week is common for two adults and one to two kids. DS is 12months but eats the same size meals as me! It's honestly like feeding two kids !! :/
    I'm starting meal planning this week so hopefully I stick to that... Lol

    And thanks for the meal ideas! Yum!
    Love your username :-)

  12. The Following User Says Thank You to HugsBunny For This Useful Post:

    Mumma Needs a Wine  (13-06-2013)

  13. #80
    FearlessLeader's Avatar
    FearlessLeader is offline Winner 2013 - Most Memorable Thread
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    10,724
    Thanks
    2,498
    Thanked
    9,116
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    All up around $150-180 a fortnight. I meal plan, and we eat minimal meat. We eat meat most days but usually will eat less than 100g per portion. I bulk meals up with a lot of seasonal veggies, and legumes. Most fortnights i'll buy a whole chook and that will do us for at least 3 meals. Tonight we had a roast chicken, tomorrow we will have pasta with chicken mushrooms and sundried tomatoes, and I will make a chicken soup with that carcass and whatever else is left over, with some veggies, beans and pasta. And that will be my lunch for the rest of the week. We also barely use any prepackaged foods. And we use bicarb, vinegar and eucalyptus oil and make laundry liquid for cleaning so that makes shopping cheaper too.
    It could be a lot cheaper but I try to buy the best quality meat I can- generally organic. I also get it delivered by Woolies because I don't have time to go to the markets at the moment, bit when we were shopping at the markets I could easily do a fortnightly shop for less than $100. That's with two huge grocery bags of fruit and veg. I have great Tupperware that keeps veg fresh for 10 million years. I do have to top up on fruit before the fortnight ends, though.

  14. The Following User Says Thank You to FearlessLeader For This Useful Post:

    SoThisIsLove  (12-06-2013)


 

Similar Threads

  1. For those who do online grocery shopping...
    By Mummabearr in forum General Chat
    Replies: 16
    Last Post: 25-02-2013, 10:34
  2. New house-First grocery shop.
    By One of THOSE mums! in forum House & Gardens
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2012, 18:36
  3. How much is your weekly grocery shop?
    By Nemmy in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 125
    Last Post: 12-07-2012, 12:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Einsteinz Music
Make music at Einsteinz Music in age-appropriate class in Sydney's Inner West, Eastern Suburbs or North Shore. For ages 6 mths - 4 yrs. All music is live! Christmas Gift certificates available for full term or casual classes. Call 0431 338 143
sales & new stuffsee all
Bub Hub Sales Listing
HAVING A SALE? Let parents know about it with a Bub Hub Sales listing. Listings are featured on our well trafficked Sales Page + selected randomly to appear on EVERY page
featured supporter
Life Fertility
Life Fertility Clinic is a boutique fertility clinic located in Spring Hill, Brisbane. Our dedicated fertility and IVF specialists offer professional, holistic, personalised options for the treatment of each patient’s specific needs.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!