+ Reply to Thread
Page 7 of 11 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 61 to 70 of 101
  1. #61
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4,953
    Thanks
    3,680
    Thanked
    1,949
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by delirium View Post
    We meal plan as well, and have similar recipes to those listed at least half the week yet we can't it anywhere near $100 a week. Does that include stuff like fruit vegs, milk, bread, yoghurt, snacks, toilet paper etc? I buy home brand, I buy the meat on special. Just don't know how people get it so low....
    Yep includes everything milk, bread ( usually get helgas or abbotts reduced then freeze it), fruit n veg i get from a fruit market ( its really just a large fruit n veg shop) Yogurt, toiletries.... im just mega frugal. We buy cheap loo paper. Cleaning i pretty much just use vinegar....

    Sent from my GT-I9100T using The Bub Hub mobile app

  2. #62
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4,953
    Thanks
    3,680
    Thanked
    1,949
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by Foxy View Post
    Thanks so much for that, there are some great ideas in there that I'm definitely going to use! Very inspirational to know that I CAN get my spending down with a bit more effort!
    I got most of the ideas from threads on here actually....i was skeptical initially but it can b done for sure and we still eat really well

    I think we buy too much convinience foods these days and stuff we just dont need!

    Sent from my GT-I9100T using The Bub Hub mobile app

  3. #63
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    4,308
    Thanks
    3,424
    Thanked
    1,831
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    We spend between $200 and $240 usually. Includes good coffee, nappies, heaps of fruit and veg, almond milk, nuts, yoghurt. I have PCOS so tend to steer clear of an abundance of cheap hi-carbs that usually bring the price down. My husband also has a good appetite even though he is well within his BMI. 3 kids 1-5yrs old.

  4. #64
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    3,757
    Thanks
    1,205
    Thanked
    2,112
    Reviews
    15
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I'm finiding we're spending about $200-$250 a week for the 3 of us at the moment. I need to figure out how to get that down given we're going to have to include nappies in that soon!

  5. #65
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    22,848
    Thanks
    6,202
    Thanked
    16,895
    Reviews
    10
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Bubhub Blogger - Thanks100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by Little Ted View Post
    I have PCOS so tend to steer clear of an abundance of cheap hi-carbs that usually bring the price down.
    I don't have PCOS, but yes I try to not buy the high carb foods. We don't use a lot of fillers as I'm dieting. We don't eat a lot of rice, pasta type foods.

  6. The Following User Says Thank You to delirium For This Useful Post:

    HugsBunny  (12-06-2013)

  7. #66
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    4,308
    Thanks
    3,424
    Thanked
    1,831
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by delirium View Post
    I don't have PCOS, but yes I try to not buy the high carb foods. We don't use a lot of fillers as I'm dieting. We don't eat a lot of rice, pasta type foods.
    Hi Delirium! - it would make it cheaper wouldn't it?! I have a friend whose family are all very slim and can eat anything. They tend to eat a lot of high carbs and creamy type foods with very little veg and get away with it. We never eat out (well - perhaps 3 times a year), our 'convenience' foods are the leftovers we freeze - lol!

  8. #67
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,053
    Thanks
    6,263
    Thanked
    5,481
    Reviews
    4
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a weekBusiest Member of the Week - Most posts for the week ending 5/6/2014
    Ours is around $120-150 a week for 2 adults, a 5yr old and an almost 3yr old (who is still in nappies)

    I meal plan, and shop at a bulk butcher. I also bake from scratch a lot so less packaged food. Most expensive is my youngest sons blueberry obsession... at $8 a punnet and he would eat a punnet a day if I let him, It can get expensive lol.

    Sent from my GT-I9305T using The Bub Hub mobile app

  9. #68
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    22,848
    Thanks
    6,202
    Thanked
    16,895
    Reviews
    10
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Bubhub Blogger - Thanks100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by Little Ted View Post
    Hi Delirium! - it would make it cheaper wouldn't it?! I have a friend whose family are all very slim and can eat anything. They tend to eat a lot of high carbs and creamy type foods with very little veg and get away with it. We never eat out (well - perhaps 3 times a year), our 'convenience' foods are the leftovers we freeze - lol!
    carbs are not my friend lol I find I stack the weight on when I use these sorts of fillers in meals.

  10. #69
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,382
    Thanks
    4,454
    Thanked
    1,339
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    $150 a fortnight.

  11. #70
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,382
    Thanks
    4,454
    Thanked
    1,339
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    That's for DH, DS and I.


 

Similar Threads

  1. For those who do online grocery shopping...
    By Mummabearr in forum General Chat
    Replies: 16
    Last Post: 25-02-2013, 10:34
  2. New house-First grocery shop.
    By One of THOSE mums! in forum House & Gardens
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2012, 18:36
  3. How much is your weekly grocery shop?
    By Nemmy in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 125
    Last Post: 12-07-2012, 12:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Mother and Baby Shop
Save $$$ during our Christmas Sale Mother and Baby Shop
Great prices on Schoenhut kids pianos, toys, baby clothing as well as big brands like Pigeon, NUK, Cherub Baby and many more. Sale starts on 1 November 2016 and ends on the 27 December 2016. Hurry! Place your order today!
sales & new stuffsee all
CarmelsBeautySecrets
Growing your own natural nails is easy. Years ago, I devised a simple and very effective technique which really helps boosts the nails' growth in as little as three days! And most importantly keeps them that way.
featured supporter
Ro and Co
Ro and Co kids cooking classes and parties are a fantastic way for children to experiment with food. The classes and parties are designed to be both educational and fun, giving your child the skills they need to be confident and creative in the kitchen.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!