+ Reply to Thread
Page 4 of 11 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 31 to 40 of 105
  1. #31
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    South Brisbane
    Posts
    766
    Thanks
    220
    Thanked
    119
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Approx $250 -$300 a fortnight excluding nappies and formula. Depends if I'm buying cleaning products and toiletries.

    2 adults
    DS1 28 months
    DS2 9 months

    Sent from my GT-I9305 using The Bub Hub mobile app

  2. #32
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    10,291
    Thanks
    3,115
    Thanked
    6,303
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Probably about $350 a week for 2 adults and a toddler, i do try buy mostly organic/free range meat/fruit/veg and we have seafood 3 times a week
    This will go up when we get the puppy as ill be making all his food too!
    Last edited by Elijahs Mum; 12-06-2013 at 09:03.

  3. #33
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    3,037
    Thanks
    1,498
    Thanked
    730
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Around $250 a week ( I think i dont reallt keep track ) We are 2 adults and 1 child .. I could probably do better ..

  4. #34
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,873
    Thanks
    349
    Thanked
    1,434
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Between $250-$350, we have 2 Adults, 2 Children, 1 baby and 2 dogs. Two weeks out of the month we also have a extra adult and dog because my Mum does dido and stays with us when she is on shift. We get our formula by the carton and our pharmacy orders it in and we pay $115 for it which works out to $19 a tin. Nappy we just grab when needed so have no idea what it would cost all up.

  5. #35
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,487
    Thanks
    449
    Thanked
    1,571
    Reviews
    12
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    $250 per week, 2 adults 2 kids 1 dog. No formula and nappies only once every 6 weeks (use cloth in day).
    That is being very tight, meal plans every week, lunches made for childcare/work everyday and minimal snacks. I wish I could get it lower - I leave the grocery store spending $200 and then would spend $50 in top ups of milk, bread etc. We have takeaway once a week, and I buy my breakfast at work once a week ($7!). The cost of living is depressing!

  6. #36
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4,953
    Thanks
    3,680
    Thanked
    1,949
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I have reduced our bill from $250 a week down to $130 - $150 week incl. nappies ( she only wears them at night now)

    Thats for me, dh and 2.5 yr old dd.

    I think i could get it even lower too

    Sent from my GT-I9100T using The Bub Hub mobile app

  7. #37
    rainbow road's Avatar
    rainbow road is online now look at the stars, look how they shine for you
    Join Date
    May 2008
    Location
    in a glass case of emotion
    Posts
    12,406
    Thanks
    1,187
    Thanked
    8,045
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    We tend to buy food as we need it and just do a grocery shop to stock up on pantry staples and toiletries. So I probably spend about $150 every 3 weeks on a shop for cleaning stuff, toiletries, pantry staples, and then another $100 a week on fresh food. That's for me and DP and a rabbit that eats an awful lot of kale!

    I need to work on meal planning though, especially when bub comes.

  8. #38
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Radiator Springs
    Posts
    1,541
    Thanks
    165
    Thanked
    56
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I am trying to reduce my spending and am happy (but surprised) that people can spend $200 per fortnight on food or similar!! Would you mind giving some examples of the types of dinners etc that you do? I'm going wrong somewhere so need some tips!

  9. The Following User Says Thank You to Foxy For This Useful Post:

    Mumma Needs a Wine  (12-06-2013)

  10. #39
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    22,838
    Thanks
    6,199
    Thanked
    16,883
    Reviews
    10
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Bubhub Blogger - Thanks100 Posts in a week
    About 180-190 a week for 2 adults and 2 primary school aged kids. My kids and DH eat a LOT lol I could get it down lower but DH would be horrified at living on pasta and pasta sauce and sausages all week, he's a bit of a food snob

  11. #40
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,487
    Thanks
    449
    Thanked
    1,571
    Reviews
    12
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by delirium View Post
    About 180-190 a week for 2 adults and 2 primary school aged kids. My kids and DH eat a LOT lol I could get it down lower but DH would be horrified at living on pasta and pasta sauce and sausages all week, he's a bit of a food snob
    I think this is why ours is so high, my DH wants meat every night - I would be happy with salad or pasta!

  12. The Following User Says Thank You to MummaOJ For This Useful Post:

    delirium  (12-06-2013)


 

Similar Threads

  1. For those who do online grocery shopping...
    By Mummabearr in forum General Chat
    Replies: 16
    Last Post: 25-02-2013, 10:34
  2. New house-First grocery shop.
    By One of THOSE mums! in forum House & Gardens
    Replies: 16
    Last Post: 06-10-2012, 18:36
  3. How much is your weekly grocery shop?
    By Nemmy in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 125
    Last Post: 12-07-2012, 12:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Pebblebee
Parents spend hours looking for things they need NOW. The keys, the remote, darling daughter's treasured teddy. Stop wasting precious time looking & start finding with Bub Hub reviewed Pebblebee Smart Tag. Simply attach a Pebblebee and find it fast.
sales & new stuffsee all
The Health Hub
Give a new mum a fitness boost for Christmas & New Year. Studio-based, small group training sessions - cardio, strength, core, Pilates & boxing. Choice of 16 hrs per week, flexible-arrival feature - bubs & kids welcome! Gift vouchers available.
featured supporter
Baby Sensory
Baby Sensory is the only baby programme that offers a complete approach to learning & development. Our classes offer an exciting world full of fun sensory experiences for parents and babies to enjoy.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!