+ Reply to Thread
Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 105
  1. #21
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1,448
    Thanks
    199
    Thanked
    741
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I cut my weekly bill from $300 down to $160-180 (depending on nappies) a week just by switching to Coles from Woolworths and buying fruit and veg from a local farmers market.
    The Reject Shop is across from Coles here and we usually duck in and buy brand name cleaning products from there too.
    Meal planning also helps.

    We're a family of 5, 2 adults two 4 year olds and a 6 month old.

  2. #22
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    3,516
    Thanks
    432
    Thanked
    3,245
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I dont know about Monster but I find if I buy fresh fruit/veggies from a fruit and veggie market they quite easilly last 2+ weeks. I dont usually do veggie shopping at the big chain supermarkets.

  3. The Following 3 Users Say Thank You to Jennaisme For This Useful Post:

    kezanazz  (12-06-2013),MonsterMoosMum  (12-06-2013),mummyrissa  (16-06-2013)

  4. #23
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,764
    Thanks
    7
    Thanked
    465
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I spend between $150-$250 a week on groceries. I stock up on things when they're on special, whether I need them or not so I always have a full pantry and freezer. I cook in bulk and freeze meals to help with witching hour too. And I'm a brand snob so I know I pay more than I need to for some things!
    Every so often I'll try and use up everything in the fridge and freezer, so this week I spent $70 on bread, milk, fruit and veg and that's the groceries for the week.
    I suppose it averages out at about $200/ week for 2 adults and 3 kids.

  5. #24
    MrJones&Me's Avatar
    MrJones&Me is offline sometimes as useless as the 'ueue' in queue
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    4,613
    Thanks
    1,993
    Thanked
    1,370
    Reviews
    22
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by preggasaurus View Post
    How? How do you go a whole week with just buying bread and milk?

    What about fruit and vegetables? And other fresh things? Do you use frozen veggies? What about your fruit?
    I don't know if that questioning is curiosity but it's coming across as rude & acusational (sp)


    We pay about $180 a fortnight, we have 3 in the house plus a dog, but DP is fifo so it's one mouth I'm not feeding 50% of the time


    Sent from my Pear

  6. The Following User Says Thank You to MrJones&Me For This Useful Post:

    MonsterMoosMum  (12-06-2013)

  7. #25
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    townsville
    Posts
    2,816
    Thanks
    1,570
    Thanked
    1,277
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by preggasaurus View Post
    How? How do you go a whole week with just buying bread and milk?

    What about fruit and vegetables? And other fresh things? Do you use frozen veggies? What about your fruit?
    Well every week I but extra things that are special. At the moment I have 14 lots of frozen meat aswell ample frozen meals like lasagne, pizzas. I also bulk cook so I have several already cooked meals frozen in portions. My chest freezer is my best friend.
    On the week I don't buy food. My neighbour who has her own veg patch and fruit trees gives me fruit and veg and in exchange I buy her her milk and bread an toilet paper. So to be fair the week I don't buy food I spend $25-30



    Me(21)+DH(25)+DS(4)+DD(2)
    Tank(mastiff x)+Echo(oz cattle)

  8. #26
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Melbourne
    Posts
    1,972
    Thanks
    324
    Thanked
    802
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by MrJones&Me View Post
    I don't know if that questioning is curiosity but it's coming across as rude & acusational (sp)


    We pay about $180 a fortnight, we have 3 in the house plus a dog, but DP is fifo so it's one mouth I'm not feeding 50% of the time


    Sent from my Pear
    Absolutely didn't intend to sound rude, sorry!

    I honestly was wondering, as I just can't make my fruit and veggies stretch across another week.

    Sorry again if it came across wrong.

  9. The Following 3 Users Say Thank You to preggasaurus For This Useful Post:

    MonsterMoosMum  (12-06-2013),MrJones&Me  (12-06-2013),sjay  (16-06-2013)

  10. #27
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Melbourne
    Posts
    3,708
    Thanks
    893
    Thanked
    2,784
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Between $250-$280 a week. 2 adults and 2 kids (11 months and 3 years).

  11. #28
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    townsville
    Posts
    2,816
    Thanks
    1,570
    Thanked
    1,277
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by preggasaurus View Post
    Absolutely didn't intend to sound rude, sorry!

    I honestly was wondering, as I just can't make my fruit and veggies stretch across another week.

    Sorry again if it came across wrong.
    Sometimes I buy a little extra the week before I plan on not buying food and it will last ( fruit an veg that is) But generally its because of my awesome neighbourly arrangement




    Me(21)+DH(25)+DS(4)+DD(2)
    Tank(mastiff x)+Echo(oz cattle)

  12. #29
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    townsville
    Posts
    2,816
    Thanks
    1,570
    Thanked
    1,277
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    In saying that also that $25-30 I spend on getting bread milk and tp for 2 household could easily cover us veg and fruit wise for the week but it helps out my neighbour as she doesn't get out of the house on her own so meh works for us all.



    Me(21)+DH(25)+DS(4)+DD(2)
    Tank(mastiff x)+Echo(oz cattle)

  13. #30
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    6,028
    Thanks
    5,464
    Thanked
    4,399
    Reviews
    20
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    $150-200 a f/n for 2 adults and a 2 yr old


 

Similar Threads

  1. For those who do online grocery shopping...
    By Mummabearr in forum General Chat
    Replies: 16
    Last Post: 25-02-2013, 10:34
  2. New house-First grocery shop.
    By One of THOSE mums! in forum House & Gardens
    Replies: 16
    Last Post: 06-10-2012, 18:36
  3. How much is your weekly grocery shop?
    By Nemmy in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 125
    Last Post: 12-07-2012, 12:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Pebblebee
Parents spend hours looking for things they need NOW. The keys, the remote, darling daughter's treasured teddy. Stop wasting precious time looking & start finding with Bub Hub reviewed Pebblebee Smart Tag. Simply attach a Pebblebee and find it fast.
sales & new stuffsee all
Bub Hub Sales Listing
HAVING A SALE? Let parents know about it with a Bub Hub Sales listing. Listings are featured on our well trafficked Sales Page + selected randomly to appear on EVERY page
featured supporter
Baby Car Seats and Infant Car Restraints
Buying a baby car seat? Check out our 'go-to' links here!
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!