+ Reply to Thread
Page 6 of 11 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 51 to 60 of 101
  1. #51
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    4,589
    Thanks
    1,303
    Thanked
    2,569
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I think I spend about $200 for DF, myself and a 2.5 year old. I would love to get it down but I am a food snob.

  2. #52
    HugsBunny's Avatar
    HugsBunny is offline Once upon a time there was a bunny.........
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    6,603
    Thanks
    4,531
    Thanked
    1,966
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    I spend $150 a fortnight for myself and 2 growing boys (also a dog ,a cat and a snake) - that includes top ups of fresh fruit and bread.

    How do I do it? I separate all our meat into portions - eg 2.2kg of mince will give us 8-9 meals. We don't eat potato, but eat pumpkin and sweet potato instead. 1 chicken breast will feed all three of us plus have leftovers if used in pasta or casseroles.

    I shop at aldi mainly and nothing goes to waste.

  3. The Following User Says Thank You to HugsBunny For This Useful Post:

    SoThisIsLove  (12-06-2013)

  4. #53
    αληθη's Avatar
    αληθη is offline BH name read as Aleethee
    Winner 2012 - One most likely to be hacked by Nomsie
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    2,961
    Thanks
    3,031
    Thanked
    805
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    For dp and I it's anywhere from $80-$150 a week depending on what money we have that week. The $150 shops last us a while .


    Sent from my talky stick

  5. #54
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    185
    Thanks
    2
    Thanked
    23
    Reviews
    0
    We spend between $150 - $200 a week for 2 adults, cat, dog and two kids that come every second weekend.

    It would be less if we got fruit and vegies at a market but we don't have a good one close buy and we occasionally by meat in bulk but it is out of our way so we don't get there often. DH spoils the kids when they are with us so we spend a bit on treats for them.

    We budget $200 a week for everything so as long as it is under we don't worry too much. Will be interesting when bubs comes and we have to include nappies etc.

  6. #55
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Radiator Springs
    Posts
    1,541
    Thanks
    165
    Thanked
    56
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by SoThisIsLove View Post
    This fortnights meal plan....

    Tacos - with mince lettuce tomato cheese and avocado. Leftover mince made lunch the next day (toasties) and froze the rest for tacos another night

    Rissoles with potato bake and veg

    Sundried tom creamy pasta with bacon and home made garlic toast.

    Baked potatoes with ham, cheese, sour cream and pineapple

    pumpkin soup - I got butternut pumpkin for 69c a kilo from local fruit market!

    Homemade hamburgers with salad- ( i make the patties its a yummy mkr recipe)

    Slow cooked chicken casserole with rice

    Honey Meatloaf with mash and veg

    Tuna mornay

    Chicken enchiladas with guacamole

    Toasties

    Baked Spuds again ( we have these once a week)

    Went out for dinner one night

    spag bolognese



    Breakfasts are weetbix, porridge or toast with spread or with eggs

    Lunches for dh are leftovers from dinner the night before. Dd and i usually have sandwiches, crackers, cheese, fruit.

    Bulk up meat dinners with veg / lentils etc. Pasta and rice dishes are nice and filling and can use less meat and make meat last 2 dinners instead of 1.

    Cakes / slices / biscuits made from scratch

    Any snacks i do buy are only if they are on special.

    Buy specials / bulk. I try not to pay full price for anything. Home brand is cheap for whatever u can get away with!!

    Gives u the general idea





    Sent from my GT-I9100T using The Bub Hub mobile app
    Thanks so much for that, there are some great ideas in there that I'm definitely going to use! Very inspirational to know that I CAN get my spending down with a bit more effort!

  7. #56
    Join Date
    May 2008
    Posts
    195
    Thanks
    1
    Thanked
    17
    Reviews
    0
    Average about $180-200. For 2 adults 2 children. I could get it down but dh likes meat for every meal and we have trouble keeping weight on ds (who has ADHD) so I buy extras that he likes.

  8. #57
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,532
    Thanks
    1,313
    Thanked
    1,390
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    We spend $275 a week for 2 adults and 2 kids that eat like adults. We almost never buy takeaway and we do a reasonable amount of entertaining which is included in that.

    We mostly eat organic meat and raw milk etc which does push the price up a lot. We are also gluten free, which again adds expense.

    I would love to bring it down a bit, but if I spend less, it generally means we don't eat as healthily.

    It works out to $10/person/day.

  9. #58
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    21,654
    Thanks
    15,094
    Thanked
    11,266
    Reviews
    14
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the WeekBusiest Member of the Week - week ended 5/2/14Busiest Member of the Week - week ended 31/10/14Busiest Member of the Week - week ended 24/10/14Busiest Member of the Week
    Our is between $100 and $200 a week depending on unexecpted bills and birthday parties, clothes sales I need to fit in that week. That for 2 adults, 1 huge teenager boy that eats more than any other man i have ever met, 2 pre teen girls and 2 smaller boys. Oh and a dog. So all up 7 in the family, with the another adult some nights a week.

  10. #59
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    815
    Thanks
    151
    Thanked
    129
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Mines between about $250 and $300.

    This is for 2 adults and 3 kids under 7.

    We aim for 2 red meat, 1 chicken, 1 pork, 1 seafood and 1 vegetarian every week. We have 1 takeaway every week and if I feel too slack to cook then whatever is in the house.

  11. #60
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    987
    Thanks
    58
    Thanked
    26
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    250-300 $ a week. For 2 children age 3 and 6 years old and 2 adults.


 

Similar Threads

  1. For those who do online grocery shopping...
    By Mummabearr in forum General Chat
    Replies: 16
    Last Post: 25-02-2013, 10:34
  2. New house-First grocery shop.
    By One of THOSE mums! in forum House & Gardens
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2012, 18:36
  3. How much is your weekly grocery shop?
    By Nemmy in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 125
    Last Post: 12-07-2012, 12:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
BAE The Label
Versatile, premium maternity wear that you will love throughout pregnancy and long after. Cleverly designed for for all stages of motherhood so that you can 'Just be you (+1)'.
sales & new stuffsee all
Bub Hub Sales Listing
HAVING A SALE? Let parents know about it with a Bub Hub Sales listing. Listings are featured on our well trafficked Sales Page + selected randomly to appear on EVERY page
featured supporter
The MAMA Centre
Pregnancy, birth & beyond care with your very own midwife. Home & hospital birth support, VBACs, antenatal & postnatal care by medicare eligible midwives & holistic health practitioners. Massage, chiro, naturopathy, yoga, counselling & beauty therapy
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!